Author Topic: POV играчка, со Atiny2313  (Read 3295 times)

Offline Mladen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
POV играчка, со Atiny2313
« Opened on 19.11.2011, Saturday, 16:42:52 (Edited 20.11.2011, Sunday, 13:35:55) »
Еве една играчка што си ја правам во слободно време



Ова е поврзувањето



Прикачениот документ е hex код,

Хардкодирано е WWW.ELEKTRONIKA-MK.NET и рекламирајте го форумот додека возите преку лето навечер.


Еве уште една слика каде наместо статик текст прикажува динамичка варијабла


Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: POV играчка, со Atiny2313
« Reply #1 on 19.11.2011, Saturday, 17:12:37 »
Дали би можел да го добијам изворниот код ?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: POV играчка, со Atiny2313
« Reply #2 on 19.11.2011, Saturday, 17:13:15 »
БРАВО! Е ова вреди да се направи.
Само имам некои потешкотии како, кај може да се купи овој микроконтролер и колку чини, ке ми треба да направам и програматор за овој тип на микроконтролери.
Дали случајно го имаш овој проект со микроконтролер од Микрочип ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Mladen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: POV играчка, со Atiny2313
« Reply #3 on 19.11.2011, Saturday, 18:34:45 (Edited 19.11.2011, Saturday, 20:11:53) »
Дали би можел да го добијам изворниот код ?

Изворниот код обично не давам од моите апликации можам да помогнам доколку сакаш насоки како и што треба да направиш за да напишеш твој за било кој контролер со тоа што треба добро да го познаваш контролерот. На тој начин се учи многу подобро.

Поздрав,

Споено мислење: [time]19 Ноември 2011, 18:38:33[/time]
БРАВО! Е ова вреди да се направи.
Само имам некои потешкотии како, кај може да се купи овој микроконтролер и колку чини, ке ми треба да направам и програматор за овој тип на микроконтролери.
Дали случајно го имаш овој проект со микроконтролер од Микрочип ?

Јас купувам делови од
Code: [Select]
http://www.comet.bg не знам дали кај нас по продавнициве го има некаде треба да се провери.

Инаку лесно е да се направи програматор
Code: [Select]
http://www.lancos.com/prog.htmlА со Микрочип контролери не работам веке 10 години и повеќе бидејки според мене имаат многу недостатоци така да не знам кој може да го преработи ова на некој таков контролер

Поздрав

Администрација: во иднина кодирај линкови!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: POV играчка, со Atiny2313
« Reply #4 on 20.11.2011, Sunday, 01:29:27 »
Јас купувам делови од
Code: [Select]
http://www.comet.bg не знам дали кај нас по продавнициве го има некаде треба да се провери.
Aj eдно оф топик прашање ;D.Mladen ќе можеш ли да објасниш како нарачуваш,како оди плаќање,колку се плаќа поштарина,за колку време стигнуваат деловите?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Mladen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: POV играчка, со Atiny2313
« Reply #5 on 20.11.2011, Sunday, 10:18:46 (Edited 20.11.2011, Sunday, 10:29:01) »
Одам во Софиа и таму купувам не ги нарачувам.

Споено мислење: 20.11.2011, Sunday, 10:29:01
До администрација

Благодарам за предупредувањето поради некодираните линкови во иднина ќе внимавам.

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: POV играчка, со Atiny2313
« Reply #6 on 20.11.2011, Sunday, 14:36:44 »
Mladen ако можеш постави слики како се поставени(како изгледаат) диодите кога неврти тркалото ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Mladen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: POV играчка, со Atiny2313
« Reply #7 on 20.11.2011, Sunday, 17:17:00 »
Врзано е со врвка од патики

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: POV играчка, со Atiny2313
« Reply #8 on 23.11.2011, Wednesday, 12:44:46 »
А не се исплеткува кабелот што оди до плочката кога врти тркалото?
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: POV играчка, со Atiny2313
« Reply #9 on 23.11.2011, Wednesday, 13:04:04 »
А не се исплеткува кабелот што оди до плочката кога врти тркалото?
мора да стои сето на шпици, како мислиш ти ;D како ќе стои плочката нашпици а батеријата на вила :)

Offline Mladen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: POV играчка, со Atiny2313
« Reply #10 on 23.11.2011, Wednesday, 22:13:41 »
Се е на тркалото и батеријата и уредот а кабелчето што го глетаде од уредот оди до ХАЛ сензорот кој е монтиран исто на тркалото и вртејќи се поминува покрај еден перманентен магнет кој е монтиран на виљушкљта и така добива сигнал кој кажува со која брзина се врти тркалото и според тоа се сетираат тајмерите во контролерот.

Поздрав

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: POV играчка, со Atiny2313
« Reply #11 on 24.11.2011, Thursday, 00:31:28 »
Во тој случај оваа POV играчка е подобра од таа другата без тој сензор.. тамо ке мора да пазиш со која брзина возиш.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: POV играчка, со Atiny2313
« Reply #12 on 24.11.2011, Thursday, 02:01:27 »
сличен проект имаше во српското списание info-elektronika, исто беше со сензор но со 2 бојни лед диоди и секако можеш да си програмираш сам што сакаш да ти пишува и која боја :)

Offline Mladen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: POV играчка, со Atiny2313
« Reply #13 on 24.11.2011, Thursday, 14:30:42 »
Ако имам време ќе го направам со BlueTooth модулче и ќе напишам една апликација за Android каде ке може да се пренесува поголем текст или било какви податоци.

Поздрав,

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: POV играчка, со Atiny2313
« Reply #14 on 24.11.2011, Thursday, 14:59:58 »
Ако имам време ќе го направам со BlueTooth модулче и ќе напишам една апликација за Android каде ке може да се пренесува поголем текст или било какви податоци.

Поздрав,

Подобро ако можеш и нормално ако е изводливо со zigbee pro за поголем домет
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.