Author Topic: 2 X 400W транзисторски аудио засилувач  (Read 39252 times)

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #120 on 23.03.2011, Wednesday, 01:21:31 (Edited 23.03.2011, Wednesday, 02:07:41) »
Околу ладилникот неколку збора! ;)
Тркнете до БТ-електроник (спроти базенот во центар) таму се продаваат профи ладилници на метро!!?
Поззз :o

Споено мислење: [time]23 Март 2011, 01:32:44[/time]
од весник или корица од списание?
Браќа и сестри!
 Најубаво се печати на КУНЗДРУГ хартија со ласерски печатач - па да ве види ГОСПОД!
Кунсдруг хартија има во секоја добро снабдена книжарница!
Ајде БОГ!!!
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
КУНЗДРУГ е подобра и од глоси ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #122 on 23.03.2011, Wednesday, 01:53:20 (Edited 23.03.2011, Wednesday, 02:13:34) »
Е сега неколку збора околу појачалцето!! :o
Што има многу да се кажува кажано е скоро се!!
Мора да се признае, добро е сработено,.. ;)
Напојувањето, односно PCB и шемата се од газда Миле Славковиќ-генијалецот (APEX-Audio) и одлично функционира. Шемата од засилувачот многу не ми се бендисуе, бидејќи за тие пари има многу подобри шеми од засилувачи, но за почетници е многу добра.
За крај ме интересира каков е звукот на ова појачалце и дали е стабилно во работата??!
За излезни транзистори, ако јас се прашувам би поставил за почеток MJ15003 (Motorola), а не 2N3005 (според сликата),...Пишувам за почеток, бидејќи има и многу подобри но се разбира и многу поскапи!!?
Но за ова појачалце и овие предложениве се одлични!!!
Ајде БОГ!!! ::)
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Quote
Браќа и сестри!
 Најубаво се печати на КУНЗДРУГ хартија со ласерски печатач - па да ве види ГОСПОД!
Кунсдруг хартија има во секоја добро снабдена печатница!
И колку чини еден лист од таа хартија?
Quote
Ајде БОГ!!!
П.С. не викај толку  ;)

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #124 on 23.03.2011, Wednesday, 02:06:21 (Edited 23.03.2011, Wednesday, 02:15:58) »
Значи хартијата КУНЗДРУГ А4-формат чини околу 10 до 20 денари и можете да ја купите во секоја подобро снабдена КНИЖАРНИЦА!!
А сега ајде да се вратиме на појачалцето,...
Поззз,...
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Хах глоси е 8 ден
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Хах глоси е 8 ден
OK kaj "OK"- koralot,
Заборавив да кажам на почетокот,..
Нов член сум на форумов, за почеток да ве пофалам, се разбира ако може,..
ДОБРО СРАБОТЕН ФОРУМ да не кажам одличен!!
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
не е 10-20 туку е 2 денари парче,а јас зимам глоси за 50денари 20мали парчиња 120*110мм

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Е сега неколку збора околу појачалцето!! :o
Што има многу да се кажува кажано е скоро се!!
Мора да се признае, добро е сработено,.. ;)
Напојувањето, односно PCB и шемата се од газда Миле Славковиќ-генијалецот (APEX-Audio) и одлично функционира. Шемата од засилувачот многу не ми се бендисуе, бидејќи за тие пари има многу подобри шеми од засилувачи, но за почетници е многу добра.
За крај ме интересира каков е звукот на ова појачалце и дали е стабилно во работата??!
За излезни транзистори, ако јас се прашувам би поставил за почеток MJ15003 (Motorola), а не 2N3005 (според сликата),...Пишувам за почеток, бидејќи има и многу подобри но се разбира и многу поскапи!!?
Но за ова појачалце и овие предложениве се одлични!!!
Ајде БОГ!!! ::)

шемата е извонредна изобличување нема ич колку што слушаат моиве уши  ::) транзисторите се мј бруење исто така нема ич се на се сум презадоволен ,до сеа иам изработено преку 10 појачала од кој само ова се погодило без мани,презадоволен сум

околу торусот може да собере и уште два не е проблем али со овој еден 600w е супер ,одлично сеа за сеа не е потребен друг торус,го тестирав на звучници за разглас со 15 ски басови огромни  ;D ;D кој бараат мокни појачало ова немаше мука ги пунеше ненормално епа сеа ја кога би го слушал на такви звучници и цело време рокнато до крај ?така да си останува со еден торус

тоа од мене очекувајте слики деновиве  ;)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #129 on 24.03.2011, Thursday, 05:44:37 (Edited 26.03.2011, Saturday, 19:31:52) »
Dark во право си појачалцето си е добро. као боља варијанта јас би го предложил она Ра300.
Ова појачалце Pа300 го има овде на форумов-проверете!!!? :o
Али и твоево е камен, одлично изработено!
Ај поззз. ;)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #130 on 26.03.2011, Saturday, 18:05:31 (Edited 26.03.2011, Saturday, 18:45:26) »
слики























Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #131 on 26.03.2011, Saturday, 18:14:49 (Edited 26.03.2011, Saturday, 18:33:57) »
Браво браво Дарио ...  :) :) Супер направено  :)  :D ... честитки .. со здравје да си го слушаш  :D ;)  и сеуште се прашувам како појачало со 300 вати РМС за двата канала - 600 вати рмс , работи со трафо од 600 вати ... нема логика  ;D :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
па ќе работи со поголема дисторзија и помала снага... За ова треба минимум 900 вати, и тоа би било кнап. али сепак е добро изработено, и ќе биде доволно гласно.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: 2X 400W транзисторски аудио засилувач
« Reply #133 on 26.03.2011, Saturday, 18:34:57 (Edited 26.03.2011, Saturday, 18:36:37) »
по канал бара 400w ja фкупно имам 600 значи ми фалат 100 по канал  а и друго кога ја би го слушал на максимум моќност за да  пуни толку јаки звучници колку што му е потребно  ???
и кога би ставил во мојата соба толку јаки звучници за да ги пуни максимум  ???

јас не го спремам за на саем за озвучување мене ми е за дома  ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
DARK смали ги сликите!

3.6 Забрането е поставување на слики со големина кои не можат да се прикажат цели на екранот поради нивната големина. Закачете ја сликата некој од серверите за хостирање на слики па копирајте го линкот: мала слика или Forum Thumbnail во делот каде го оставате коментарот. Преголемите слики ке бидат избришани.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.