Author Topic: Компјутерот не се вклучува  (Read 2068 times)

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Одг: Компјутерот не се вклучува
« Reply #15 on 15.05.2013, Wednesday, 16:36:29 »
Абе батка,ова е Форум,одиме до крај,да помогнеме.Нека се помачи малку,му кажав што да проба ,па нека се помачи.Нели ти сакаш сервисер да бидеш? 8)
Во ред тоа, нека се помачи, но едноставно не знам дали ке успее да го направи, според тоа што го кажува ми се чини дека матичната е добра има изгледа друг проблем со некоја хардверска компонента, или сепак може биос абдејтирал па ја зезнал, е сеа јас сум сервисер за компјутери, работам веќе 6 ипол години, стварта е во тоа што сеа ми притреба да се доусовршам односно да ја доусовршам електроникава.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Компјутерот не се вклучува
« Reply #16 on 15.05.2013, Wednesday, 20:02:49 »
OK,тоа е добро,ама јас мислам дека е отидена матичната,едино да земе да замени елко и фет-ови  ,пада видиме и да се надеваме.Друго не гледам,барем според тоа што го напиша досега.

Offline MARK123

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
Лесно е да се однесе на сервис и да ја направат ... ,но како ќе научиме нешто ако за се така правиме ???

Што би ме чинело да пробам ...нормално во рамки на можностите .
Затоа и го поставив прашањево на форум ,да слушнам некој совет од поискусните  :)
Правев ESR метар ,а имам и инструмент за мерење капацитивност па ќе ги проверам кондензаторите а во едно и fet-овите .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не мора ништо да мериш - само замени ги со нови да не се сомневаш! ;D Важи за кондензаторите,а фет-овите мери ги,мислам дека кај некој од нив е проблем ,ама промената на брзината може да биде резултат на нестабилноста на напонот кој го дава како симптом лош електролит.

Offline MARK123

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
Сменив три кондензатори и проработе.
Сега е ок pc-to ,ме интересира за во иднина доколку би се јавил некој проблем со фет-овите дали да ги испитувам на лице место на матичната или одлемени ?

Поздрав!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одлемени проверувај ги! Обично одат по два кондензатора на еден фет.Имаше многу среќа бидејки ти беше менување кондензатори последна опција.Секогаш не е се розово што се гледа,ами најчесто работите бидуваат и со проба,односно менување на елементите иако ти се чинат исправни.Понекогаш тоа ти е * оптичка варка* :D :D Наравоучение : слушај паталец,а не гаталец! ;D ;D