Author Topic: Да не има некој добра шема за заштита од краток спој на напојување?  (Read 847 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ако има некој добра и едноставна шема за заштита од краток спој на напојување, било со транзистор или со реле нека стави.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
проблем со таква заштита би било тоа што на мали напони нема да работи (до кај 5V) мислам дека борче имаше поставено за со триак и со 2N3055 (мислам не сум сигурен)
работеше на напони поголеми од 10V колку што се сеќавам, ако сакаш добра заштита стави му струјно ограничување, со ова секогаш кога би имал краток спој или кога уредот повлече повеќе од потребно би се вклучило ограничувањето и ќе го спречи напојувањето да испорачува понатаму енергија, со што би го заштитил уредот кој се напојува, а воедно и напојувањето
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а како би го извел тоа струјно ограничување? Еве планирам да купам трафо од 10 ампери, и да потегнам 9 ампери да нема проблем, но ако направам краток спој да реагира заштитата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
струјните ограничувања најчесто се прават заедно со напонско ограничување/контрола
со што би се постигнало целосно напојување, има на форумов повеќе такви напојувања

ако ти треба само струјно ограничување, можам да побарам, прости се неколку транзистори неколку отпорници ова она, струјата на ограничување зависи од тоа колку струја можат да издржат излезните транзистори
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Имам една шема од емитер, натписот се вика "Заштита на трансформатори", се поврзува колото на примарот на трансформаторот и кога струјата премине некоја вредност која се подесуваше со промена на вредностите на некои елементи, преку релеј се исклучува трансформаторот, ја го имам направено тоа коло и супер си функционираше, ако ти врши работа за неколку дена ке ти ја испратам шемата...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па мене ми треба да работи во опсег: 0-50V и од 0-5 или 0-10А ако може ???

puknati ај пушти ми ја по порака да видам што е тоа.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
10А е многу голема струја за автоматски струен осигурач.Ке те чини малку повеке пари ,Имам некои шеми ,ама моментално нема пристап до серверот и не можам ништо да постирам.Докај 3А може со 3055 , а повеке јачина веке ,чини пари.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
А би реагирал ли автоматски осигурач од 8А, како за инсталацина на пониски напони, ако да стави таков...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас го имам направено ова

Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=570
го имав користено некое време и супер си ја вршеше функцијата, после тоа го имав извадено од напојувањето кај што ми беше ставено дека ми требаше местото што го зафаќаше и сега натаму-наваму го шуткам...ако сакаш прави го ако сакаш пиши порака за бизнис да правиме :)

Споено мислење: 16.04.2012, Monday, 00:56:29
Code: [Select]
http://creation-electronics.blogspot.com/2011/01/overload-protection-circuit-using-555.html
Еве ја истата шема што беше во емитер, само ако ја правиш за 10А можеш тој отпорникот да го намалиш на 0,15 или 0,22 оми 25W, и со тој тримерот VR1 се нагодува на колкава струја ке се гаси потрошувачот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)