Author Topic: Ми треба шема за елек. за батерии за лаптоп  (Read 768 times)

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Ми треба шема за елек. за батерии за лаптоп
« Opened on 09.02.2012, Thursday, 01:30:01 (Edited 09.02.2012, Thursday, 01:41:22) »
Здраво бидејќи темава е за лаптоп компјутер, решив тука да ја ставам. Значи ми треба една едноставна шема за регулација за батериите за лаптопот односно мојата електроника е цркната и не сакам да се замарам по сервиси одење. Значи на овоа мислам

Code: [Select]
http://www.emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=3370
и ми треба монтажната шема, електричната шема. И некоја замена за тоа интергралецот и каде може да се најдаат деловиве? Доколку може и некој да ми ја изработе не е проблем ке му платам само да е функционален. Поздрав и благодарам однапред.

Quote from: Администрација
Во иднина кодирај линкови и поставувај ги темите во соодветната секција!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Досега не сум сретнал *едноставна и универзална шема на електроника за полнење на вакви батерии *.Побарај на Јутјуб,има доста клипови за репарација на овие батерии и нивната електроника.И совет: многу лесно се прегорува матичната плоча со вакви полначи направени по * стручни шеми*.Најдобро е да собереш пари и си купиш нова батерија.

Offline koala

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Оди во ГАЦ електроник. Тие имаат цели комплети (со се плочки) за сите уреди од Eмитер.

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Досега не сум сретнал *едноставна и универзална шема на електроника за полнење на вакви батерии *.Побарај на Јутјуб,има доста клипови за репарација на овие батерии и нивната електроника.И совет: многу лесно се прегорува матичната плоча со вакви полначи направени по * стручни шеми*.Најдобро е да собереш пари и си купиш нова батерија.
Лаптопот пентиум 4 ка што ми е не ми вреде толку пари колку батеријата инаку го купив 4000 ден исто така имам повеќе лаптопи кои што немаат батерии па и да го прегорам мене ич не ми е гајле.Одма му оде на него смената. Бар ке имам искуство за понатаму.