Author Topic: Ми треба помош за 5.1 сараунд  (Read 575 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Ми треба помош за 5.1 сараунд
« Opened on 25.04.2011, Monday, 22:00:33 »
Дечки може некој знае имав нешто проблеми со струјата дома(поточно кабелот од нулата скроз лабав во таблата со осигурачи) и притоа повеќе електронски работи дома се расипаа. Се средив(претежно беа кондензатори и осигурачи отидени) освен ова сараундчето што го имам во соба. Со него се случува следното:
Му носам сигнал до него и излез ми дава само на центарот и на сабвуферот, другите звучници воопшто не свират. Истово се случува и во 5.1 и во стерео варијанта. Претпоставувам отидено е некое од појачалцата за другиве звучници?
Еве слики од плочките во него:
плочката од каде се излезите за звучниците:

плочка каде што се донесуваат сигналите:

Јас до сега измерив само волтажите кои се обележани на плочката и сите се ОК.

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Немора да значи дека засилувачите се изгорени.Прво провери дали напојувањето на засилувачите е во ред, односно дали ги има сите напони на број  :) Доколку не е таму проблемот,за да бидеш сигурен, најди ги влезовите за непојачан сигнал на малите интегралци и премостувај му го сигналот од трасата која функционира односно во твојот случај сигналот за центарот.Доколку не се појави звук, тогаш е проблемот до засилувачите.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Најверојатно ти е изгорен засилувачкиот степен за сателитите. Засилувачкиот степен кај овие сараунди е изведен со интегралци и тоа најчесто со TEA2025, TDA2822 и сл. Тие интегралци се наоѓаат под оние малите ладилници. Штом си мерел напони и велиш дека сите напони се во ред, најверојатно се изгорени интегралните кола. Смени ги сите со нови и ќе го решиш проблемот и да напоменам дека овие интегралци се многу евтини, така да многу евтино ќе поминеш ;).

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ми треба помош за 5.1 сараунд
« Reply #3 on 25.04.2011, Monday, 22:24:02 (Edited 25.04.2011, Monday, 22:56:29) »
Заборавив да напоменам интегралците на кои се сателитите многу греат..
Повторно ги проверив напоните и до интегралците се ок значи најверојатно се интегралците отидени?

Го извадив интегралецов на него пишува SJ2206B, го има ли како ваков кај нас или некоја замена има? Бидејќи на нет гледам слабо даташит за него...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Повторно ги проверив напоните и до интегралците се ок значи најверојатно се интегралците отидени?

Па, според сите симптоми, најверојатно ;). Инаку тоа се најверојатно засилувачи во D класа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ми треба помош за 5.1 сараунд
« Reply #5 on 25.04.2011, Monday, 22:58:50 (Edited 25.04.2011, Monday, 23:03:11) »
Гледам на логинг страната има вакво нешто
Code: [Select]
http://www.loging.mk/products/product.aspx?id=52415Претпоставувам истото е?
Еве даташит од  оргиналот(1) и од ова во логинг(2):
1.
Code: [Select]
http://www.szsanjing.com/proimg/pdf/2006116162012528.pdf2.
Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/SamsungElectronic/mXruxwu.pdf

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Претпоставувам истото е?

Да, би требало да е истото, само друг производител изгледа е во прашање ;). Не знам чиви беа KA ознаките, ама сум гледал многу „копии“ на TDA со ознаки KA, натаму цифрите се сите исти ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ми треба помош за 5.1 сараунд
« Reply #7 on 27.04.2011, Wednesday, 17:17:57 »
Дечки фала на помошта ги сменив тие 2 интегралци и си ПЕЕ  :D