Author Topic: Случајни муабети  (Read 880130 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6510 on 04.03.2018, Sunday, 05:46:43 »
Јас само во прва одев на предавања, па пак завршив ;D.

Предавањата кај нас се колку да се пополни време, да има со што да си ги оправда парите што ги зема професорот. Е, ама ако не одиш на вежби... тешко дека ќе го положиш испитот :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6511 on 04.03.2018, Sunday, 15:39:35 »
Gigawatt, бидејќи спомна предлог за лого на форумот имам јас еден предлог што го изработив порано. Во стариот форум имаше исто прашање за предлог лого, па еве го мојот предлог.  8)



 Но сликита пак ја дава како коцка иако ми се ок. Аако се кликне на неа ке се прикаже во нормална големина
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6512 on 04.03.2018, Sunday, 20:53:59 »
Да, забележав :S. Добро, нема везе, не е проблем, тоа е проблем со BBCode-от на Photobucket. Дефинира резолуција на thumbnail од 300 x 300, што практично значи дека ја прави сликата коцка, без разлика какво aspect ratio има, така да... тоа е тоа :S... толку сакаат да се замараат develop-ерите на Photobucket ::).

Како и да е, сликава не е лоша, треба малку да се доработи, но генерално земено, како идеја е добра ;). Од кај го имаш најдено тој stock image со осцилограмот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 78
Re: Случајни муабети
« Reply #6513 on 04.03.2018, Sunday, 21:06:00 »
Јееееееееее форум из бек.
Добревенајдов.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6514 on 05.03.2018, Monday, 00:44:27 »
За смарфоните сметам дека се само заглупавување на човекот. Ако е тоа последен степен на човековата интелигенција... тогаш го обравме бостанот! 8) Ствара зависност и лугето добиваат привидна сигурност , а во стварност - знаете: седат три пара на маса, штракаат секој на тастатурата, дури и меѓусебно се допишуваат(!???). Никој збор не прозборува со часови! И само: види овој што ми пуштил, ау види што пијат или јадат морониве, или - е овој ти бил два дена во Солун и си купил свирче!?? Тие социјални мрежи се опасно бегањње од стварноста, криење на идентитетот, па вреѓање леле мајко...  Бегам лично од тоа.Јас си имам - телефон- да се јавам,да ми се јават во секое време, да ми пратат порака и сл. Телефон , човече, јас да го командувам, а не да му бидам роб! >:(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6515 on 05.03.2018, Monday, 00:56:00 »
Јас си имам - телефон- да се јавам,да ми се јават во секое време, да ми пратат порака и сл. Телефон , човече, јас да го командувам, а не да му бидам роб! >:(

Токму така ;).

За жал, не размислуваат сите на ист начин :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6516 on 05.03.2018, Monday, 10:16:58 »
Јас не сум толку екстремен како вас ;), имам смартфон ама го користам само за зборење, тепање игрици кога чекам со саати по нашите институции и понекогаш да видам некој пинаут или даташит кога работам во соба, а ме мрзи да пуштам ПЦ само за тоа...  :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6517 on 05.03.2018, Monday, 14:44:34 »
Не значи дека ако имаш смартфон дремеш на асоцијалните мрежи.
Може да биде одлична алстка која заштедува многу време, има апликации скоро за се што ке му текне на човек.
Јас повеке од половина од работите по интернет ги вршам преку смартфонот.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6518 on 05.03.2018, Monday, 22:57:06 (Edited 05.03.2018, Monday, 23:02:44) »
Не значи дека ако имаш смартфон дремеш на асоцијалните мрежи.

Ова е апсолутна вистина во над 90% од случаите.

Може да биде одлична алстка која заштедува многу време, има апликации скоро за се што ке му текне на човек.

Апсолутно се сложувам со тебе, но ај иди објасни им го ова на оние 90% погоре спомнати ::)... дека телефонот е телефон, алатка, и ништо повеќе од тоа.

Јас повеке од половина од работите по интернет ги вршам преку смартфонот.

Сметам дека за некои работи, PC е апсолутно незаменлива работа, дали во форма на десктоп или лаптоп, не е важно, но... не знам како да го кажам на друг начин, основа е за сите останати платформи, се почнало од него, ако некој ваков транспортен уред е зезнат, се знае, пак на кај на PC го врзуваш за да го направиш.

Искрено, не сакам универзални алати, но од софтверски аспект, PC е токму тоа... универзална алатка. Може да биде... се што сакаш да биде. Сервер, десктоп, firewall, контрола за машина... буквално се што сакаш. Само треба да знаеш како да го подесиш, инаку, ако некој ми каже некогаш дека не смеам да користам PC, само смартфон или таблет, ќе се откажам од се што моментално работам и ќе одам во манастир. Искрен да бидам, животот ми нема смисла без оваа алатка... не без интернет, можам и без него... алатката како алатка ми значи се.

Знаете, во електрониката, повторно од нешто правиш нешто. Кога работиш со софтвер... од ништо правиш нешто... малку поразлично е чувството ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #6519 on 06.03.2018, Tuesday, 16:14:21 »
Се согласувам со Гига дека ПЦ е незаменлив за многу работи.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6520 on 06.03.2018, Tuesday, 16:19:46 »
Како што се развиваат работите скоро се што може да се прави на пц може и на смартфон, Посебно со додатоците како samsung dex.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6521 on 06.03.2018, Tuesday, 17:29:53 (Edited 06.03.2018, Tuesday, 18:08:34) »
Практично дескот ти е десктоп, со помала централна :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6522 on 06.03.2018, Tuesday, 23:34:28 »
Да, и се е базирано на ARM без никаква поддршка за x86 ::). Ако некој учел ASM, знае дека прво се учи x86, потоа се останато (само кај нас се предаваше оној мртов јазик MARIE ::), фала богу веќе не се учат тие глупости, измислен асемблерски јазик ::)), сите архитектури од 80-ти па наваму се базирани на x86... и x64 е базирана на x86.

Луѓе, ај да не се караме, јадете Грини ;D.

Не менувам ниеден таблет или смартфон за desktop... па макар и да е 10 години стар. Period ;). Поиздржливи се, подолго траат, upgradable, можеш да ги шутираш и да не се плашиш дека ќе им пукне екранот ;D, имаат мноооогу повеќе од една USB порта без за користиш hub... кратко кажано, да беа заменливи, одамна ќе ги немаше... муабетот е дека се незаменливи... затоа уште постојат ;). Ако бараш стабилност и work horse машина, се знае, земаш десктоп. Едниствен недостаток е што се габаритни и не можеш лесно да ги транспортираш од едно место на друго :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6523 on 07.03.2018, Wednesday, 02:10:28 »
Dex-декс-дексот ваљда после именување. Дескоп-сленг, интересно ми звучи :) После 3-4год користење смртфон се уште не можам да се навикнам на екран на допир(не ми крцка), па може и не намерна грешка.
Гига, арни си се асемблерите, само се досадни и безцелни во денешно време. Инаку ова samsung dex ми изгледа како док за телефон(наместо за лаптоп), значи ко ќе го удокаш(т.е. поврзиш) пак си на десктоп... Ем до сега 5 пати имам истурено пиво на десктоп, сум врвел со 300 ден за тастатура, а само едно кафе на лаптоп ме кошташе 500 еврејски... Уште фаќам аритмија кога ќе ми текне.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6524 on 07.03.2018, Wednesday, 10:20:53 (Edited 07.03.2018, Wednesday, 14:26:34) »
Според мене десктоп компјутерите за професионална работа (workstation ) неможат да бидат заменети со лаптоп таблет или телефон далеку се уште тие технологии а и тоа не им е намената.
За персонален компјутер или за канцелариска работа се повеке од доволни.
Се зависи од тоа што ти треба.
Dex  docking station  е наменета за поврзување на телефон (dex е само за  samsung)  со монитор и со маус/ тестатура.
Сепак се ВРТИ !!!