Author Topic: 2 X 400W транзисторски аудио засилувач  (Read 36854 times)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #180 on 30.03.2011, Wednesday, 09:49:39 (Edited 01.04.2011, Friday, 18:38:00) »
Pa asuper sraboteno od LordZi, sto da kaza odlicno izgledat ko ubo dejce!! :-*
Odlicna kutija, koj nemislit vaka mnogu se lazet!!? >:(
Inaku ja su so korenite od Kica,..tuka nemat laga i nemozet da bidet poinaku, krvta voda ne bidujt!!? ;D
Na slikata od LordZi et pojacalo, a ja na kadroto sto go staviv et pretpojacalo, preporucua da ne se mesat babi i zabi!!? ;D
Inace najava et od Emiter deka ke bidet objaveno ova pretpojacalce, zato da vi kaza deka ja ne su go naprajl ova pretpojacalo. Ja samo go najdov na nivniot sajt www.emiter.com.mk i kadroto od tamo go staviv tuka so namera da poprajme muabet deka elektronski uredjaj ne et samo zici trebat da imat i lik-ubajna>:(

Se izvinua na latinicaa!!

Na personalecov sega sto rabota kirilica nemoza da smena!!?? ???
Koga ke se vrata na mojot togas ke pisua na kirilica,.. ;)
I da kaza za kraj,.... kutijata ne bila prazna, ova go kazua za nekoj sto ne verujt (kako Izotop)!? :o
Ajd pozz((((
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Многу е „наџиџана“ оваа кутијата од емитер,затоа не ми прави ќеиф ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Јас сакам да се извинам на сите колеги форумџии за офтопикирањето во истава тема .Очигледно дека некои работи се бесполезни за објаснување на некои луѓе (без навреда) .Така да одсега натаму ќе се трудам да останам сконцентриран  на  дадена тема. :-X

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #183 on 30.03.2011, Wednesday, 17:36:19 (Edited 30.03.2011, Wednesday, 18:10:08) »
Море и овдека вака ќе кажа, IZOTOP мислев дека си некоја сила, ама ти си бил ептем слаба сила како изотоп!? ;D
Зато ти препорачува да си го изработиш претпојачалцето од Емитер, кое е наречено Конвертор со ECC82 па да ми те видит Господ, а не да ми те гледат како досега онај нечастивиот!? :-[ Без старца нема ударца, ја ти кажуа, пошто поседујш две ламби!?? >:(. Овде ќе ти бидет потребна и доволна само една една, а другата можа да ја зема ја, пошто и ја сака да го напра овај конвертор, пошто на комшијата некој му рекол дека убав звук ваѓат, пошто вториот хармоник растурал?! ;)
Кажи овдека вака од која фирма ет ECC82??! :-\
Ајд поззз((((
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Имам претпојачало со ЕЦЦ88 , а тоа баферот со ецц82 што го зборуваш  од Емитер 99-та за т...о не го бидува , тебе нека ти го растура вториот хартмоник по дома(и по комшии) ;D.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #185 on 03.04.2011, Sunday, 07:41:36 (Edited 07.04.2011, Thursday, 02:15:34) »
Имам претпојачало со ЕЦЦ88 , а тоа баферот со ецц82 што го зборуваш  од Емитер 99-та за т...о не го бидува , тебе нека ти го растура вториот хартмоник по дома(и по комшии) ;D.

Izotop, кој бафер од 99?? ;D ;D изгледа слабо ја танцјориш електроникаа и слабо прочитујш нешто од некоја книга, тоа может да се видит од авијон,...!!? ;D
Абе ти реков и па ќе реча овдека вака "Аудио конвертор за лампашки звук" од емитер 11/2010г.(www.emiter.com.mk)!! ;)
Е сега можда ќе ти станет јасно!! :o во овај конвертор мават силно вториот хармоник да знајш,.... :D
А што значит кога мават вториот хармоник,....за то нема да кажа овдека вака....за то читај по книгите!?? ???
А сега ајд поззз((((( ;) :)

П.С.
Зошто го поздравуа ДАРК, па во комбинација со неговиот засилувач 2x400W и со овај конвертор "Аудиоконвертор за лампашки звук" Емитер бр.11/2010г, на влезот и некој убај звучничиња на излезот, а бе,...имат палец да полижете,...!!! :o Ха,..Ха,...Ха!!! ;)
Верувајте дечки на ова што ви вела..... :-*
Ајд позззз(((((( :o 8) :-*
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Види Делија тоа конвекторот и од на Бабати времето во Емитер да е не ме интересира  ;D,ти да си го слушаш праиш и да си го читаш твојот емитер . Има петсто пати подобри шеми  по интернетов и светов. Се гледа дека си тенденциозен кон емитерот . Се прашуја зш е тоа така.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дечки поспокојно и без препукување. Кога сме на овој форум да се држиме само до стручни муабети.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
дечки поспокојно и без препукување. Кога сме на овој форум да се држиме само до стручни муабети.

Дечиња и ја су да си го слушате адмистраторов,..!!? ;)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
До DARK, како ја направи големата дупка на кутијата за кулерот, со што ја изрежа??

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
незна за која дупка велиш, али општо земено со убодна, со бормашина со брусалица или со ножици за лим најевреојатно, ако си HC со плазма сечач или со ласер  :D ;)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Ма каква убодна, метал е тоа...

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
може метал да се сече и со убодна, ама па не да сечеш некои лимови 10мм дебели...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ja koлку што зна и цефки фи100  сечат со убодни бонсеци али само што кој знае колку се..  ;D   имат пиличиња башка мисла за убодни наменети за метал до неколку мм

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
така да, посебни пилички се тие за метал...и за плочки се супер :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)