Author Topic: Моторола Hi-Fi засилувач  (Read 1116 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Моторола Hi-Fi засилувач
« Opened on 29.05.2011, Sunday, 18:08:44 (Edited 29.05.2011, Sunday, 18:10:31) »
Квалитетен аудио засилувач кој може да се изработи со неколку различни моќности, почнувајќи од 20W па се до 125W. Моќноста зависи од парот излезни транзистори кој задно со компонентите потребни за изработка се дадени во табелата.

Шема:



Напојување:



Компоненти:


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Моторола Hi-Fi засилувач
« Reply #1 on 31.05.2011, Tuesday, 00:19:29 »
Забелешки: Офсет напонот се подесува со Р13 - напон на напојуванје на половина или *0* волти за излез кон звучник.Ставете TL o71,место 741. R3,4,5,6,7,8 нека бидат 1/2 или 1 W !Системот е стабилен до некои 70-80 вати!! Не форсирајте повеке!

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Моторола Hi-Fi засилувач
« Reply #2 on 31.05.2011, Tuesday, 10:28:15 »
Забелешки: Офсет напонот се подесува со Р13 - напон на напојуванје на половина или *0* волти за излез кон звучник.Ставете TL o71,место 741. R3,4,5,6,7,8 нека бидат 1/2 или 1 W !Системот е стабилен до некои 70-80 вати!! Не форсирајте повеке!

Батка,... не го бидујт појачалцево,...
Поздрзв
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Моторола Hi-Fi засилувач
« Reply #3 on 31.05.2011, Tuesday, 23:38:44 »
Го бидува,го бидува Делијо.Го користам на две места одамна.Шемата излезе во САМ некаде 85-86 година и е веке * библија*.Ако имаш проблем,кажи да помогнеме.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Моторола Hi-Fi засилувач
« Reply #4 on 04.06.2011, Saturday, 07:29:08 (Edited 04.06.2011, Saturday, 09:07:53) »
Го бидува,го бидува Делијо.Го користам на две места одамна.Шемата излезе во САМ некаде 85-86 година и е веке * библија*.Ако имаш проблем,кажи да помогнеме.
Абе ти batka како што мислиш така,..тогаш "ОК" го бидујт!? >:( :(
Дај направи на него некои мерења па ќе видиш зошто не го бидујт!?? 8) :o
Ако имаш PC и еден мал "адаптер" лесно се прават мерењата!!!
За адаптерот, односно како се прават мерењата со PС напиши писмо до ЕМИТЕР со барање за проект како се прават аудиомерења со компјутер (PC) и проблемот ќе ти биде решен!! ;) :D
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Моторола Hi-Fi засилувач
« Reply #5 on 04.06.2011, Saturday, 15:30:26 »
За адаптерот, односно како се прават мерењата со PС напиши писмо до ЕМИТЕР со барање за проект како се прават аудиомерења со компјутер (PC) и проблемот ќе ти биде решен!! ;) :D

Тоа не е научна фантастика, на интернет можеш да начекаш барем 10-тина начини како да извршиш мерења на засилувачи со PC. Ако има во Емитер, уште подобро, но не значи дека само во Емитер може да се најдат такви написи.

Башка, што се битни мерења, ако ти се допаѓа засилувачот „на звук“. Ако ти се допаѓа, користи си го и готово, не се потребни мерења ако ти се допаѓа, потребни ти се ако не ти се допаѓа ;), како да го подобриш итн. ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Моторола Hi-Fi засилувач
« Reply #6 on 04.06.2011, Saturday, 20:37:42 »
Ало.абе Спејс Шатл не правиме,тоа ли е проблем? ;D ;D Има десет начина како да измериш појачувач.Во овој компјутер имам бар 3-4 програмчиња мој Делијо! Ако  имаш таква потреба дојди кај мене во Велес ,ке направиме што треба!!Еве нешто со што сега се занимавам,баш во моментов.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Моторола Hi-Fi засилувач
« Reply #7 on 08.06.2011, Wednesday, 05:45:20 (Edited 08.06.2011, Wednesday, 07:31:56) »
Бидејќи batka гледам дека многу си "вичен",...дај овдека вака на форумов прикажиги мерењата од понудениот "MOTOROLA" засилувач!??? >:( ;D
За многу посетители на овој форум ќе биде многу интересно, ако подетално го објасниш начинот на мерење на THD(%)-изобличувањата, хармониците, моќноста на засилувачот итн,...со помош на компјутер! ;) :)
Ајде поздрав,....
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Моторола Hi-Fi засилувач
« Reply #8 on 11.06.2011, Saturday, 10:09:48 »
Во ред Делијо,само ке мораш до есен да почекаш! ;D Имам други неодложни работи и не можам многу да се посветам на тоа.Ке биде и тоа!! ;)