Author Topic: Помош околу сервисирање на TV Grundig ST 70-255/8 IDTV / LOG, шасија CUC1825  (Read 3455 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Проблем ми бил еср емтарот при што онборад мерењето на електролитите ми ги кажуваше како исправни, но кога почнав да вадам некои од нив видов колку е саат.

On board мерењето не дава секогаш најточни резултати, пред се бидејќи електролитите се поврзани и со околни компоненти кои често пречат при мерењето и додаваат на грешка кон мерните резултати, а понекогаш, поврзани се и повеќе електролитски кондензатори во паралела, па се добива ESR вредноста на сите овие кондензатори врзани во паралела (оваа ситуација е најчеста кај матичните плочи кај кои може да се најдат и по 3, 4 или 5 кондезатори паралелно врзани). Најисправни резултати се добиваат со off board мерење, но ова е макотрпна работа (одлеми, залеми), па често не се одлучуваме на овој чекор. Во вакви ситуации, пожелно е прво да се одреди можната локација на проблемот, па потоа да се одлемуваат мерат и пак залемуваат или заменуваат кондензаторите.

Во секој случај, со среќа поправката и сите наредни поправки ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Дечки на тв-то се појави уште еден проблем. После подолго време на работа 3 до 4 саати сам се исклучува како да е исклучен преку далечинско, при со повторно прицкање на предната тастатура си вклучува и си продолжува со работа. Дали е можно тоа да е хардверски проблем или пак така му е наместен да се гаси по неколку саати. Не можам тоа да го проврам затоа што далечинското не е кај мене, на кој друг начин тоа би го проверил.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Можно е одвреме навреме да “скока“ искра од ВН трансформатор од страната на тримерите спрема маса (ладник). Погледај дали има пукнатина на таа страна посебно ако трансформаторот е во оригинална светла боја.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Не можам да забележам такво нешто, убаво го прегледав трафото најверојатно нема таква пукнатина.
И ако е тоа проблемот како би се решило тоа?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош околу сервисирање на TV Grundig ST 70-255/8 IDTV / LOG, шасија CUC1825
« Reply #49 on 12.03.2013, Tuesday, 23:36:51 (Edited 13.03.2013, Wednesday, 03:16:57) »
Дечки на тв-то се појави уште еден проблем. После подолго време на работа 3 до 4 саати сам се исклучува како да е исклучен преку далечинско, при со повторно прицкање на предната тастатура си вклучува и си продолжува со работа. Дали е можно тоа да е хардверски проблем или пак така му е наместен да се гаси по неколку саати. Не можам тоа да го проврам затоа што далечинското не е кај мене, на кој друг начин тоа би го проверил.

Јас прво ова би го проверил. Позајми ако можеш од некаде далечинско... или купи едно универзално, на крајот на краиштата ;). Не поради друго, не е добро да и правиш цело време „вади-стави“ на шасијата, ја „раскљанкуваш“ така ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Добро во ред, можеби има пукнатина што јас не можам да ја забележам, но ако ја има како тој дефект би се отстранил ми беше прашањето, замена на ново трафо или...?

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Привремено решение е лепење ?? (пример силикон) а долгорочно решение е замена на истиот.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Колку отприлика би коштало едно трафо?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колку отприлика би коштало едно трафо?

Сигурен ли си дека е високонапонското трафо проблемот? Како што пиша, можно е телевизорот да е наместен да гаси по некое време.

Сега ми текна како може без далечински управувач да провериш дали е така подесен телевизорот или е во прашање високонапонското трафо ;). Во истиот момент кога ќе го вклучиш телевизорот, пушти една штоперка да одбројува. Ако два пати телевизорот изгаси по точно определено време (на пример, по точно 4 часа работа), значи изгледа така е подесен ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Дечки незнам што беше проблемот со гасењето но сега бил во ред тв, барем така ми кажаа сопствениците на тоа тв. Тоа значи дека темава можи да се затвори.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Дечки на тв-то се појави уште еден проблем. После подолго време на работа 3 до 4 саати сам се исклучува како да е исклучен преку далечинско, при со повторно прицкање на предната тастатура си вклучува и си продолжува со работа. Дали е можно тоа да е хардверски проблем или пак така му е наместен да се гаси по неколку саати. Не можам тоа да го проврам затоа што далечинското не е кај мене, на кој друг начин тоа би го проверил.

 ;D
Така се почнува...После времето се намалува, па ТВ-то почнува да се гасне на се помало време...

Дечки незнам што беше проблемот со гасењето но сега бил во ред тв, барем така ми кажаа сопствениците на тоа тв. Тоа значи дека темава можи да се затвори.

Дај боже да е се ОК.

Ваков дефект е со години наназад познат кај ИДТВ грундинзите...
99% е до мрежното трафо...Пред 15 години коа беа актуелни телевизорите, тајнава се чуваше како државна тајна од времето на ЈНА.
Цената на трафото во тоа време беше преку 80 евра, и убаво се живееше од поправки на ТВ-а :)

SaleSk Дали си сретнал ТВ Quadro со излезен степен со транзистори како на сликата погоре.

Искрено не ми текнува, од дамна не сум поправал ЦРТ, а последниот што го поправав беше некој Вивакс :) и тоа пред можеби 7 или 8 месеци :) :) :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...