Author Topic: Да не има некој шема за движечки текст?  (Read 1929 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Значи вака,ми треба некоја шема за движечки текст кој ќе се прикажува на LCD 16х2 :).Е сега тој текст да може да се пишува/брише пред програмирање,како што беше пораката на борче со пик 628,и од програмот за програмирање на пикот се пишуваше текстот,кој ќе се прикажува.Текстот да се движи од лево кон десно,и да се контролира со два тастери за понапред и поназад.Друго да има можност да се стави поголема меморија,некоја 24ХХХХ.За пикот не е проблем,било кој може,само дали е возможно ова што го барам?


П.С. Ова мислам дека ќе им користи на сите ученици,знаете на што мислам 8) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Добра ида, а од што можеме да извадиме (најдеме) таков LCD 16х2 ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве видите,ако ве бендиса имам и нешто друго.Едно време направив еден склоп,па имам и некои други работи,ама не можам се наеднаш да ставам.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Добра ида, а од што можеме да извадиме (најдеме) таков LCD 16х2 ;)
можеш да го купиш од Логинг електроникс,кошта 300 и нешто денари,во зависност од карактерите(2*16,4*20 итн.).Или пак јас од Бувлјак купив ЛЦД дисплеј со 1*16 со ГООЛЕМИ карактери,од една каса го здиплил циганот и јас му го купив.
Еве видите,ако ве бендиса имам и нешто друго.Едно време направив еден склоп,па имам и некои други работи,ама не можам се наеднаш да ставам.
Батка ова е со Атмел направен овој движечки текст,па тешко да го најдеме во Македонија тој микроконтролер.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Да не има некој шема за движечки текст?
« Reply #4 on 22.03.2011, Tuesday, 12:51:26 (Edited 22.03.2011, Tuesday, 12:54:43) »
Мислам дека имам 1-2 парчиња,да видам.Имам комплет програм и документација,затоа го ставив.

Споено мислење: [time]22 Март 2011, 12:53:19[/time]


Споено мислење: 22.03.2011, Tuesday, 12:54:41
Еве ова

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Joк,батка мене ми треба да биде само лцд-то,пик-от и тастерите,добро и ако има некои околни компоненти...Значи текстот да се прикажува само на лцд-то,без лед диоди и такви ствари.Ми треба за препишување,ако не сконтавте до сега ;D.Пример имаш писмена по македонски и сега дома го пишуваш текстот во тоа програмата за микроконтролерот,цепаш на школо,у едната рака лцд-то,у другата рака двата тастери и скролаш тоа текстот,и препишуваш ;D.И сега има некој таква шема? :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тоа го можеш и со мобилен,а и со МП 4 или во краен случај наснимај ја на МП3  ;D ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Тоа го можеш и со мобилен,а и со МП 4 или во краен случај наснимај ја на МП3  ;D ;D ;D
Да али мобилниот е доста по голем,и плус се приметува,јас ова го мислев другачие само лцд-то да ми е во рака,електрониката во џеб,и тастерите во другата рака и онака врска немаат професорине за што е ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Абе дури го пишуваш текстот во склопот, ќе го научиш, не ти треба ова... ;) ;D 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
можеш да го вградиш во дигитрон и никој не ма да познае хх ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
абе тогаш ако ја комплицираме да направиме со ЛЦД екран од Нокиа 3310,ем ќе ти се испише поголем дел,ем ќе биде позгодно.Јас како што го направив мојон термометар(ако си го видел) во таа малата кутија од балза.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
абе тогаш ако ја комплицираме да направиме со ЛЦД екран од Нокиа 3310,ем ќе ти се испише поголем дел,ем ќе биде позгодно.Јас како што го направив мојон термометар(ако си го видел) во таа малата кутија од балза.
Taка е најдобро, но ај најди таков екран? Јас веке неколку пати идам на циган пазарот ама нема нема и нема, еве пред една недела најдов ама со пукнат екран.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
абе тогаш ако ја комплицираме да направиме со ЛЦД екран од Нокиа 3310,ем ќе ти се испише поголем дел,ем ќе биде позгодно.Јас како што го направив мојон термометар(ако си го видел) во таа малата кутија од балза.
Taка е најдобро, но ај најди таков екран? Јас веке неколку пати идам на циган пазарот ама нема нема и нема, еве пред една недела најдов ама со пукнат екран.
јас најдов 3 ЛЦД дисплеја за 200 денари.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
извинете за офф ама на цигански пазар има нокии 3310, јас земав за 120 ден цел телефон во исправна состојба :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
абе тогаш ако ја комплицираме да направиме со ЛЦД екран од Нокиа 3310,ем ќе ти се испише поголем дел,ем ќе биде позгодно.Јас како што го направив мојон термометар(ако си го видел) во таа малата кутија од балза.
Taка е најдобро, но ај најди таков екран? Јас веке неколку пати идам на циган пазарот ама нема нема и нема, еве пред една недела најдов ама со пукнат екран.
јас најдов 3 ЛЦД дисплеја за 200 денари.
Кај ги купи ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.