Author Topic: Универзален полнач за лаптоп (Важно Инфо)  (Read 3048 times)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Како и до сега, нема да бидам себичен и оваа за жал тажна вест по мене ке мора да ја споделам со вас. Имено во денешно време сите по дома имаме лаптопи...Постојано се вклучени во струја, и нормално како резултат на тоа се случува многу често да ни прегори наапојувањето без кое нити може да се користи лаптопот, ниту пак може да се полни батеријата...Со еден збор лаптопот не ни е употреблив. Е сега, кога проблемот постои, сите сакаме да го решиме на што е можно поефтин начин. Но за жал или пак за среќа тој ’поефтин’ начин може скапо да не чини!!! На сите ни е скапо да купиме оригинален полнач кој чини понекогаш и 100 евра, или пак скапо ни е да го поправиме веќе расипаниот со балканскиот муабет: "А бе што ке му давам на мајсторон 1200 денари за да ми го поправи стариот адаптер, кога за 1800 имам нов и тоа универзален за повеќе типови лаптопи...А он 1200 денари сељак ке ми бара...Ја демек од марс сум паднал и незнам колку е нов. Не е оригинал ама што му фали. Топ си е. Нов, стакло".

Ке се запрашате зошто...Е па еве од неколкуте проследени слики, пропратени со краток коментар ке ви објаснам зошто.
И да не должам многу прикаската започна овака:
Друже здраво..Лаптопот не ми работи, а ми работеше. Купив полнач, нов и пак не се полни...Може ли да го направиш...итн итн итн...
Полначот е од марката HANTOL, добро позната реномирана фирма кај нас, но не и во светот, нормално...Се убаво, како што треба, но за голема среќа лаптопот остана читав. Еве го полначот со еден од додатоците за вклучување...Има дисплејче на кое се одчитува вредноста на саканиот напон, има УСБ излез за полнење на други работи (телефони, лампи итн нормално на излез со 5v 500mA) со еден збор пуњачов е драма (драмата ке следеше за малку   ;D )



Самиот адаптер на задната страна има спецификација и упатство за употреба, односно упатство за местење на џекчето со соодветни маркери, како би се избегнала соодветна ДРАМА со поставување обратен поларитет на конекторот.
Обратете добро внимание на маркерите и шемата за приклучување.



Маркерот на крајот на кабелчето:



И според упатството и начинот на приклучување, го добиваме следново:



Следејќи го упатството на производителот, сигурни сме во тоа се што сме го направиле и фино адаптерот у струја, а џекот во лаптоп и   ???
Но за среќа, јас како чатрапал си го направиф следново пред да го збрцам џекот во лаптоп (господ здравје да им даде на тие што измислија инструмент) :




 ???
Невидена работа!!! Наместо средишниот дел од џекот да е +, а надворешниот дел да е -, како и што очекувам од приложеното упатство на производителот, јас добивам обратен напон од 19 волти со кој тотално можам да го уништам лаптопот...Корисникот тоа веќе го пробал дома незнаејќи за овој феномен...
Работата оди понатаму...Јас го местам џекот правилно и нестрпливо пробувам да видам дали лаптопот успеал да преживее...За голема, ПРЕГОЛЕМА среќа на корисникот, лаптопот проработе без никакви последици....
Мислам дека извлековте големо наравоучение од оваа прикаска :D
Немојте да си играте со она со кое не знаете да си играте...Препуштете им ја работата на оние кои тоа веќе го работат. Верувам дека никој нема да ви побара пари ако го провери поларитетот на конекцијата доколку сакате да користите некој универзален полнач. Секогаш проверете како е распоредот на + и - на задниот дел од лаптопот каде што се уклучува џекчето, што во мојот случај изгледаше овака:



Обавезно запазете ја вредноста на напонот и струјата кои се декларирани од страна на производителот на самото упатство или пак на уредот...

Доколку сакате да си го поправите оригиналниот полнач, и доколку тоа јас би ви го направил, сето тоа би изгледало овака (малку да си се пофалам  ;), а во една прилика и ви ветив да ви покажам како би изгледало да се поправи адаптерот ) :
Слики на адаптерот пред да биде отворен:





Слика на адаптерот расклопен во тотала, отсечен конектор и изваден кабел:



Слики на адаптерот комплетно склопен и составен со конектор:





И? Замерки, коментари, поплаки, жалби?
Нешто нејасно?
 ;D
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чудна работа со поларитетот, како дозволиле од фабрика такво нешто... поред тоа со поларитетот кој знае уште што има да се открие :) дали дава комплетно исфилтриран напон или пак со брум  :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Не се ни обидов да гледам одкако видов дека лаптопот работи и одкако го средив оригиналното напојување  ;)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
епа најверојатно има заштитна диода на влезот од напојувањето на лаптопот, која ќе спрече погрешен поларитет :)
затоа не направил мн штета, сепак интересно „туторијалче“ на што треба да се пази при работа
него шопари е ова напојувањето ( фушо ) можеби можи да се растури ако е поефтино и да се напави нешто корисно од него :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
епа најверојатно има заштитна диода на влезот од напојувањето на лаптопот, која ќе спрече погрешен поларитет :)

Или тоа или некој 7812 или 7815 :) мене ми се има случено да го утнам поларитетот на појачало ама затоа стабилизаторот на волтажата спречил проблем :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Универзален полнач за лаптоп (Важно Инфо)
« Reply #5 on 24.06.2010, Thursday, 16:36:06 (Edited 21.07.2011, Thursday, 14:06:32) »
Или тоа или некој 7812 или 7815 :) мене ми се има случено да го утнам поларитетот на појачало ама затоа стабилизаторот на волтажата спречил проблем :)

За 4 ампера колку што е деклариран оригиналниот полнач, незнам дали ке успее да се спречи нешто...

А за цената мислам дека е отприлике оваква (адаптерот е сличен):
Code: [Select]
http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=31391
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да, тоа е така, но викам за тоа мене што ми се случи, ставам и гледам не работи и одма вадам и мерам да видам што е со волтажата или поларитетот. Иначе ако постои малце повеке ке рокне нешто. Ма да овој полнач не е лоша работа за електроничарите кои им треба напојување од различни волтажи а напојувањето да е мало и компактно а ги мрзи да прават свое... па ако напонот е добар и исфилтриран е одлично.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
До 12 волти перфектно ке те служи и компјутерско напојување...+ имаш идеална заштита од краток спој и преоптповарување...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За среќа, најчесто имаат заштити ваквите уреди ;), бидејќи производителите на лаптопи знаат дека повеќето корисници баш многу многу и не се разбираат од електроника, па си викат better safe than sorry, ќе ставам заштита наместо да ми враќаат назад илјадници прегорени лаптопи поради тоа што некој решил да не купи оригинално туку компатибилно напојување за лаптоп. Ај што ќе ми се уништи репутацијата, него згора на тоа кој ќе им докажува на корисниците дека погрешно го врзале компатибилното напојување или дека било неисправно или не знам што. Нема да можат да им докажат, ќе изгубат илјадници (ако не и милиони) евра во судски трошоци, и што уште не... затоа, better safe than sorry ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Супер за инфото. Додека сме кај ова да прашам, дали е лошо лаптоп да се држи постојано на полнач? Дали струјата оди преку батеријата (се полни се празни) или дирекно си ја користи од полначот? Ако е лошо т.е. ако се троши батеријата дали може без батерија да работи лаптоп?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не, не е лошо. Ако е понов лаптопот (се што е над PIII), лаптопт си троши струја од полначот (ако е приклучен на полнач), а батеријата си ја дополнува само кога е потребно, има интелегентна контрола над полнењето на батеријата ;).

А што се однесува до второто прашање, повеќето нови лаптопи можат да работат без батерија, мада зависи од производител и модел (повеќе од производител), ама околу 90% (ако не и повеќе) од новите латоптопи можат да работат без батерија (само со приклучено напојување) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Пред некое време ми прегоре оригиналниот полнач од лаптопот и понесен од филозофијата изнесена во првиот пост си купив евтин универзален, епа сега секогаш кога ќе ставам прст на тачпадот иако не го мрдам прстот курсорот шета лево десно и сам си клика како ќе му текне, а чим ќе го исклучам од полнач работи нормално.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
На сликите се гледа дека џекот е погрешно обележан за + и -, општо земено - катастрофа :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
И мене ми се расипа џекот од лаптопот и барав кабел секаде да го сменам ама не најдов и накрај го разделив ки презалемив жиците и еве сега работи само некогаш пиши дека е прклучен ама не полни ама то изгледа е до батеријата оти лаптопов е стар 6 години

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Од искуство: ако го работите претежно стационарно (лап топот ви е приклучен на полнач!) обавезно вадете ја батеријата.Ова батерија подобро е да ја чувате празна ,подолго ке трае! Јас на муштериите им препорачувам да постапуваат како со мобилните - батеријата барем 5-6 пати да ја наполнат до крај и да ја испразнат дури лап топот не се изгаси сам! Тоа е постапка претежно за да се формира правилно батеријата,а после ако лап топот не се користи надвор,туку претежно дома ,каде има извор на напон,батеријата да се вади. Батеријата е потрошен материјал и нејзината долговечност е пропорционална на бројот на полнења.И во фабричките упатства стои батеријата да не се надополнува постојано,ами да се испразнува што може повеке!