Author Topic: Ми треба полнач за акумулатори од 24 волти  (Read 3177 times)

Offline Ognen88

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Здраво другари ми треба полнач за акумулатори од 24 волти,по можност да подржува висока
ампеража.благодарам однапред

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Ми треба полнач за акумулатори од 24 волти
« Reply #1 on 26.03.2013, Tuesday, 14:58:38 (Edited 26.03.2013, Tuesday, 15:02:38) »
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/24V-Battery-Charger-Schematic/
Споено мислење: 26.03.2013, Tuesday, 15:02:38
Code: [Select]
https://www.google.com/search?q=24v+charger+schematics&hl=en&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=CKpRUZLyFaXj4QTQ4IDwBQ&ved=0CD0QsAQ&biw=1600&bih=799

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве две направени шеми

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Прочитај ја оваа тема ако сакаш да вложиш некој денар повеќе, но да добиеш нешто универзално и стварно квалитетно, со сите можни заштити и сл., во темата имаш се што ти треба, шема, плочка, подесување итн.
Code: [Select]
http://www.elitesecurity.org/t453845-Tesko-unistiv-PB-automatski-punjac
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Ти треба само добро трафо окулу 250-300w да дава 26v~ и еден грец 35А задолжително осигурач на излез за 24V и добра метална кутија и можеш да ставиш ампер метар за следење на полнењето.попросто здравје.а ако има трафото и излез за 14v со преклопник ќе имаш полнач и за 12v чао
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
така LUX и пробај остај го некој саат отпоќе откако ќе се наполни, и наместо акумуалтор ќе имаш само куп олово...

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Lux, трафото треба да има 23V~ за кога ќе се исправи да се добие околу 26Vdc па со падот на напонот да се добијат точно тие 24Vdc за полнење ;)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Lux, трафото треба да има 23V~ за кога ќе се исправи да се добие околу 26Vdc па со падот на напонот да се добијат точно тие 24Vdc за полнење ;)

Треба со повисок напон од 24 да се полни. Затоа што, за 12 волтни акумулатори се полнат со 14,4 волти, по некоја логика овој би требало со 28,8 волти да се полни.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Марко е во право за напонот,ама за поголеми јачини на струјата мора да се има и регулација на напонот и ограничувач на струјата,како и мерни инструменти.Без контрола-ништо.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Ognen88 треба да се изјасни што точно бара затоа што
Quote
.... за акумулатори од 24 волти,по можност да подржува висока ампеража...
Колкава е таа “ампеража“ -струја-?
Колку Ah се акумулаторите ?

Интересен текст на тема акумулатори !
Code: [Select]
http://akcrankshaft.com/forum/showthread.php?tid=17690&pid=203795#pid203795
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
јас полнам 12 волтен акумулатор со 13.6V точно....така да, тука негде е...треба еден јак амперметар, и излезна струја да е регулирана :P

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
...Uz uslov da alternator puni sa NE MANJIM naponom od 14 volti i to sa opterecenjem (sto je uslov jer svetla moraju da budu ukljucena preko dana). Nemojete da vas lazu auto elektricari da je dobro punjenje 13,7 volti. Dobro, i tad se akumulator se puni, ali dolazi do prerane sulfatizacije i prevremenog otkaza akumulatora...
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Треба со повисок напон од 24 да се полни. Затоа што, за 12 волтни акумулатори се полнат со 14,4 волти, по некоја логика овој би требало со 28,8 волти да се полни.

Па нели не е добро да се пегла напонот за полнење на акумулаторот ???. Зборувате за пиковите на исправените полупериоди?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ognen88

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Одг: Ми треба полнач за акумулатори од 24 волт
« Reply #13 on 27.03.2013, Wednesday, 01:22:10 (Edited 27.03.2013, Wednesday, 01:28:15) »
Искрено да ви кажам имам 2 пара по два акумулатори од 12 волти врзани паралелно и потоа сериски за да добијам 24 волти.И поентата ми е да можам да ги наполнам.Од 8 до 10 ампера мислам дека ке заврши работа. Акумулаторите се по 55 Ah.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
И со 1А ке завршиш работа.Сепак 55Ан треба по правило да се полнат со струја која е  1/10 од ампер-часовите ,односно 5,5А во случајов ( 10 часа полнење!) Бидејки се 2 во серија,па во раралела со 10А ке завршиш работа,само како што реков ,стави регулација на напон и ограничување на струјата ,за да не бидеш изненаден ,ако некоја келија *повлече*.Акумулаторите се полнат со отворени капачиња на келиите и надополнета дестилирана вода во келиите ( тие треба да се залиени со киселина).