Author Topic: Проблем со засилувач за во кола ULTIMATE TA4600  (Read 2907 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а бе јас да ги најдам сите комплет веднаш ги зимам кога менувам да знам дека се е сменето и да знам дека ке немам проблем  :)

Вака не се поправа, не е поентата се да смениш и да кажеш дека си го поправил ;D. Поентата е да се најде точно кои компоненти се изгорени ;). Добар совет ти има дадено ddd, земи го мултиметарот, одлемувај компонента по компонента и види кои се зезнати ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
како што ми изгледа овај засилувач е правен гледам на транзисторите има како потечено паста од калај (засушена паста) на некој транзистори

Мислам дека ти е најпаметно да го однесеш некој компетентен да ти го провери засулувачот, бидејќи и тоа што ти работи, ако продолжиш ти да го чепкаш нема да ти работи...
Така да од ништо ќе направиш нешто. Друго не кажа како го пробуваш засилувачот?
На кола, на маса, на напојување итн...
Каков звучник си закачил? Параметри?
Од каде зема сигнал засилувачот и еден куп други параметри.
Ако не сакаш да го послушаш советот, тоа е твое право. Но после тоа немој да отвоиш тема или пишеш коментар со содржина дека се отишло во неповрат...
+ Сите тие транзистори ако ги смениш со нови, појачалото ке можеш слободно да го фрлиш во канта. Прво ниеден од нив нема да има слична ХФЕ карактеристика, освен ако не си најголемиот среќник во светот, сите ке бидат распар, појачалото е можно да почне да клипува, да изобличува итн итн, па наместо при максимално оптеретување, транзисторите да ти горат и при нормална работа заради мирни струи итн итн итн итн...
Никад нема да го направиш да свири како од фабрика што било.
Со среќа поправката :)
или расипувањето
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
значи вака Sale засилувачот го зедов од еден приател тој вели дека е исправен и се работи... го пробав прво во колата му ставив струја работи се ок.. на влез му ставив пинови на A и B.. излез се A+A-B+B- јас го поврзав bridge опција.. за bridge опција да го поврзаш треба на A+ и B+... A+ е +.. а B+ е -... на излез му ставив вуфер Sony10'' 1200W.. е сега мене ми беше ставено на 4 канали да работи што значи A и B прават спој поради тоа што не е на 2 канали направено... кога дојдов дома го приклучив на напојување  го наместив на копчето на 2 канали и го ставив пак на bridge опција и работеше без да кади.. го поврзав на вториот канал поточно C и Е пак на bridge опција не работеше.. го чепнав копчето за 2,3 и 4 канали да работи пушти некој звук е сега незнам дали е моја грешка што сум го поврзал така поради тоа што не сум го видел на колку канали работи.. ама зошто да не работи на 2 канал на копчето и bridge поврзан велам кога го чепкам копчето кога го подместувам од 2 канали на 3 и 4 канали вади некој звук  :) :)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Во овој сличај дефинитивно е твоја грешка....
Мора секогаш да се внимава како се поврзуваат овие работи...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

ggoce

  • Guest
Според описот што си го пишал borisq10 не ми стое голем дефек. Единствено ако не си чепкал после инсталацијата на звучниците, затоа испитај го со стручно лице што е имало пракса со засилувачи.

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
дали може некој да ми најди шема за овој засилувач?  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве овде ја има,ама треба да се логираш ;D

Code: [Select]
http://www.hifi-manuals.com/Download/Ultimate-Sound/TA-4600-owners-manual

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Упатство за употреба е тоа batka ;).

Еве го истото, само без логирање ;D.

Code: [Select]
http://www.ultimate-sound.com/car/manuals/Titanium%20Series%20-%20Amplifiers.pdf

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро де ;) Уствари тоа и му треба ,да види каде згрешил. 8)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
батка го најдов ова ти што ми го прати мене ми треба комплетна шема пошто ми изгореа два транзистори и неможам да ги најдам пошто баш тамо се испукани каде што пишува што транзистори се

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ги запишав транзисторите се јајвив во алфа бт и ми рекоа дека ги имат само
А1303-4 парчиња во засилувачот има
C3284-4 парчиња во засилувачот има
C3198-4 парчиња во засилувачот има
а останатите што ги имам запишано викаат дека ги нема или не постојат па вие кажете ми дали ги има или погрешка сум ги запишал
FMG22s-2 парчиња во засилувачот има
FMG22r-2 парчиња во засилувачот има
К0117-7 парчиња во засилувачот има
S0112-1 парче во засилувачот има

Ги имаш запишано кои се транзисторите во претходните post-ови. Нема потреба пак да ги бараш, сам си ги имаш напишано ознаките ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
да ама овие се излезните мене ми требат другите што се за пред појачалото

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
да ама овие се излезните мене ми требат другите што се за пред појачалото

Ништо, мораш пешки да одиш, друг начин нема. Пробај да ја нацрташ електричната шема од монтажната само на тој степен, за еден канал е доволно, па врз база на шемата, поставеноста на компонентите, напоните, од прилика да се одреди кои транзистори би одговарале. Без шема, друг начина нема.

Евентуално, можеш да им пишеш на Ultimate (ако имаат официјален сајт и contact info на него, не знам, не сум побарал) и да им ја објасниш ситуацијата, па да ти вратат назад само кои се транзисторите. Притоа, пиши им како кои транзистори се означени на монтажната шема (TXX, QXX...). Можно е и шемата да ти ја пратат. Ми се има и ова случено еднаш, но биди среќен и само ако ти кажат кои се, најчесто, ни тоа не го прават.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."