Author Topic: Прашање во врска со (играчница)  (Read 2350 times)

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Прашање во врска со (играчница)
« Opened on 16.04.2011, Saturday, 17:11:37 »
Знам дека малку е глупо што го постирам ова овде ако не и е местото на темата овде нека ја преместат или избришат администраторите но гледам дека на форумов има повеќе возрасни луѓе па може некој работи или работел порано со нешто слично.
Прашањето е следново,сакам да отворам играчница (подобро кажано сони) во едно село во кое нема нешто такво а има доста заинтетесирани имам сопствен дуќан во селото така да тоа ми беше една причина плус да пробам со ова,колку е цената на лиценцата регистрирањето на фирмата и што уште ќе треба за да го отворам се разбира легално,за почеток само сони па за понатаму може и компјутери да донесам само да почнам имам 3/4 стари телевизори со скарт кои така фаќаат прашина па што мислите или ова е само луда идеа :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Зависи во кое село. ;D Пробај прво * на диво*,за проба како ке иде,па после регистрирај,ако има интерес.Лиценцата е 2-3000 евра годишно.Кај мене овде имаше комшијава до пред 3-4 месеци ,со биљард, покер апарати,пикадо... ама ,не оди .Кога донесоа забрана за пушење, умре работата.

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Викаш прво на диво а ? :D тогаш да пробам и така за почеток ми требаат само 7 илљади не ми се прблем тие ама казните којзнае колку се  ??? лошо е што еден полицаец во близина држи пинг понг фудбалеричиња пикадо па се плашам да не пријави инаку до сега на диво ке терав

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Викаш прво на диво а ? :D тогаш да пробам и така за почеток ми требаат само 7 илљади не ми се прблем тие ама казните којзнае колку се  ??? лошо е што еден полицаец во близина држи пинг понг фудбалеричиња пикадо па се плашам да не пријави инаку до сега на диво ке терав
Aх тој одма ќе те фати на заб,а дознае дека си на диво одма казна... :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
абе и тој е на диво не дека има платено нешто ама полицаец е  :'(

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
абе и тој е на диво не дека има платено нешто ама полицаец е  :'(
Пази,подобро ти е легално со сите документи,платено од колку нелегално.Плус ептен во тесно ќе бидеш од тој полицаецот...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Знам дека е подобро па баш за тоа сакам да прашам што која е цената дали ќе ми се исплати или не :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Знам дека е подобро па баш за тоа сакам да прашам што која е цената дали ќе ми се исплати или не :D
Па батка пиша дека е негде 2000-3000евра годишно за тоа лиценца или што и да е...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да ,толку е .Посебно фирма,вработен,фирмарина,дрмарина..... :D

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Да се регистрира фирма е 6000 денари за другото незнам :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кога донесоа забрана за пушење, умре работата.

Се умре кога ја однесоа забраната за пушење :S. Ај еве јас немам проблем со тоа, зошто нкогаш не сум ни излегувал по локали, ама навистина ми пречи кога ќе дојде некое звучно име од музичкава сцена, и сакам да одам да го/ги гледам, а не смеам да пушам :S. Епа подобро ич да не идам :S, да му се плукнам на ќеифот ако не смеам да пушам :S. Не ми пречи толку тоа што не смеам да пушам, може и воопшто цигара да не запалам кога ќе бидам во локалот (или кое и да е место во кое се одржува концертот/забавата), ама самата идеја дека не смеам да пушам, некако ме стега, и воопшто не ми се ни оди кога ќе ми текне :S.

абе и тој е на диво не дека има платено нешто ама полицаец е  :'(

„Сила бога не моли“, или фати појаки врски од него, или воопшто не пробувај на диво :S.

Да ,толку е .Посебно фирма,вработен,фирмарина,дрмарина..... :D

Да се регистрира фирма е 6000 денари за другото незнам :D

Во право е batka, и јас не се разбирам многу од овие работи, ама знам дека има многу повеќе да се плаќа одколку самата регистрација :S. Така да, верувам дека е во право околу цената :S. Има многу додатни глоби освен самата регистрација :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Бев да се распрашам околу сето ова и на крај излезе дека стварно не вреди да се инвестира во ова а и законите кои се донесени во врска со  "играчниците" се нелогични. Прво да се регистрира фирма 7200 денари,да се плати за осигурување на вработениот,се плаќа некаква заштита од пожар (апарат за гаснење пожар со одобрение од некој си таму дека може да се користи) во објектот мора да има WC и најмалку 1 прозор со незнам таму која големина ова до некаде е безвеза ама кога чув дека Играчниците спаѓаат во категоријата игри на среќа е тогаш му се изнасмеав на тој таму во фаца лиценцата за игри на среќа е 300.000 денари + тоа што несмееш ништо пиратско ова она значи требаат најмалку 400.000 иљади денари за се комплет. Само во Македонија ова може да го има

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање во врска со (играчница)
« Reply #12 on 23.04.2011, Saturday, 16:11:13 (Edited 23.04.2011, Saturday, 16:13:20) »
Бев да се распрашам околу сето ова и на крај излезе дека стварно не вреди да се инвестира во ова а и законите кои се донесени во врска со  "играчниците" се нелогични. Прво да се регистрира фирма 7200 денари,да се плати за осигурување на вработениот,се плаќа некаква заштита од пожар (апарат за гаснење пожар со одобрение од некој си таму дека може да се користи) во објектот мора да има WC и најмалку 1 прозор со незнам таму која големина ова до некаде е безвеза ама кога чув дека Играчниците спаѓаат во категоријата игри на среќа е тогаш му се изнасмеав на тој таму во фаца лиценцата за игри на среќа е 300.000 денари + тоа што несмееш ништо пиратско ова она значи требаат најмалку 400.000 иљади денари за се комплет. Само во Македонија ова може да го има

Macedonia and everything is possible ;D. Не се чуди, има многу нелогични закони, на пример законот за секс на јавно место, не е дефинирано што спаѓа под секс, бидејќи не е никаде споменат оралниот секс, значи во принцип може само да те казни за нарушување на јавен ред и мир, но не и за имање секс ;D. Искрено не знам од кој ракав „ги тресат“ закониве, ама многу нелогични се ;D. Исто и со законот за пушење, мора да ти биде простирајата отворена од три страни за да се смета за отворена просторија ;D. А што правиме со локалите кои се од една страна „стакларници“ и летно време може да се тргне цел стакларник. Извинете, ама тоа за мене е отворена просторија, но според владата, не е ;D.

Затао и пропаднаа сите игграчници, и еден куп други работи, законите станаа премногу ригорозни :S. Цело време работиш за државата :S. Само за давачките :S. Освен ако не отвориш играчница во во некое село во западна Македонија, е тоагш никој ништо не ти може ;D. Смешно или трагично, како за кого ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,баш ми го зема зборот Гига! Откога испадна законот за (не) пушење, играчниците пропаднаа како никоја друга бранша! Јас се чудев,ама кај комшијава сите што идеа престанаа наеднаш.Играш пример флипер,нема пиво,нема цигар! ;D ;D Кое задоволство!? :o  Иако сум непушач ги жалев оние што на мразот излегуваа да запалат цигар! А,за отварање- затварање фирма - тоа е спорт близок до качување на Монт Еверест! Ами да знаеш колку треба за да ја затвориш фирмата (ако не оди!).Комшијата 6 (шест) месеци ја затвара!! :D :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А,за отварање- затварање фирма - тоа е спорт близок до качување на Монт Еверест! Ами да знаеш колку треба за да ја затвориш фирмата (ако не оди!).Комшијата 6 (шест) месеци ја затвара!! :D :D :D

Затоа веќе не ги ни затвораат, само прогласуваат дека се „под стечај“ (не знам дали е исто и за приватните, дали можеш да прогласиш дека е под стечај, иако мислам дека би требало да е исто) и си треаат даље работа (барем така имам чуено дека прават, дали навистина тоа го прават ако фирмата „не иде“, не знам :S).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."