Author Topic: 2 X 400W транзисторски аудио засилувач  (Read 39293 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Јас лично не верувам дека убодната може да исечи толку прецизна дупка и таков лим...ова емое мислење

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #196 on 13.04.2011, Wednesday, 08:48:06 (Edited 13.04.2011, Wednesday, 10:25:54) »
Сум сечел алуминиумсли плочи 5мм со убодна без никаков проблем, со лист за метал кој има доста поситни запци од оние за дрво и го сече без никаков проблем, брзo и рамно, а за прецизноста тоа е веќе до раката на мајсторот ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #197 on 13.04.2011, Wednesday, 09:26:47 (Edited 13.04.2011, Wednesday, 10:28:00) »
Се сече со таква пиличка со мали запци без проблем само на помала брзина  на убодната пила и пополека .

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Дарк ако си во можност те молам да ја прикажеш шемата и ПЦБ-то за напојувањето  за твојот засилувач наможам да ја пронајдам на интернет.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Шемата ја има на страницата во првиот пост, а PCB сам направи си не е толку сложено :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #200 on 28.04.2011, Thursday, 10:34:52 (Edited 28.04.2011, Thursday, 10:49:45) »
Фала

Споено мислење: 28.04.2011, Thursday, 10:49:45
Нема потреба напојувањево е направено за засилувач со напон од 60в 700w а кај мене е 48 в со 600w така да нема гајле башка нанапојувањето има плус и транзистори за по стабилен напон тримери и усте некој чуда  :)


Не се изјаснив добро мислев на ова напојување што го спомнува дарк  со регулација  кое како што разбрав е од друг засилувач такво негледам  на таа страница од засилувачот.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #201 on 28.04.2011, Thursday, 13:51:41 (Edited 28.04.2011, Thursday, 13:55:17) »
Форумџии!
Ајде да не лутате многу Г-ин Делија ќе ви помогне!!
Повелете,...Тука ви е дадено комплетно напојувањето PSU (Шема, ППК-со распоред на компонентите, ППК задна бакарна страна и на крај слика 1 од готово изработено напојување). ;) :o
Ајде сега уживајте,... ;) :)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Е тоа го барав фала, а ова фотографијава со изведбата на напојувањето е твоја Делија или повторно се работи за нешто превземено од некого ?.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Изотоп шо ти менува тоа ...  ;D ;D ;D
Ова ми личи на регулирано напојување, со некоја си заштита ... а псу нели е пулсе суплај модуле(пулсно напајање) слично на она од компјутерине?

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Чисто информативно ме интересираше какво е ова регулирано напојување , инаку јас сум приврзаник на сирово моќно напојување без тесни канали и премногу шминки  :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #205 on 28.04.2011, Thursday, 19:44:16 (Edited 28.04.2011, Thursday, 19:49:07) »
сигурно на потенциометрите се подесува струја или напон и има некој ограничувач на струја , само за добар засилувач како овај мисла дека не јади леб, зашто ако е добар при поголеми моментални оптеретувања нема да има мака засилувачот, само наместо грец и/или осигурач ќе ти заминат овие транзисториве. Инаку и ја сум сирова моќ(надмоќ) на трафо и грец,(или тријаци или тиристори мислам беа) за да префори трафо треба подолго време да е кратко споено, ако е добро дијзајнирано и ако му  етаа намената(апарат за заварување) скоро да нема теорија да се прегори... Е сега ако е послаб(и понеквалитетен) засилувачот ќе рикаат транзистори...

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Ако веќе дискутираме мислам дека ова регулирано напојување е добро што дава стабилен напон при промени на мрежата а тоа е поволно во ситуации кога засилувачот не е оптеретен што би се рекло не е пуштен многу , но кога ќе го одвртиш здраво сигурно  дека ако е премногу намалена волтажата преку регулаторот ќе ги оптеретиш транзисторите кои ќе бидат на пикови тесно грло и со тоа пред се ќе го деградираш звукот и динамиката , исправете ме ако грешам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
така и ја мисла, додуша со некое 50-ватно појчалце ќе немаат мака, ама со ова 400-ватново богами.... а башка ако има некој мал пад на напон- снагата малце че се намали и тоа е- ако го цепиш в крај инаку нема некој големи проблеми да прај, башка и би требало по неколку секунди да се врати во нормала напонот...

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #208 on 29.04.2011, Friday, 11:25:48 (Edited 08.06.2011, Wednesday, 07:25:33) »
Изотоп шо ти менува тоа ...  ;D ;D ;D
Ова ми личи на регулирано напојување, со некоја си заштита ... а псу нели е пулсе суплај модуле(пулсно напајање) слично на она од компјутерине?


Здраво земјак (Bicikle)!
Е баш то не ет така. >:( Ова е квалитетно симетрично (од 5А) стабилизирано напојување со регулацикаја на напонот! ;)
DARK го користи во својот проект! (оди на страна 10 од овој проект па уверисе!!?) >:(
Многу не коментирајте,...дали ова дали она, оти гледа многу промашуете,... Со ова напојување нема да имат ич зуење во звучниците од засилувачот,...то значит брумот од мрежата (50Hz) ич немат да се слушат!
За поголеми струи дуплирајте ги излезните транџи,...
Зато изработете го ова квалитетно напојување и немат да имате гајле со појачаЛЦАТА,... Ова напојување дозволујт напонот да го наштелуете спрема напонот од засилувачот!
Ајд позз..

Споено мислење: [time]29 Април 2011, 10:55:32[/time]
Дечки има замерка,... >:( :-[ ;D
наместо да го изработите ова симетрично напојување и стварно да се убедите во неговите квалитети!!...вие цело време се трудите да вреѓате,... без никакво познавање теорија и со многу мала пракса,.. МРАК,...8) 8) ;D ;D
Ајд поззз...
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не е дека вреѓаат, едноставно истиот ефект кој е постигнат со излезните транзистори во напојувањето кои се користат за стабилизација на напонот, може да се постигне и со ставање на големни (да не речам огромни) електролити. А што се однесува до подесувањето на напонот, јас сигурно нема да ставам трансформатор кој го „фура“ засилувачот на неговиот максимален напон, тоа е бесмислено, малку да рипне напонот и засилувачот може да изгори :S.

Затоа, најдобро (па и најпрактично, и до ден денешен, најараспространето решение) е да се користат огромни електролитски кондензатори во напојувачката секција со работен напон кој е барем 30% поголем од оној кој треба да го стабилизираат (кога би имале повеќе пари на располагање, не е лошо да се стават и со работен напон кој е 50% поголем), да се стават повеќе електролити во паралела (поради намалување на ESR факторот, повторно, доколку би имале поголема сума на пари на располагање, но ако веќе градите моќен засилувач, како што спомнал многу пати batka, секогаш почнувајте да собирате пари и да пресметувате од напојувачката секција, бидејќи во 90% од случаите, таа е најскапиот дел од целиот засилувач) и уште некои други финти има, но да не ги разглобуваме сега, детално се разглобувани во други topic-и на форумот. Поентата ми беше дека со ова решение се јавува потреба од уште едно ладилно тело кое не мора да го им во засилувачот, а башка што може да се јави проблем со често горење на овие транзистори поради преоптеретеност на засилувачот или во евентуални peac-ови на аудио сигналот (кога ќе падне напонот и засилувачот ќе повлече повеќе струја од номинално дозволената од страна на засилувачот). Поради тоа, со ова решение, треба да се грижите за два проблеми: горење на излезните транзистори и горење на транзисторите во напојувачката секција, каки и ладењето на транзисторите во двете секции. Ваков тип на исправувач би било да се користи во некои помалку моќни конструкции, на пример до 50, 60W, но не и на моќни конструкции, на пример 200, 300W па нагоре. Едноставно е несигурно, бидејќи на тие моќности може да се случи засилувачот да повлече и дупло повеќе струја, што излезните транзистори можеби ќе ја издржат, но не и транзисторите во напојувањето. И што може да се случи? Да имате дупли проблем, изгорени излезни транзистори и изгорени транзистори во напојувачката секција :S.

Решението не е лошо, но само за мали моќности, значи за засилувачи направени за домашно (нормално) слушање, не и за моќни засилувачи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."