Author Topic: Плаќање и можности за плаќање на интернет страници  (Read 27861 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
епа кога ќе ти истечи картичката збогувај се (ако во меѓувреме не не додадат) пошто секоја картичка има различен број, и кога ќе треба да го смениш бројот нема новиот да ти го прифаќа, а верувам дека овај багот за брзо ќе го средат
така да..
купувајте додека можите :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline antonio005

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Дали некако може бидејки нема пајпал во македонија јас некаде да регистрирам сметка и ако најдам некоја страна за заработака на интернет што работи јас да правам пари и да стигнат на таа сметка и после да можам со тие пари да купам нешто од интернет пример...некој хостинг/домен...??

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
отвори не верификуван акаунт на пеј пел, тоа е единствено што е дозволено за нас да се прави сега за сега
на него можеш да добиваш пари и да плаќаш, но не можеш да ставаш пари од твоја сметка (банкарска) и да префрлуваш и да вадиш пари (на твоја банкарска сметка)

па кога се регистрираш на тоа страните за пари правење (избегнувај птц сајтови не се исплаќа) намести парите да ти одат на пеј пел, после со овие пари можеш слободно да работиш без ограничувања :)

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас летоска си вадам картица од америка и си уживам после тоа :)

Барем година дена ;D.


mojata kartica e do 2014 taka da ako ne mi ja izbrisat ke imam uste za teranje :)



p.s od tel sum
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
хаха, ете од кај ќе порачваме и преку кој ќепорачваме :P
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline antonio005

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
отвори не верификуван акаунт на пеј пел, тоа е единствено што е дозволено за нас да се прави сега за сега
на него можеш да добиваш пари и да плаќаш, но не можеш да ставаш пари од твоја сметка (банкарска) и да префрлуваш и да вадиш пари (на твоја банкарска сметка)

па кога се регистрираш на тоа страните за пари правење (избегнувај птц сајтови не се исплаќа) намести парите да ти одат на пеј пел, после со овие пари можеш слободно да работиш без ограничувања :)


абе добро направив акаунт на пајпал(мислам имав од поарно) и сеа се регистрирав на фивер(заработка на интернет) и сеа има таму 5 долари бесплатни и кога дојде да ги префрлам на сметка има да потполнам кредитна картичка број? па немам кредитна картичка сеа ? неможе да се префрле?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе јас кога работев на фивер си ги префрлував на пеј пел, провери дали има некоја можност да тие пари се префрлат на пејпел а не на картица, мислам дека има
разгледај убаво..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
јас неможам да додадам картица, преку тутунска банка виза електрон има и пари на неа ама ми пишува дека има проблем од банката?!
d.t

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
дали проба со онаа постапката која е некој пост наназад презентирана ?
значи кога ќе ти повлечат пари од сметка и го добиеш тој кодот, ти го внесуваш на pay pal и картицата ти е поврзана, е сега финтата е што не можеш да повлекуваш пари на сметката, ама можеш да плаќаш :)
и тоа оди вака, пр. за ebay кога плаќаш ти отвора страна на pay pal таму кликаш ти да си избериш со што сакаш да платиш, ти си избираш од картичка, и директно од картичка ти земаат пари :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
јас провав све како што е на постот, ми вика дека има проблем околку банката, а инаку код не ми стигна никаков???
d.t

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
во извештајот треба да ти стигне 4 цифрен број, дека ти се подигнати пари од pay pal

поточно кога ќе ти подигнат тие 1.5$ (или колку се) како причина во тоа трансакцијата го наведуваат кодот тоа е нешто PP*XXXX во ваков формат некако, ама проблем е со банкиве наши што трансакциите на извештаите ги прокнижуваат за 3-5дена (овие онлајн трансакциите што се)

да не речите Devil лаже :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
на која банка ти е картицата, кај мене е на тутунска и ништо не стигна на мобилен ли или на оннлине сметка ти стига кодот?? видов јас дека е од3-5дена и дека зима 1.5дол. >:( >:( >:( >:(ама сепак несака
d.t

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
кодот не стига ни на емаил ни како SMS, кодот го има во извештајот кој го даваат од банката, јас имам онлајн сметка од шпаркасе баш поради вакви работи, да не мора да се мачам да барам како што кога кој...

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Eве и јас извадив картица од тутунска,па сега ќе пробам да видам дали ќе сака да се регистрира на paypal (што не верувам ;D)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

stefanjanevski

  • Guest
кодот не стига ни на емаил ни како SMS, кодот го има во извештајот кој го даваат од банката, јас имам онлајн сметка од шпаркасе баш поради вакви работи, да не мора да се мачам да барам како што кога кој...



Јас имам од Тутунска банка, си направив на инетрнет профил и немора да одам во банка, се си гледам на интернет, така и кодовите за активирање ми стигнаа на интернет ;)

Споено мислење: 31.01.2012, Tuesday, 18:41:59
Eве и јас извадив картица од тутунска,па сега ќе пробам да видам дали ќе сака да се регистрира на paypal (што не верувам ;D)

Како што наслушнав целосно е забрането и како словенец веке неможе, ама сепак кога веќе си ја извадил пробај си ја среќата ;)