Author Topic: Каде и каков калај да купам?  (Read 4242 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Каде и каков калај да купам?
« Opened on 14.03.2011, Monday, 22:08:29 »
Каде во Скопје и каков калај да купам?
Прашувам бидејќи се што купив до сега не го бива за тииитт, сака поголема температура за лемење а и при одлемување се распаѓа на парченца. Исто ме интересира зошто се распаѓа, каков му е составот?

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Се распаѓа затоа што е стар а од кај да купиш не знам, дој во Прилеп че ти купам 10 денари метро е  ;D ;D ;D ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
може да се распаѓа заради леткумот, ако е премногу загреан...а и јас имам земано калај од ГАЦ, со 3% флукс...ама GW викаше дека во БТ имало со 13% флукс, па ако цената не им е многу различна би ти препорачал да си земеш од БТ...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Во Бт во Алфа Електроник имат добар калај..
Јас од него користам и сум презадоволен  8)
50 ден е во мало пластично тубенце и воопшто не се распаѓа
60 % е  :D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
јас имам од Логинг.Голем котур околу 300денари е.Еве скоро една година го имам.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Јас од Скопје имам купено од Логинг 400 денари цело котурче 3 години го користам и супер е. Убаво се леми, врвот не ми се прља,..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За тој од Loging не знам, јас од BT купувам. Во BT имаат Soldex, сега баш им стигна нова залиха ;). Имаат со дебелина од 0.75mm, 1mm и 1.5mm. Тој 0.75mm и од 1mm се по 1400 денари 500gr котур, ама верувајте, по лемење калајот „сија“ ;D, оргомен процент на flux има ;). Сум лемел и со најевтини леткуми со тој калај, и со поскап, и со Weller (посебна класа се они ;D), верувајте, нема разлика. Сум купувал од многу места, ама како овој Soldex, немам начекано на друго место ;). Моментално користам Soldex 500gr-мски котур со дебелина на тинол жицата од 1.5mm. Оваа жица е малку поевтина, 900 денари е, ама планирам да си купам од таа 0.75mm, некогаш ми требало за некои ситни лемења, а сум немал :S. Нема зијан, нека стои ;) ;D.

Не ги рекламирам дечките, ама навистина е добар Soldex-ов, ако некој знае на кое друго место има Soldex по поевтина цена нека пише, одма ќе сменам продавница од која купувам калај ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Јас од Скопје имам купено од Логинг 400 денари цело котурче 3 години го користам и супер е. Убаво се леми, врвот не ми се прља,..
Мислам дека и јас зборам за истиот калај.Скоро ми е готов.Незнам ти зашто 3 години го користиш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислам дека и јас зборам за истиот калај.Скоро ми е готов.Незнам ти зашто 3 години го користиш

Слабо леми изгледа, хахахахаах ;D ;D ;D (joke).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
мене по година-две ме тера калај од пола кило...а лемам се што ке стигнам :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Кај има пп продавници за калај и електроника чоек ? Пишими пп да не ја шараме темава.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Мислам дека и јас зборам за истиот калај.Скоро ми е готов.Незнам ти зашто 3 години го користиш

Слабо леми изгледа, хахахахаах ;D ;D ;D (joke).

Па да, .. во право си,. најискрено од кога почнав со работа (што не е поврзана со електрониката  :( ) помалку слободно време имам за електроника (ама не се предавам:))
Без разлика, најверојатно за истиот калај збориме :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Јас од Алфа имам земено цело котурче калај 0.8мм, мислам дека тој е најарен досега што имам користено.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
јас купувам од логинг, 250 ден е, дебелината му е 0.7 и 2% флукс

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Дали од солдексот има помали “пакувања“ мене 500грама ми е многу