Author Topic: Квалитетен МОSFET Hi-Fi засилувач со IRFP240!  (Read 1794 times)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Квалитетен МОSFET Hi-Fi засилувач со IRFP240!
« Opened on 26.03.2011, Saturday, 08:38:01 (Edited 23.04.2011, Saturday, 06:03:58) »
Здраво АУДОФИЛИ и другарчиња! ;)
Ајде да не комплицираме со петпарачки излитени засилувачи!??
Еве за другарчето Даниел и останатите ентузијасти-љубители на аудофилски добар звук, едно добро појачалце со ДЦ- напојување од +/-45V до +/-56V! ::)
Трафото да е со минимум 250W за моно (450W стерео)!!

Препорака:

Kој ќе успее да го изработи ова појачало ќе биде презадоволен од него!  :D
Нема никогаш да се одели, бидејќи неговиот звук е мелем за душа!!
Приклучете на него некои квалитетни звучници ( Infinitty или слични),
На влезот приклучете лампашко претпојачало (ѕирнете некој проект од Емитер), и ајде со салата и домашно ракииче уживајте,... во неговиот звук.  ;) :D
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
Колку пари се на се деловите те фатија ?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
тешко е да се прави ппк од електричната шема, ама и обратно било тешко, сега приметив ;D
Стави ја и неа ако сакаш, подобра претстава ќе имаме.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Каде е електричната шема?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Каде е електричната шема?
е каде де?  ;D

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Квалитетен МОSFET Hi-Fi засилувач со IRFP240!
« Reply #5 on 26.03.2011, Saturday, 19:01:30 (Edited 26.03.2011, Saturday, 19:37:07) »
Каде е електричната шема?
е каде де?  ;D

Ентузијасти и млади борци (како мене)! :-\
Што ќе ви е шема, па тоа е готова ППК со сите елементи дадени со распоредот и со нивните вредности!
Најдете некој програм за цртање PCB (ППК) ги имат куп по интеренет и прецртајте ја ППК од оваа оргиналов на сликава. Да не ја правиме работава ептен соџвакана!!??.. ;D
Инаку темаа нема да бидет интересна,..
Некој ако запнет некаде при изработката тука сме да помогнеме,..
Аудофили супер звук вадит појачалцево, ја ви гарантира,.. :-*
Ајд,..поззз :o

П.С.
Еве DARK убо цртат PCB па ако может нека помогнет во случајов! ;)
Ви препорачува да го користите истото напојување од DARK- 2x400W засилувач (Во овој случај трафото требат да бидет од 450W/2x45Vac). Само треба да го подесите со тримерот напојувањето на +/-55Vdc и работотата е готова!! Тоа ет стварно добро стабилизирано напојување.
Малку повеќе пари ќе дајте, ама ќе добиете појачало ептем за душа!!
Вадит на 8омски звучници уба чиста снага од 2x200W (rms)!! :D
Ќе ве чинит некаде во стерео верзија околу 150Евра!! :'(
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
дај стварно ставете шема од ова
не ни треба само ппк, јас сакам пр да ја видам шемата што како, ако ме фати око можеби ќе ја изработам некогаш :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Квалитетен МОSFET Hi-Fi засилувач со IRFP240!
« Reply #7 on 26.03.2011, Saturday, 19:23:14 (Edited 26.03.2011, Saturday, 19:28:02) »
дај стварно ставете шема од ова
не ни треба само ппк, јас сакам пр да ја видам шемата што како, ако ме фати око можеби ќе ја изработам некогаш :)

Девил, евети ја шемицаа да не си многу во ифтиза!!?? :o
Ја су секош за народ! :D
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Добро изгледа шемата ама некеко не ми се прави кејфот заради мосветите (или грешам). не сум изработувал засилувач со мосвети досега ама тие што сум ги слушнал звучат многу ладно и бездушно , исправете ме ако грешам.

electron

  • Guest
На монтажната има тример од 5к кој на шемата го нема.
Претпоставувам станува збор за R13 со кој се подесува мирната струја.
Инаку фали податок и за тоа колку треба да изнесува мирната струја.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Квалитетен МОSFET Hi-Fi засилувач со IRFP240!
« Reply #10 on 27.03.2011, Sunday, 06:11:25 (Edited 27.03.2011, Sunday, 06:36:46) »
Другари ќе кажа уште еднаш, кој ви рекол дека звукот на појачало со мосфети е без душа ве излагал!? ;)
Звукот на вакво појачало е помегу лампашко и со биполарци. То значи нешто послаб звук од лампаш но многу потопол од појачало со биполарци!!
Па видете други форуми тамо со мосфети појачалата се хит ;), oва значит заради низа предности на мосфет транзисторите во последно време повеќето појачала се изработуваат со мосфети!!! :o
Инаку мирната струја треба да бидет 100mA, а отпорникот R12 (R12 и R13 на шемата се заменети) е заменет со тример od 4k7 (5k). Со овај тример се штелујт мирната струја на 100mА!
Интегралното коло U1 (TL071 или како подобра варијанта LF411) преставујт серво за излезниот DC-offset напон. Народно кажано го држит DC- напонот на излезот од појачалото на 0V! :)
Што да ви кажува поќе, кажано е се! Некој нека се осмелит и нека го изработит појачалово со слики и коментари овде на форумов, па ќе видите дека ептем су бил во право за се што су рекол за појачалово!! :-*
Ајд позззз,...
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да се замешам малку: нема двојба дека ФЕТ излазите се во тренд,пред се за тоа што паднаа цените на МОС ФЕТ транзисторите и веке тие се доближија до планарните транзистори. Квалитетот е повисок,ама не би рекол и дека е превисок во однос на добро сработеното транзисторско појачало.Сепак во предпојачувачите јас лично не практикувам интегралци ,туку предност им  давам на транзисторите и селектираните кондензатори,метал отпорниците и тантал електролитите.Подесувањето на работните точки и квалитетните обртни или шибер потенциометри се основата квалитетно изработените home made  конструкции.Во основа за квалитетен звук се добри звучни кутии и пред се - звукот кој сакате да го слушате.Кај сите - тој не е со исти параметри!! :D :D :D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Батка, ај малце оф-топик - што искуство имаш со тантал кондензатори, пошто имам видено(прочитано) дијаметрално спротивни ставови, едни викаат дека се многу подобри од електролитите, други дека се многу полоши.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Стабилен капацитет,нема истекување,стареење никакво,даваат пропусност на сигналот,е сега имаат помал спектар на работни напони,ама лично сум задоволен што се однесува до НФ техниката.Во никој слушај не би рекол дека се полоши!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кој ет за работа нека се јавит!?? ;)

Ако некој сака да го изработи, сигурно ќе го изработи и ќе пише, наше е да почекаме и да видиме кој ќе пише ;). Башка, ова е голем и релативно скап проект (за наш стандард), така да во принцип не може секој да го изработи, некои од нас немаат изработено проект што чини повеќе од 50 евра ;). Едноставно проблем се финансиите :S. Тоа е тоа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."