Author Topic: Симетричен исправувач за засилувач  (Read 1056 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Симетричен исправувач за засилувач
« Opened on 24.01.2011, Monday, 21:05:32 (Edited 24.01.2011, Monday, 21:13:22) »
Еве како треба да изгледа (добро изведен) напонскиот дел (без трафо) кај еден аудио засилувач со сите потребни додатоци за филтрирање на напонот и отстранување на брумот :). Со мали измени овој исправувач може да се користи како универзален т.е ќе може да се користи кај секој тип на засилувачи кои работат на симетричен напон ;).

Изработен:



Листа на делови:

Кондензатори:
C1, C2, C3, C4 – 10n / 100V
C5, C6 -    10000µF/63V
C7, c8 – 1µF mkt / 250V
C9, C10 -     100n /100V

Диоди:
D1, D2, D3, D4 – MUR860 или BYW29-200
LED1 - LED 3mm

Отпорници:
R1 – 12k
R2, R3 – 1 Ohms 2W
R4, R5 – 4.7k 2W

Конектори:
1, 2, 3, 4 – AK300/2


Монтажна:


Плочка:

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
A не е поубаво место тие кондензаторите од по 10000 микрофаради да се стават во замена 10 комада од по 1000 микрофаради? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Може не до толку, ама може 3x3300uF или 2x4700uF ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Добар прилог колега  ;) Е сега во зависност од појачалото ке си користиш делови како што требаат ;)
Ако правиш некое појачало 300 W ке си ставиш 5 ватни отпорници, волтажата на сите кондензатори во зависност од напонот на напојување кој ке го имаме после грецот, и секако дебелината на водовите што поголема кај поголеми струи и напони  :)
И да незаборавам ладилници  на диодите доколку се напојува засилувач со моќност од 100W (па нагоре) , секако може  и помал ладилник за помала моќност од 100 W па надолу , со еден збор при работа на засилувачот со овој исправувач ке го следиме загревањето на диодите и ке треба да заклучиме каков ладилник да се избере (се зависи од температурната дисипација т.е загревањето)  ;)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Фала Даниел :), а тоа што го кажа ти го напоменав и јас дека со мали измени т.е со промена на капацитетот на кондензаторите, ставање на појаки отпорници, ставање на појаки диоди и сл. овој исправувач ќе може да се користи за секој аудио засилувач кој се напојува со симетричен напон ;).

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Да да се согласувам така е , само јас малце поопширно објаснив ама како и да е за  иста цел објаснуваме колку повеќе толку покорисно кога повеќе колеги ке напишат свое мислење  ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ShAdOw браво за темата, само да те пофалам и да ги поттикнам и другите членови да го збогатуваат форумот како тебе или бар бар 30% ке биде супер :) Бидејки форумот е на сите нас.
Дискутирање на форум а не преку лични пораки (видите ги правилата)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Фала DX-er :), оваа пофалба за мене претставува мотив уште толку да придонесам за нашиот единствен форум од областа на електрониката :), а оваа пофалба нека биде пример и за другите членови да придонесуваат повеќе за форумот т.е да стават шеми, книги, да помагаат и потоа да бидат пофалени за доброто дело што го направиле ;).

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Фала Даниел :), а тоа што го кажа ти го напоменав и јас дека со мали измени т.е со промена на капацитетот на кондензаторите, ставање на појаки отпорници, ставање на појаки диоди и сл. овој исправувач ќе може да се користи за секој аудио засилувач кој се напојува со симетричен напон ;).

всушност една та иста шема е за напојување, само треба да се изберат делови според потребите, ако ти треба за некоја струја од 100мА нема да ставиш некој грец за 10А...или па диоди за 5А а тебе ти треба струја од 100мА...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
 по формула, за секој ампер што влечи уредот(засилувачот), потребни се 2000 микро фаради кај полубрановите исправивачи што користат мрежен трансформатор, т.е. се наменети за 50/60 хз

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас знам за струја од 1mA, 1uF кондензатор треба...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
еве и од мене една пофалаба шедоу, бидејки многу ми беше потребно напојувањево...денеска го завршив и ако имам време во теков на денов ке поставам слики ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
јас знам за струја од 1mA, 1uF кондензатор треба...
да, кај целобранов исправувач, но овде се користи  полубранов исправувач, што по логика за целобранов исп. треба улоа капацитет, па како што кажа за 1а -1000уф