Author Topic: Помош околу сервисирање на TV Grundig ST 70-255/8 IDTV / LOG, шасија CUC1825  (Read 3456 times)

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Истиов проблем со исклучувањето го имав на  Quadro(не памтам која шасија).Проблемот беше во два транзистори со ознака C+++(во делот од вертикалата) кои на hfe тестерот покажуваше дека се ок,но по промената тв-то проработи.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote from: BOBO
Истиов проблем со исклучувањето го имав на  Quadro(не памтам која шасија).Проблемот беше во два транзистори со ознака C+++(во делот од вертикалата) кои на hfe тестерот покажуваше дека се ок,но по промената тв-то проработи.

BOBO. Дали си сигурен во тоа што си го напишал. Мене ми се чини дека си ги измешал лончињата !!!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Во моментов ги немам тие транзистори, ќе ги набавам па да видиме што ќе се случи.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Истиов проблем со исклучувањето го имав на  Quadro(не памтам која шасија).Проблемот беше во два транзистори со ознака C+++(во делот од вертикалата) кои на hfe тестерот покажуваше дека се ок,но по промената тв-то проработи.

Ако мислиш на оние два обележани на сликата, да, и јас на тие мислев во мојот претходен post.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Мора да ги заменам затоа што веќе извршив прелемување на овие транзистори.

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Да да Giga Watt на тие мислев(во овој случај). Toma тие што погоре ги наведов беа во мојот случај  :)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
BOBO Од толку ТВ Quadro за прв пат читам дека вертикалниот излезен степен во ТВ Quadro е со додаток на транзистори - многу чудно (обично се со IC ) ! Освен тоа транзисторите обично се обележани со Q а не со C
Quote
Проблемот беше во два транзистори со ознака C+++
     
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
 :D :D :D
Мислам дека он зборуваше за ознаката на самиот транзистор, као у стилу С945 што би му дошло 2ЅС945 :)
А не на ознаката на плочата...

Него цело време се зборува за Грундиг, а слика поставена од Панасоник???
Или сликата е рандом?
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Мислам дека сликата е рандом како за пример да се види што му е :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Сликата од Panasonic е поставена за тоа како изгледа белата хорисонтална линија што ја покажува на Grunding-от.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
SaleSk Дали си сретнал ТВ Quadro со излезен степен со транзистори како на сликата погоре.



Јас пишувам за тоа и логично следува дека го напишав ова
Quote
Освен тоа транзисторите обично се обележани со Q а не со C...
Значи поентата е да се пишува поконкретно без “погодување“ !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Денеска што туку ми втасаа транзисотрите Т50028 и T50029 ги заменив и си работи тв-то до сега нема исклучено, наверојатно зафркаваше некој од нив. Мислејќи дека се изгубија верикалните запци кога го пуштив тв-то пак се појавија но со помал интензитет пошто заменив неколку електролити во feature box. Зедов фен и добро го загреав Feature Box и го вратив на плоча, кога го пуштив тв-то сликата да речам дека беше стакло ги снема запците, но како се ладеше плочката Feature Box која претходно ја загреав пак се вракаа вертикалните запци. Прашањето ми е дали има уште некој зафркант електролит или ладен лем да е на Feature Box. Заборавив да напоменам дека мерено со еср метар кажуваат солидна вредност.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
Овде треба многу внимателно да се работи оти се е можно. Ризикот овде е твој!
Загревањето е некоја индикација дека некој од електролитите не чини но исто така и индикација на лош контакт. Па сега избери за која опција на поправка ќе се решиш.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Конечно и ова тв успеа да се среди. А посебна заслуга за дефектот имаа електролитите со врендоста од 220uF 16V кои што сите ги заменав во Feature Box. Проблем ми бил еср емтарот при што онборад мерењето на електролитите ми ги кажуваше како исправни, но кога почнав да вадам некои од нив видов колку е саат.