Author Topic: Каде се полни CO2 во Битола?  (Read 2694 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Каде се полни CO2 во Битола?
« Opened on 31.08.2011, Wednesday, 14:35:52 »
Мислсам дека темата е во соодветно место, сакам да ве прашам каде се полнат боци цо CO2 во битола и по која цена, знам за едно место, Евросигурност (после саатот). Каде на друго место??

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Каде се полни CO2 во Битола?
« Reply #1 on 31.08.2011, Wednesday, 14:53:51 (Edited 31.08.2011, Wednesday, 14:57:59) »
Одиш во селото егри на крајот од селото има за полнење CO2 ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Каде се полни CO2 во Битола?
« Reply #2 on 31.08.2011, Wednesday, 15:20:33 »
Колку пари од литар не знаеш, сепак фала, аа имало низ градот некое Техногас, дали некој знае каде се наоѓа?

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Каде се полни CO2 во Битола?
« Reply #3 on 31.08.2011, Wednesday, 17:51:26 »
на бензиската кај герзо ??

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Каде се полни CO2 во Битола?
« Reply #4 on 01.09.2011, Thursday, 07:49:14 »
некако чудно...
знам дека плин има, ама пак цо2...незз




Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Одг: Каде се полни CO2 во Битола?
« Reply #5 on 07.09.2011, Wednesday, 02:55:12 »
Имам слушнато дека во битола се наоѓа еден од најчистите извори на ЦО2 и дека кока кола купувале ЦО2 од битола види прашај пелистерка од каде полнат

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Одг: Каде се полни CO2 во Битола?
« Reply #6 on 07.09.2011, Wednesday, 09:54:52 »
CO2 се полни накај грција едно село заборајв како се викаше селото има фабрика таму за цо2 од лева страна беше за грција ко ке одиш

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Каде се полни CO2 во Битола?
« Reply #7 on 07.09.2011, Wednesday, 10:54:35 »
Меџитлија мислам дека е тоа, а како оди тоа со замената на боците, дали мора боцата да е атестирана и каде и како се атестира?..?

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Каде се полни CO2 во Битола?
« Reply #8 on 07.09.2011, Wednesday, 13:28:19 »
Може малку смешно прашање, ама може ли ако имаш боца со ЦО2 да си правиш сам кисела вода дома? ;D ;D
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Каде се полни CO2 во Битола?
« Reply #9 on 07.09.2011, Wednesday, 13:57:24 »
неможеш, не баш така едноставно :)
мислам дека треба филтриран цо2, пошто овај што го точат е измешан со разно разни работи, ќе имаш проблеми, исто како што не се пие директно водата од изворите каде што извира газирана вода :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Каде се полни CO2 во Битола?
« Reply #10 on 07.09.2011, Wednesday, 22:56:48 »
Со цо2 се лади пивце...:D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Каде се полни CO2 во Битола?
« Reply #11 on 08.09.2011, Thursday, 00:57:48 »
неможеш, не баш така едноставно :)
мислам дека треба филтриран цо2, пошто овај што го точат е измешан со разно разни работи, ќе имаш проблеми, исто како што не се пие директно водата од изворите каде што извира газирана вода :)

кога се заварува со МИГ постапка, се користи чист CO2, ама сега се користи МИГ-МАГ постапка, зашто заштитната атмосфера е подобра и се користи смеса од CO2 и аргон. демонстраторот кажуваше порано работници во вино ке ставеле црево да шушти по малце од тоа гасот, и на крај си имаш шприцер :)....и оди во прилепско село крушеани таму има извор од газирана вода, од кога памтам за мене имам пиено вода од таму, и еве ме уште сум жив, како и сите што се живи од околните села...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Каде се полни CO2 во Битола?
« Reply #12 on 08.09.2011, Thursday, 01:05:45 »
ама си пиел колку, литро 2 ?
јас не зборам за мала количина на вода, водата која извира во гермијан (гермина изворите) е отровна, за да добијат кисела вода ја филтрираа, и откако се тоа пропадна (или работи сеуште незнам) остана дупките отворени и течи вода, е оваа вода луѓето не можат за ништо да ја користат

а тоа вие што користите чист цо2 за шприцер тоа е друга работа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Каде се полни CO2 во Битола?
« Reply #13 on 08.09.2011, Thursday, 02:26:37 (Edited 09.09.2011, Friday, 03:48:23) »
во село скоро цело време таква вода пиев кога одев, а за тоа шприцерот не сум пиел јас, него демонстраторот така ни имаше кажувано, дека он цел живот има заварувано.
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Каде се полни CO2 во Битола?
« Reply #14 on 08.09.2011, Thursday, 03:03:50 »
P.s.pisuam od telefon, I ako imam nekoi drugi postovi pisuvano sto ne se pisuvani so mak podrska, znajte od telefon mi se pisuvani, za da ne pisuvam na sekoj post toa...

Пиши само "od tel" на крајот и јасно ќе ни биде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."