Author Topic: Дигитален часовник со 16F628  (Read 15801 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Епа стаи си транзистори, не биди стипса сега кога си го направил веќе ;D ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Епа стаи си транзистори, не биди стипса сега кога си го направил веќе ;D ;)
Нејќам да го дирам :D,дека еднаш асално нешто да направам и да работи надвор од кутија и во кутија :D,ама ќе видам ќе ставам изгледа дека е малце annoying,aма ќе правам уште едно за кај мене во работилница.Исто ми се свиѓаше што можеш да бираш дали сакаш дисплеите да бидат CC или CA.Него дај некој од нашиве програмери ;D,да ја репарираат тоа програмата ако може,да покажува онака 23 часот,00 часот,да не оди до 12,ама не е битно и вака е добро :D.Друго да прашам,ако ставам кристал со друга фрекфренција пример 20MHz ќе биде во секунди и стотинки? :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
времето ке врти побзо...барем тоа прикажаното ке биде ептен брзо, дека програмата брои импулси од кристалот и после одреден број импулси се менуваат минутите....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Ако ставиш некој поголем кристал односно поголема фреквенција,може да дојде до грешка при работењето на саатот.Нема да прикажува стотинки ни десетинки само може грешка да има,на пример да прикаже дека 12часот а тоа е 13.Исто така како што викаат дека имало во година правел грешка од 1мин. овој со поголем кристал ќе прави 1час грешкаХАхахаа ;D ;D
Кристалот е срцето на микроконтролерот,за одреден такт се извршуваат наредбите кој програмерот му ги наредил.
ПС.Убаво тебе ќе ти биде да срцето ти чука 20 удари во сек. а не 1,5(тука нешто е).Има одма да цркнеш :P

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ако ставиш некој поголем кристал односно поголема фреквенција,може да дојде до грешка при работењето на саатот.Нема да прикажува стотинки ни десетинки само може грешка да има,на пример да прикаже дека 12часот а тоа е 13.Исто така како што викаат дека имало во година правел грешка од 1мин. овој со поголем кристал ќе прави 1час грешкаХАхахаа ;D ;D
Кристалот е срцето на микроконтролерот,за одреден такт се извршуваат наредбите кој програмерот му ги наредил.
ПС.Убаво тебе ќе ти биде да срцето ти чука 20 удари во сек. а не 1,5(тука нешто е).Има одма да цркнеш :P
Ахаа сега знам :D.Него можеш ли ти да направиш да оди до 00 часот,како што е стандардно а не до 12часот,знаеш тоа,тешко е,лесно е,изводливо,неизводливо? :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
гледам овој Џосефино е американец,тие нели одат ПМ и АМ имаат.Па ми можело да се преправи овој код да прикажува 24 наместо 12(Ам или ПМ незнам што беше што :P) би требало да се направи

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
гледам овој Џосефино е американец,тие нели одат ПМ и АМ имаат.Па ми можело да се преправи овој код да прикажува 24 наместо 12(Ам или ПМ незнам што беше што :P) би требало да се направи

Еииии, не зезај, часовников покажува AM и PM, готово одма го правам ;D, добро, не одма, ама шом најдам повеќе слободно време, јас само така можам да гледам на часовник, кога ќе ми каже некој дека е 18 часот, врска немам колку е часот, или на аналоген, или на дигитален со AM/PM се снаоѓам ;D.

А има ли часовников аларам да можам да наместам, и ако има, каков звук вади, некој навситина annoying (дека мене друго не ме буди ;D)?

Ова со AM/PM навистина ме заинтересира, стварно, никаде не можам да најдам дигитален часовник кој покажува време во AM/PM, многу гласно ѕвони (да има едно барем 5, 6W моно засилувач во него со некое адекватно високотонче) и да вади многу непријатен звук кога ѕвони ;). Ако може така да се изведе овој часовник, ова е за мене ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
гледам овој Џосефино е американец,тие нели одат ПМ и АМ имаат.Па ми можело да се преправи овој код да прикажува 24 наместо 12(Ам или ПМ незнам што беше што :P) би требало да се направи

Еииии, не зезај, часовников покажува AM и PM, готово одма го правам ;D, добро, не одма, ама шом најдам повеќе слободно време, јас само така можам да гледам на часовник, кога ќе ми каже некој дека е 18 часот, врска немам колку е часот, или на аналоген, или на дигитален со AM/PM се снаоѓам ;D.

А има ли часовников аларам да можам да наместам, и ако има, каков звук вади, некој навситина annoying (дека мене друго не ме буди ;D)?

Ова со AM/PM навистина ме заинтересира, стварно, никаде не можам да најдам дигитален часовник кој покажува време во AM/PM, многу гласно ѕвони (да има едно барем 5, 6W моно засилувач во него со некое адекватно високотонче) и да вади многу непријатен звук кога ѕвони ;). Ако може така да се изведе овој часовник, ова е за мене ;D.
Eпа гига ова му е мајката,земи еден саат од пазар и репарирај го! ;) :D
World's Loudest Alarm Clock!
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Eпа гига ова му е мајката,земи еден саат од пазар и репарирај го! ;) :D

Да, ама кај нас сите покажуваат без AM и PM, покажуваат според „Европскиот“ стандард, мене ми теба некој кој покажува со AM и PM колку е часот, така сум навикнат да го гледам времето :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитален часовник со 16F628
« Reply #129 on 26.01.2011, Wednesday, 02:38:13 »
Знае некој зошто се користи кристал 4MHz кога самиот пик си има свој кристал (осцилатор) ? Баш го гледав Hex фајлот и гледам дека може да се активира внатрешниот кристал. Па ако го активирам и го направам часовникот без надворешен кристал ке работи ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитален часовник со 16F628
« Reply #130 on 26.01.2011, Wednesday, 02:39:57 »
Па ако го активирам и го направам часовникот без надворешен кристал ке работи ?

Па по некоја логика, би требало ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитален часовник со 16F628
« Reply #131 on 26.01.2011, Wednesday, 02:42:55 »
Па озбилно, со тоа би се заштедиле 40 денари за кристал...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитален часовник со 16F628
« Reply #132 on 26.01.2011, Wednesday, 02:48:08 »
Па озбилно, со тоа би се заштедиле 40 денари за кристал...

Да де, прави логика, само што треба да најдеш кои се registry switches за да се активира 4МHz-ниот кристал во PIC-от ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитален часовник со 16F628
« Reply #133 on 26.01.2011, Wednesday, 02:53:17 »
сега е вака


а треба да се направи вака


Друго мислам дека нетреба да се менува
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитален часовник со 16F628
« Reply #134 on 26.01.2011, Wednesday, 03:41:37 »
Па да, би требало само тој registry fuse/switch да се активира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."