Author Topic: Како да се направи регулирање на вртежи на брусилица  (Read 2203 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Како да се направи регулирање на вртежи на брусилица
« Opened on 27.11.2012, Tuesday, 22:35:34 (Edited 28.11.2012, Wednesday, 01:40:28) »
Идејата ми е брусилица да се користи за полирање,но незнам колку е изводлива. Таа има 11 000вртежи додека за полирање се користат од 500 до 2000-3000 да речеме. Проблемот е што нели кога би се регулирале вртежите би се намалила и снагата. Па некоја шема за ваква регулација кај да најдеме? И дали е воопшто изводливо?

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Најобична регулација за светло со тријак, би завршила работа.
Жан

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Имаше нешто вакво слично во емитер мислам, ама не сум сигурен  :D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Сепак се ВРТИ !!!

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Според мене и не ти е исплатливо...полирки имаш за 2500-3000 ден. Секако освен ако сакаш да правиш експерименти :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Според мене и не ти е исплатливо...полирки имаш за 2500-3000 ден. Секако освен ако сакаш да правиш експерименти :)

Изработката на регулаторот ќе го фати далеку поевтино ;). Особено ако ги има деловите по дома ;). Јас имам Dremel 300 гравирка, и иако има регулација за бројот на вртежи, бројот се движи од 10.000 вртежи па до 33.000. Толкав голем број на вртежи не ми е потребен, а и да бидам искрен, при толку големи брзини, веќе почнува да самоосцилира гравирката (да бруи). Реално, добро работи (без самоосцилации) до кај 20.000 или 25.000 вржтежи, во зависност од тоа дали она она што го имам монтирано на врвот на гравирката е добро избалансирано или не, вклучувајќи го и футерот. Многу често имам потреба од помал број на вртежи (поради поголема прецизност, помала осцилација, итн.), на пример, до кај 2.000, но не можам до толку да го намалам бројот на вртежи, почнува со 10.000 :S.

Искрено, не знам зошто не ги изработуваат со кола за линеарна регулација ваквите уреди, особено гравирките. Ај, кај обични бормашини, да бидам искрен, и не е многу важно да има линеарна регулација на брзината, важно е да има, па дури и нека е скалеста, битно да ја има. Ама кај гравирки и други уреди за прецизна обработка на материјали, многу е важно да имаш добра и прецизна контрола на бројот на вртежи. Инаку, кај сите гравирки кои ги имам видено (разгледував пред да го купам Dremel-от), регулацијата на вртежите е скалеста, на пример, 7.000, па 15.000, па 20.000, итн. Дури и поевтино ќе ги чини да изведат континуирана регулација со помош на „димер“ (модифициран за индуктивни потрошувачи, се разбира ;)).

Инаку, да, во принцип, тие кола се димери ;). Само се модифицирани за индуктивни потрошувачи (како што се моторите), а не омски (како што се сијалиците со жаречко влакно).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425