Author Topic: Проблем со Cooler Pad Cooler Master NotePal X2  (Read 926 times)

Offline dzigi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
Проблем со Cooler Pad Cooler Master NotePal X2
« Opened on 13.01.2014, Monday, 01:10:09 (Edited 13.01.2014, Monday, 21:20:18) »
Здраво на сите, супер е форумов  ;)

Сакав да поставам едно прашање, па си викам типциве се стручни па да не лутам.

Прашањето е: Имам Cooler Master NotePal X2  Cooler Pad.

COOLER MASTER NOTEPAL X2 Laptop Cooler

и имам проблем, неколку ги сменив откако го купив од Сет, смачено ми е веќе да идам натака-навака па ако можам сам да го решам. Проблемот е во тоа што од страната има некаков потенциоматар или како и да се вика, како за појачување на гласност на старите вокмени, тоа служи нормално за појчување и стишување на вртежите на перката, е сега после некое време сите до едно што ги имав почињаат да зафркаваат сами и се намалува брзината на вртежите а јас не ни го користам тоа бидејќи цело време сакам да врти на макс. Треба да го размрдаш малце и за да почне пак на максимум да врти.

Како да го премостам тоа за цело време да биде на максимум без таа фенси глупост да ја користам ?

Фала

едит- а и те како ми треба бидејќи лаптопот е прилично изфорсиран и очајно му треба малце од малце додатно ладење

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Проблем со CoolerPad
« Reply #1 on 13.01.2014, Monday, 01:25:52 »
Извади го потенциометарот и кусо спои ги жиците, обично тој треба да има три ногички, првата обично е влезот на сигналот, средната е заземјувањето и третата и излезот, па сега ти ако е така извади го тоа и спој го приклучокот од вентилаторот дирекно на влезниот сигнал или дирекно на усб, зашто овие на усб се пуштаат. Мислам дека ме разбра што ти кажувам, ако не утре ке нацртам една шемичка а ти отвори го и сликај го кај тоа “фенси“ потенциометарче, да видам какво е поврзувањето :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Проблем со CoolerPad
« Reply #2 on 13.01.2014, Monday, 01:48:23 »
Hahahaha
 
Средниот извод е лизгачот, и најчесто не е поврзан на маса, зависно од потребите се поврзува, немој така да викаш, не е тоа стандарден распоред на поврзување, таков распоред кај некое 78хх коло ќе бараш :D

Треба прво да провери како е поврзан тој потенциометар, па после да премостува затоа што голема е веројатноста ништо да не направи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со CoolerPad
« Reply #3 on 13.01.2014, Monday, 01:50:25 »
Извади го потенциометарот и кусо спои ги жиците, обично тој треба да има три ногички, првата обично е влезот на сигналот, средната е заземјувањето и третата и излезот

Воопшто не мора да значи дека е вака врзан. Всушност, најверојатно е врзан преку стабилизатор како LM317 или некој сличен на следниот начин.



Но ова не е важно, важно е во која позиција на потенциометарот има максимален број на вртежи кулерот.



Ако во крајната десна позиција кулерот има максимален број на вртежи, ги преспојуваш контактите B и W. Ако во крајната лева позиција кулерот има максимален број на вртежи, ги преспојуваш контактите A и W.

ПС: Ако го отвориш pad-от и ја направиш оваа преправка, ја губиш гаранцијата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dzigi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
Одг: Проблем со CoolerPad
« Reply #4 on 13.01.2014, Monday, 01:50:33 »
Еве сега баш го расклопив и не ми изгледа толку едноставно ко што мислев  :)

Има три кабелчиња на плочката што влагаат, црното (најлево) иде во перката, средното е input  а најдесното иде во лед диодите.



Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со CoolerPad
« Reply #5 on 13.01.2014, Monday, 01:55:23 »
Обележи на првата слика во која насока го вртиш потенциометарот за да добиеш максимален број на вртежи. Притоа, имај во предвид дека плочката на првата слика ти е обратно свртена (наопаку).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dzigi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
Одг: Проблем со CoolerPad
« Reply #6 on 13.01.2014, Monday, 02:00:20 (Edited 13.01.2014, Monday, 02:06:27) »
Ту бре ама сте експедитивни  ;D



едит- ама тенко сум нацртал, ништо не се глеа, ако треба ќе прецртам

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со CoolerPad
« Reply #7 on 13.01.2014, Monday, 02:08:50 (Edited 13.01.2014, Monday, 02:11:20) »
Ту бре ама ситно си обележал ;D. Морав да ја симнам сликата и zoom да направам за да видам ;D.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dzigi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
Одг: Проблем со CoolerPad
« Reply #8 on 13.01.2014, Monday, 02:09:40 (Edited 13.01.2014, Monday, 02:42:59) »
 ;D значи да го активирам леткумот

Споено мислење: 13.01.2014, Monday, 02:42:48
Готовооо :) Завршив работа, можете фино лепо да ми подзавидите на моите лемачки вештини  ;D

Сега треба да се пазам од настинки зашто вака не дуваше коа беше нов. Мрзам падови ама за овој лаптоп морам зашто работна температура на оптоварување (игри) му е 90-95 а критична му е 100 така да со отворов одоздола и со падов работи на 85-87 просек како што кажав на најзахтевни игри и на рендерирање, а за обични работи има дугме од позади и ќе го гасам да не настинувам  :D

Фала ти/ви највише на свет!! Ќе побарам по форумов кај можам јас да помогнам со мојата експертиза, која очигледно не е електроника и лемење  :)






Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со CoolerPad
« Reply #9 on 13.01.2014, Monday, 15:36:52 »
Ајде, со среќа да си го користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dzigi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
Одг: Проблем со CoolerPad
« Reply #10 on 13.01.2014, Monday, 17:52:46 »
 :) фала, фала, да дае господ никад да не ти затреба :D