Author Topic: Проект по практична настава  (Read 3512 times)

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Проект по практична настава
« Opened on 25.11.2012, Sunday, 01:17:40 (Edited 25.11.2012, Sunday, 01:20:52) »
Па дојде времето и јас да сум при крај со средното школо и како што е редот треба да се одбрани по некој предмет.
Планирам еден од тие предмети да е практична настава, така да сакам да го изработам овој проект од емитер.
Code: [Select]
http://www.emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=3782Е сега бидејќи малце заарѓав со електроникава и општо со компјутериве(немам направено ништо од лани), цело лето го поминав уживајќи се до сега ке прашам неколку глупи прашања, се надевам нема да ми замерите :)

Не ми е јасно во врска со поврзувањето на жиците, да објаснам подобро:Има три точки, првата е за напон, втората е маса и третата е за 3.55мм кабел.На сликава од емитер колку што гледам има 3 жици наместо 4 т.е. кај масата има една жица наместо две, според тоа што треба да има една од напојувањето и една од 3.55м кабел.

Бидејќи не знам на какви звучки ке биди приклучен ву метаров, еве една табела па доколку можите да ми кажите одприлика каков отпорник и кондензатор да ставам и што да изменам за да го приклучам на 12в.


Истотака немие јасно во врска со приклучувајнето на 3.55мм кабел.Дали тој ке иди во матичната плоча т.е. на матичната да ставам сплитер и на него поставен 3.55мм кабел од звучниците и од ву метарот или пак на звучникот напред каде што се става слушалки.Ова од секогаш ми било проблем, никако да го сватам бидејќи првиот ву метар кој го направив доколку го поставам дирек со сплитер на матичната плоча не добивам никаков сигнал.Треба да поставам сплитер напред на звучникот каде што се поставуваат слушалки и на сплитерот да поврзам уште еден звучник без напојување.Но вака не добивам квалитетен глас, па како би можел тој проблем да го решам?

Благодарам.

[датотека избришана од администраторот]
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Kолега,забрането е копирање и постирање проекти,шеми или делови од проекти од домашни списанија! Веке не еднаш укажуваме на тоа и ве молам сите да се придржувате на тоа.Можеш на администраторот да му испратиш пп,па да се реши директно тоа прашање,или да се јавиш со писмо ( е- маил) на адреса на Емитер и да бараш одговор од авторот на написот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Проект по практична настава
« Reply #2 on 25.11.2012, Sunday, 18:05:14 (Edited 25.11.2012, Sunday, 18:11:15) »
ако си го прочитал убаво проектот ке видиш дека не се поврзува на компјутер него на засилувач...

Quote
возбуда директно од звучник

значи ако имаш засилувач некој, VU метарот ке го поврзеш на звучникот што е уклучен на него...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Се извинувам за линкот :(

Се решив да не го правам овој проект, туку да изберам некој друг, но не знам кој.Дали можи нешто да ми предложите? некој ву метар или нешто друго.
 
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
направи нешто вака

Neon Vu-Meter

или вака

blue nyntzilla with final firmware

најјак проект ќе имаш од сите :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Првово видео не ми е нешто нај, ама второво е зверско, арно ама од 3к не верувам да е подолу, плус ова не верувам да користи обично коло него PIC, за прогаматорот 4-5стотки и на крај ке ми дојди поубо да ја подмитам комисијата :P

Стварно не знам што да направам, веке кренав глава од све :(
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Жан

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ако не запримети првото видео користи неонки како VU Метри, не е со лед диоди :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Одг: Проект по практична настава
« Reply #8 on 25.11.2012, Sunday, 20:39:42 (Edited 25.11.2012, Sunday, 20:42:29) »
Ако не запримети првото видео користи неонки како VU Метри, не е со лед диоди :D


Да, заприметив, но не ми е по кејф, знам убаво е, но не ми е по кејфот :(

А ваков VU меатар?  :)

D'Amore Engineering VU-1 Blue Meters in Action

Скап проект е овој, остај тоа нема ни шема, потребно ми е шема.
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не е нешто посебно, набави драјвер за лед диоди, или поврзи повеќе транзистори и стави едно LM3914/15 (мислам дека овие беа за ВУ метри) и исцртај ја плочата само, запримети дека лед диодите светат како кај обичен ву метар :D

направи нешто вакво :D
Audio spectrum Graphic project
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Одг: Проект по практична настава
« Reply #10 on 25.11.2012, Sunday, 20:53:30 (Edited 25.11.2012, Sunday, 21:31:55) »
не е нешто посебно, набави драјвер за лед диоди, или поврзи повеќе транзистори и стави едно LM3914/15 (мислам дека овие беа за ВУ метри) и исцртај ја плочата само, запримети дека лед диодите светат како кај обичен ву метар :D

направи нешто вакво :D
Audio spectrum Graphic project

Ке дојди како да си играм мајтап бидјеќи досега одбив све, но не е така.Исто и овој ке ме кошта многу, само за диоди ке треба да фрлам 1000ден, а тоа не планирам.

Можи и нешто друго освен ву метар, со диоди или без, само со дигитални кола да е :)


Најтрагично од све е тоа што утре треба да му кажам што ке правам, а јас немам ништо :(
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Тајмер со 555 напрај. нема да те фати поќе од 50 ден  ;)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Тајмер со 555 напрај. нема да те фати поќе од 50 ден  ;)

Со овој проект нема да земам ни 1, а камоли повисоко.
Добро еве буџетот нека е до 500-600ден, максимум 1000 со се плочка, солна киселина, хидроген и останати работи..
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Ако не запримети првото видео користи неонки како VU Метри, не е со лед диоди :D


Да, заприметив, но не ми е по кејф, знам убаво е, но не ми е по кејфот :(

А ваков VU меатар?  :)

D'Amore Engineering VU-1 Blue Meters in Action

Скап проект е овој, остај тоа нема ни шема, потребно ми е шема.

Може некој долколку го има овој проект да го постави или доколку има некој линк од каде го видел да го постави тука?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Без оф-топик барања-ако некој сака нешто пишете барање во посебен пост.
Па,Јовче ,можеш за тие пари да направиш трчечко светло со 10 ЛЕД(555+4017) ,некој приемник (со ТДА7000),температурен прекинувач,појачувач,стабилизиран исправувач со регулација,електронска коцка.рулет.....