Author Topic: 2 X 400W транзисторски аудио засилувач  (Read 36851 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
јачината на звукот зависи од мног фактори, има други теми, да не чкрапаме оф топици... едно е Marshal jcm 800  да слушаш друго е од новите, едно е да слушаш aiwa или panasonic  друго е од старите нишки или теслини "радија" да слушаш. Дома има 350 ватно појачало па без проблем се слушат до максимум, додека ко ќе вежбаат стариве на појачало од по 100 вти никогаш в крај не ги пуштиле, а е многу погласно.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
денес му направив официјален тест се слушаше на 10 куќи од мојата  ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
денес му направив официјален тест се слушаше на 10 куќи од мојата  ;D
Ги жалам комшиите :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
денес му направив официјален тест се слушаше на 10 куќи од мојата  ;D
Ги жалам комшиите :D

Зошто, имаш комшија кој има „разглас“ ;D. Никогаш не се знае кога ќе правиш журка, а во такви сутуации, да имаш таков комшија е многу корисно, хахахаха ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
денес му направив официјален тест се слушаше на 10 куќи од мојата  ;D
Ги жалам комшиите :D

Зошто, имаш комшија кој има „разглас“ ;D. Никогаш не се знае кога ќе правиш журка, а во такви сутуации, да имаш таков комшија е многу корисно, хахахаха ;D ;D ;D.
Е да да,тогаш ќе ти се најде комшијата :D.Али видете што прави тоа 100 ватното појачало,а не па ова,како не ти се распадна куќата незнам,вештачки земјотрес хаха ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
многу лупа ај да го досредам и ке направам некое клипче

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #156 on 29.03.2011, Tuesday, 11:18:14 (Edited 29.03.2011, Tuesday, 12:16:44) »
многу лупа ај да го досредам и ке направам некое клипче
Ќе лупат и оро ќе играт!! 8)
Мора да кажа ептем камче ет појацалцево како што кажујт ентузијаст со убаата дундица на сликата!! :o

Препорука, Море напрај салатиче од марулки собериги пајташите и тури домашно ракииче па пуштиго појацалцето да лупат со ова претпојачалце на влезот(како на кадрото долу),.. еее,.. тогаш пајташите заедно со тебе има да шекнат од убајната на звукот што го ваѓат засилувачот!! ;) :-*
Ајд поззз (((((!! :D

П.С.
Ептем сака да го слушна(((( !!! со сркање од убата салата  :o
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Види Делија  >:(, дај закачија шемата ако не си ја закачил за да  претпоставиме каква звучна убавина поседува претпојачалото и нетуку ни го покажувај стопати претпојачалото покажи ни што има во него , за естетски убава на изглед кутија  ке ти направам , пет важно е in the box што има. ??? Не секое претпојачало со лампа вади подеднакво добар звук.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #158 on 29.03.2011, Tuesday, 14:52:43 (Edited 29.03.2011, Tuesday, 14:54:51) »
Види Делија  >:(, дај закачија шемата ако не си ја закачил за да  претпоставиме каква звучна убавина поседува претпојачалото и нетуку ни го покажувај стопати претпојачалото покажи ни што има во него , за естетски убава на изглед кутија  ке ти направам , пет важно е in the box што има. ??? Не секое претпојачало со лампа вади подеднакво добар звук.

Па кажав дека сликата е најдов на интернет и зато занего бара шема или проект некој да дајт овде на сајтов-на форумов! >:( (Читај, Хигх Енд предзасилувач со ЕЦЦ82)
Ај поззз
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Интернет е малку широк поим  :(, потруди се да ја најдеш пошто очигледно никој на форумов неможе да ти ја повтори постапката на пребарување , а сепак ова е форум за електроника  а не за естетика .

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #160 on 29.03.2011, Tuesday, 17:15:08 (Edited 29.03.2011, Tuesday, 17:37:49) »
Интернет е малку широк поим  :(, потруди се да ја најдеш пошто очигледно никој на форумов неможе да ти ја повтори постапката на пребарување , а сепак ова е форум за електроника  а не за естетика .

Изотоп (Ентузијаст) се си ојт заедно!? ;) ;D
Ако не верујш многу видиго појачалцето од БорчеБТ!! :D
Или ова претпојачалце со 12AX7 (ECC83).
Здивот ти застана ха,..ха,..ха,..!!?? :D
После, како да не ги сака лампашивеее(((!!: ;) :o
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
За жал изглед и звук не си ојт  се заедно  , како што има многу тврди луѓе на уши којзнае што шема е твојата лампа а авторите секогаш си тврдат дека нивниот производ е најдобар , така да без шема или некој(по можност повеќе луѓе)да потврдат за квалитетот на звукот ни под разно не верувам во се што ќе видам дека изгледа убаво .Се шо изглеа убо вуста не секлават ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мене искрено дизајнот на кутијата не ми се допаѓа, на кој му се допаѓа, ОК, ама мене не ми се допаѓа :S. Мислам на таа кутијата што е од Емитер ;). Како и да е, како што рече izotop, не е битно како изгледа кутијата, бито е што има во неа (а може и batka да го рече ова, не ме земајте за збор ;D, извинета ако некој погрешно сум цитирал или од друг сум го цитирал ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #163 on 29.03.2011, Tuesday, 17:42:23 (Edited 29.03.2011, Tuesday, 17:57:03) »
Мене искрено дизајнот на кутијата не ми се допаѓа, на кој му се допаѓа, ОК, ама мене не ми се допаѓа :S. Мислам на таа кутијата што е од Емитер ;). Како и да е, како што рече izotop, не е битно како изгледа кутијата, бито е што има во неа (а може и batka да го рече ова, не ме земајте за збор ;D, извинета ако некој погрешно сум цитирал или од друг сум го цитирал ;)).

Ќе реча еден пример: Во чаршија ко ќе шеташ се вртиш по убо дејче или се вртиш по некој габор или баба како милујш??! ;D
Све што е убо и Богу ет драго!!! :o Така и овде ет работава!!
Како сакате,...зна ја дека су во право,..
Форумџии па дај вие кажете кој ет во право овдека вака??! :-\
Ајд поззз((((! :D

Во иднина пази какви зборови пишуваш зошто пак ќе одиш на бан, овој пат за стално!
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Море колега LordZi да направи една,како за тој засилувачот со лампи има три дена да зјапате :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker