Author Topic: Проблем со засилувач за во кола ULTIMATE TA4600  (Read 2908 times)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Како што кажува насловот проблем со засилувач за во кола ULTIMATE TA4600.. проблемот е во тоа што кога ке му ставам струја си работи ок кога ке му ставам звучник на излез вади некој звук и почнува да кади.. ке го ставам на другиот канал не вади звук и пак исто кади.. го немам пробано отворено да видам од каде кади е сега мене ме интересира до што можи да е проблемот дали се транзисторите изгорени???  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како што кажува насловот проблем со засилувач за во кола ULTIMATE TA4600.. проблемот е во тоа што кога ке му ставам струја си работи ок кога ке му ставам звучник на излез вади некој звук и почнува да кади.. ке го ставам на другиот канал не вади звук и пак исто кади.. го немам пробано отворено да видам од каде кади е сега мене ме интересира до што можи да е проблемот дали се транзисторите изгорени???  :)

Кади ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Чади  :)

А, сега веќе има логика post-от :D.

Како што кажува насловот проблем со засилувач за во кола ULTIMATE TA4600.. проблемот е во тоа што кога ке му ставам струја си работи ок кога ке му ставам звучник на излез вади некој звук и почнува да кади.. ке го ставам на другиот канал не вади звук и пак исто кади.. го немам пробано отворено да видам од каде кади е сега мене ме интересира до што можи да е проблемот дали се транзисторите изгорени???  :)

Да, најверојатно се изгорени излезните транзистори, а можно е и некои други компоненти. Провери ги сите полупроводнички компоненти во излезниот степен, провери ги вредностите на отпорниците кои се поцрнети од греење (ако има такви) и смени ги ако вредностите не им се совпаѓаат со испишаните, провери да не е некој електролитски кондензатор во краток спој (на beep-ер подрачје на унимер може да го испиташ ова).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
отвори го засилувачот и закачи звучник на него и види од кај чади :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
значи засилувачот го отворив нема ништо исгорено нема ништо поцрнето е тоа ме чуди...

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
некој кондензатор гарант е ојден
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Жаре дали ти се верува оти е како нов кога го отворив кондензаторите одозгоре светат  ;D

ggoce

  • Guest
не би било лошо да ставеш некоја слика од него па да се виде од око шо може да биде вака слабо англискио  ;D

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: Проблем со засилувач за во кола ULTIMATE TA4600
« Reply #9 on 01.12.2012, Saturday, 08:23:35 (Edited 01.12.2012, Saturday, 08:35:12) »
сега го пробав да видам отворен од каде ке почни да чади ама не даде никакви знаци ја проверив целата плочка нема нисто изгорено првиот пат ја пробав на првиот канал вади добар звук пробав на вториот и тој работи ама на првиот канал мн загрејаа транзисторите не се цепкааат со рака.. јас го пробав на малку глас изгледа на повеке ке почнат да чадат изгледа до нив е  :)

Споено мислење: [time]01 Декември 2012, 08:32:18[/time]
ги запишав транзисторите се јајвив во алфа бт и ми рекоа дека ги имат само
А1303-4 парчиња во засилувачот има
C3284-4 парчиња во засилувачот има
C3198-4 парчиња во засилувачот има
а останатите што ги имам запишано викаат дека ги нема или не постојат па вие кажете ми дали ги има или погрешка сум ги запишал
FMG22s-2 парчиња во засилувачот има
FMG22r-2 парчиња во засилувачот има
К0117-7 парчиња во засилувачот има
S0112-1 парче во засилувачот има

ggoce

  • Guest
FMG22s-2 парчиња
FMG22r-2 парчиња
Овие двата типа точно си ги пишал бидејки постои дата за нив и би можел да ги најдеш но за другите може и ке треба замена да тражеш, ама провери шо е изгорено после тражи овака дзабе земи мултимеро и тестирај.

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
а бе јас да ги најдам сите комплет веднаш ги зимам кога менувам да знам дека се е сменето и да знам дека ке немам проблем  :)

ggoce

  • Guest
Проверилија плочата од долниот дел дали е се во ред?

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
да да се е во ред.. како што ми изгледа овај засилувач е правен гледам на транзисторите има како потечено паста од калај (засушена паста) на некој транзистори

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Доста гледаше,почни да испитуваш........Почни со диодите,транзисторите,кондензатор не би требало да е изгорен,ако чадело би требало да е некој отпорник.Чадењето е предизвикано од некој полупроводник,најчесто диода(ако е погрешно врзан) претпоставувам или ако е бил оптеретен излезите.........
Дарко