Author Topic: Плаќање и можности за плаќање на интернет страници  (Read 27860 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Како може да се порача од EBAY во Македонија !
« Reply #150 on 31.01.2012, Tuesday, 18:58:52 (Edited 31.01.2012, Tuesday, 21:19:50) »
Како што наслушнав целосно е забрането и како словенец веке неможе, ама сепак кога веќе си ја извадил пробај си ја среќата ;)
Tикви со расол среќата :D

Споено мислење: 31.01.2012, Tuesday, 21:19:50
Леле ама ме зае*аа овие од тутунска,ми дадоа Maestro картичка...Еб*те картичката ни од deal extreme неможам да нарачам... :S
If you're good at something, never do it for free... -Joker

stefanjanevski

  • Guest
Оди откажи ја оваа и зами нова или пак оди кажи им дека погрешка си ја земал сакаш да ја замениш ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Оди откажи ја оваа и зами нова или пак оди кажи им дека погрешка си ја земал сакаш да ја замениш ;)
Значи како ме зае*аа,стручно :D.Таму кога бев и викам на таа ми треба картица да можам да купувам од интернет,и вика ок,имаме таква,visa electron.Е викам таква да ми дадете...Сега одам,ја зимам кога доле у ќош maestro...Незнам сега дали ќе ми ја заменат дека оваа е на мое име,од тој еб*ниот пакет за млади-малолетни...А пишува таму дека даваат и master card light,ама топки што ми дадоа таква...

Quote
За кого е наменет?

Клик пакет за млади е пакет на банкарски продукти и услуги наменети за сите млади од 16 до 25 години.

Што вклучува?

Трансациска сметка
Бесплатна Maestro дебитна картичка
НЛБ Мини клик – бесплатно
Надополна на кредит за мобилен преку банкомат
MasterCard Light кредитна картичка
Студентски кредит
Уникатен подарок

Поволности на КЛИК пакетот за млади

Брзо и едноставно отварање на трансакциска сметка
Бесплатно подигање на готовина со Maestro картичката од сите банкомати во НЛБ Групацијата
Пониски провизии за подигање на  готовина со Mestro картичките на туѓи банкомати во земјата и странство
Можност за проверка на состојбата на твојата сметка и плаќање на редовните месечни трошоци со НЛБ Мини Клик - електронско банкарство за физички лица
Можност за плаќање на 6 рати за износи над 1.500 МКД со MasterCard Light кредитната картичка
Можност за користење на студентскиот кредит отплата по завршување на студиите (по 3 години)

Е сега незнам,да не треба уште нешто за да ми дадат таква master card...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да да крединта картичка, ако сакаш да не можеш 2 години да се исплатиш :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ви реков да одите во Шпаркасе ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ви реков да одите во Шпаркасе ;D.
Да ама не даваат на лица под 18год.,или даваат?Јас имам лична карта,ама незнам дали ќе ми дадат...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ви реков да одите во Шпаркасе ;D.
Да ама не даваат на лица под 18год.,или даваат?Јас имам лична карта,ама незнам дали ќе ми дадат...

Па би требало да даваат, но само со лична карта ;). Само имај лична карта и ќе се пополниш како невработено лице ;) ;D. Не сум прашал, ама мислам дека нема да направат проблем ако имаш лична карта ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Бев до шпаркасе,ми рекоа дека ќе ми дадат,само да дојдам со еден родител и лична карта ;D.Утре,правац шпаркасе ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
и пази да ти дадат Visa Electron :)
за да можеш да ја користиш, треба да има 16 бројки напред и 3 назад, тие назад се кодот кој го бараат кога купуваш, нешто како демек сигурносен код било тоа :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Леле да ги изнае*ам сите од банкиве,како ме ребрат...денеска го пратив таткоми да земе таков лист што треба да се пополни,како барање и им кажал дека ми треба виза електрон и они исто како тутунска,неможе таа,ако сака маестро...А вчера бев ми рече тој копукот дека можело да ми дадат виза електрон :S
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
па оди сам де, или оди на нивната страна симни си го барањето испечати си го и пополни си го за Visa electron :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
па оди сам де, или оди на нивната страна симни си го барањето испечати си го и пополни си го за Visa electron :)

Може вака,да не ме ребрат пак :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Темава на времето се викаше како може да купам од ebay или така нешто  ;D

ама пошто таму се развија повеќе дискуси за тоа како да се отвори сметка и од каде и такви некој работи името на темава му е променето..
ако има некој нешто против тоа слободно нека пиши во темава, ама тоа нека биде со добро образложение
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Gele_PP

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Има некој успех со отворанје Paypal сметка ??
Инаку ако е за порачки може да ме барате (на маил или приватна порака), имам на располагање окулу 1000$ , но потребна ми е и друга сметка пошто неверификуваните одат само до 2500е..
Размислувај зелено !!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас имам отворено pay pal акаунт со кој редовно си порачувам мали количини на производи од интернет :)
најчесто ebay ама има и некои други страни :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!