Author Topic: Прашање за аудиоконвертор за "лампашки" звук од Емитер  (Read 847 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Овој проект е објавен во емитер 11 месец 2010година. Бидејќи одамна сакам да го чујам тој легендарен звук на лампаш кој многу луѓе го обожаваат сакав да изработам некој лампашки засилувач, но налетав на овој проект од емитер. Ме интересира:
Дали навистина со ваква работа може да се добие лампашки звук?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Бидејки повекето форумаши,можеби,не ја виделе шемата,не прочитале ништо,ниту имаат појма за што се работи - објасни малку пошироко.Шеми од Емитер  не е дозволено да се постираат,па не би можеле да зборуваме за неа, Иначе ,има ефект,само треба да се чуе ,па да се одлучи дали да се прави или не. Има и други шеми на Интернет,па ке покушам да ставам некоја.Ова е шема која на гитарата и дава *лампашки* звук,односно ствара поголем број хармоници и мало,ама лампашко изобличување.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
И јас го немам конкретниот број го имам видено само воведот од текстот во емитер кој го има на страната смеам ли тоа да го постирам?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Администратори,може ли???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
смее да дискутираате, смее да ставате шеми
ама сега да земите и цел проект да скенирате не смее, шемата се прифаќа да се постави и нешто што има на интернет може
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Еве дел од проектот:
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=3228

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Во Емитер, шемата е истата што ја постави batka  :D
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова шема не е од Емитер,ова е оригиналот!! А како дошла во Емитер, тоа е друго прашање.Во главно работи,сум пробал, само ова е за домашна употреба, за слушање музика,после гитарско пп кон излезот
не е за микрофонско пп,за ЦД репродукција е дискутабилно...,ама евтино е па направи го и добро оклопи го во метална кутија,а обавезно и добра стабилизација на напонот.Тоа е основно!!

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Јас мислев за дома да ја правам за музика слушање и чисто да видам како звучи нешто што е со ламба

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако сакаш прав лампашки звук ,направи си појачалце за слушалки бидејки на слушалки најдобро се сеќава разликата.Еве направи нешто вакво.Напојување само 24В!!

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
batka немој да ме сватиш погрешно, јас реков дека таа е истата, а не дека ти ја „прецрта“ од Емитер :)
Инаку за да се користи како конвертор за микрофон треба после микрофонот да има предзасилувач или ова се користи само како предзасилувач за општа намена?
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Случајно некој да не ја има шемата од Лампашки бафер засилувач XX-D 1/99 од емитер?
Уште подобро прашање некој да не го има изработено?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Прашање за аудиоконвертор за "лампашки" звук од Емитер
« Reply #13 on 21.03.2011, Monday, 15:27:26 (Edited 21.03.2011, Monday, 15:43:08) »
Дали овој конверторот погоре постиран е ист со овој бафер предзасилувачот:
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=3102

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
batka немој да ме сватиш погрешно, јас реков дека таа е истата, а не дека ти ја „прецрта“ од Емитер :)
Инаку за да се користи како конвертор за микрофон треба после микрофонот да има предзасилувач или ова се користи само како предзасилувач за општа намена?

Не бе,не те сваќам никако :D,ама не сум споредил да видам дека шемата била иста! Ова е предзасилувач кој се става меѓу извор на сигнал и појачувач.Реков за микрофон дека не е многу погоден,освен ако сакаш *ретро* изобличување,ама за други намени може ( грамофон- после пп за магнетна глава,за ЦД репродукторот  -меѓу него и соодветниот влез на појачувачот итн)
Мене лично,не ми остава некој нарочито добар впечаток или јас сум научен на класична  техника,па ми смета.