Author Topic: Замени и еквиваленти на електронски компоненти  (Read 61996 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Да, да тоа  ;D не знаев како да напишам на македонски, па затоа напишав селектор дека асоцира на тоа.  Само на мене ми треба со еден пол и 4-5 позиции ми се доволно.  ;D инаку каде има кај нас, па ако треба ке платам и 500.  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
ВО алафа битола ги има 180 ден се  ;)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Благодарам за информацијата .  ;) ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #213 on 12.01.2014, Sunday, 17:44:51 (Edited 12.01.2014, Sunday, 18:04:10) »
Колеги дали знате транзисторот STR451 дали е НПН или дали е ПНП и до која фреквенција работи тој е во ТО3/3 куќиште доста редок транзистор е мислам дека се користеше кај телевизорите како драјвер за флајбек трансформаторот.Вие што мислите колеги така ли е.Барав на даташит ама неможев да најдам дали е НПН или ПНП и која му е фреквенцијата.Има само за кој напон се користи до 100 и нешто волти струја 0,55 ампери.Го имам овој транзистор и затоа прашувам.Благодарам за одговорот јас мислам дека е прекинувачки брз транзистор или грешам ;).Ако некој знае нека ми каже.Благодарам ;) :D

П.С не мора да ми кажувате дали е нпн или пнп сам со мултиметар ќе дознаам нешто околу параметрите повише ако знаете.И дали освен за прекинувачка техника може за уште нешто друго да се искористи ;) ;D.Но некако ми е чуден овој транзистор обично ТО3 куќиштата имаат 2 пина и масата е третиот пин овој има 3 пина и маса кој му се пиновите тоест што ќе му се 3 пина и маса да не е ова УЈТ  транзистор ама тие за високи фрквенции се користат чуден е овој транзистор многу :o.
А да не е напонки стабилизатор пошто и таков во то3/3 куќиште имам видено ;D.Незнам што да кажам повеќе
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #214 on 12.01.2014, Sunday, 18:21:39 (Edited 12.01.2014, Sunday, 18:29:03) »
nsu Дали сликата ти кажува за што се работи !

STR451

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #215 on 12.01.2014, Sunday, 18:31:55 (Edited 12.01.2014, Sunday, 19:02:35) »
Друже Тома не сум толку упатен како вас бидејќи сеуште сум млад.Гледам два транзистори НПН и еден ПНП и зенер диоди а знам дека зенер диодите се поларизираат инверзно тоест работат во третиот квадрант и служат за стабилизација на ДЦ напон поправете ме ако грешам.Ова нешто за стабилизација ли е или не не сум толку стручен колку вас ;D.Ма да симболов ми е сомнителен може и да не се зенер диоди Пин диоди да не се или некоја друга.Ме замисливте бидејќи кај зенер диодата во анодата немаме линија повлечено мислам низ нејзе линија да врви тоа кога се црта симболот останува само триаголниче не се става линија внатре.Инаку склопчево на сликава е четворопол.



Овој ли е симболот ако е тој тогаш е зенер диода и чудово за стабилизација инаку се збунив има  два симбола за зенер диоди на два начина се цртаат
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #216 on 12.01.2014, Sunday, 18:53:00 (Edited 12.01.2014, Sunday, 19:06:16) »
Нема потреба од теорија, делот STR451 се употребува во степенот за напојување кај ТВ, а најпозната марка на нашето подрачје каде е употребуван е во Орион, пример TV ORION COLOR 136RC.

Апликација од шема за во некој ТВ со уптребен STR451.

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #217 on 12.01.2014, Sunday, 18:57:02 (Edited 12.01.2014, Sunday, 23:04:33) »
Аха па и од германски орион портабл мислам дека го извадив дури сега се сетив.Браво тома значи да стабилизира се користи како типот 7812 на пример нели.Значи не се користи како засилувачки елемент јас незнаев ете фала ви тома значи чудово само за стабилизација може да се искористи.Благодарам на одговорот така ли е. ;D.Мислам прашањето ми е овој транзистор неможе да се искористи кака активна компонента нели во ниеден случај или?.Пошто незнам кај прочитав дека можело и како активен компонент да се искористи тоа точно ли е изгледа не незнам што да кажам.А инаку за еден руски транзистор кој ми беше изгорен од типот КТ801Б барав замена и на крај го сменив со 2N1711 пазете според даташит КТ801Б беше со фрекфенција 10 мегахерци инаку се работи за приемник го сменив со 2N1711 и немаше никаков проблем а пазете овој има поголема работна фреквенција но тоа нема врска покриваше важно.Но овој STR451 сигурно не може како активен елемент да се искористи бидејќи во шемата стабилизира.Така испаќа? ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Да ве прашам вака нешто, значи вчера од едно ептен старо радио извадив 3 диоди, 2 од нив се контактни, со жичка и германиумов кристал, еве подолу и слика од едната, на неа пижува само 4В, ништо друго..
Другата пак, е тридупло помала од нив, под микроскоп утврдив дека се работи за ПН контакт, на неа ништо не пишува...
Еве слика од првата... ако успеете да забележите на неа пишува 4В...

А се чудев што е и ова, ако може некој да ми каже?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Ова второт ми личи како дупли кондезатор како оние што се 2х50мф само овој е некој помал, а првата диода е германиумска ако ти е за рф ке ти врши работа било која, имам и јас вадено такви од ТВ апарати ама лесно се кршат  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Мислев кристално радио да правам, ама незнам од каде да најдам високоомска слушалка...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
не ти треба високоомска слушалка земи еден трансформатор 220-12в примарот го приклучуваш на местото каде што треба да е високоомската слушалка а на секундарот обични слушалки, јас ставив оние што се од мобилен, за антена користев 2 олуци  ;D ;D и супер се слушаше навечер за жал само македонско радио..
Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Е ако де нема избор, убавината е кога ќе направиш нешто и тоа функционира.. ;D
А може да споделиш некое искуство, како го направи променливиот кондензатор, како ја направи намотката.. ќе ти бидам многу благодарен...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.


Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #224 on 01.02.2014, Saturday, 20:29:18 (Edited 01.02.2014, Saturday, 20:34:48) »
Колеги да не знаете замена за диодата NTE816 тоа е странска ознака а се работи за варикап диода јас мислам дека BB179 и BB505 и BB112 или BB105 ќе вршат работа а вие оти само тие ѓи имам.Инаку многу ретко да има по продавнициве низ Скопје капацитивни диоди. :D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш