Author Topic: Дигитален часовник со 16F628  (Read 16223 times)

Jove

  • Guest
е па ајде леми учисе вежбај  :D :D ;D ;Dхахахха

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
учам јас вежбам работам вие до кај сте :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Jove

  • Guest
остајне нас не бива само за растурање хахахха ти склопи нешо остајне нас  ;D ;D ;D ;D :D :D ::) :P

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитален часовник со 16F628
« Reply #93 on 14.11.2010, Sunday, 21:14:31 (Edited 14.11.2010, Sunday, 21:25:42) »
го изработувам овој часвник, вие што го имате направено ме интересира дали вторите два дисплеја иако се свртени наопаку (зарди точката) Б си е пак Б само што, кога ке го свртам наопаку Бто ке си биде доле десно а не горе лево како кај првите два дисплеја.Односно дали софтверот е така направен да вторите две бројки ги покажува обратно па затоа ги вртиме дисплеите обратно? Ова вака го разбрав од вашите постови. Само ме интересира дали е 100% така или погрешно сум разбрал.
Фала однапред :)


P.S. мислам вака како на сликата
Напомена: дисплеите се нацртани како да ги гледате од позади од кај жичките. Точката е h = H
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
го изработувам овој часвник, вие што го имате направено ме интересира дали вторите два дисплеја иако се свртени наопаку (зарди точката) Б си е пак Б само што, кога ке го свртам наопаку Бто ке си биде доле десно а не горе лево како кај првите два дисплеја.Односно дали софтверот е така направен да вторите две бројки ги покажува обратно па затоа ги вртиме дисплеите обратно? Ова вака го разбрав од вашите постови. Само ме интересира дали е 100% така или погрешно сум разбрал.
Фала однапред :)


P.S. мислам вака како на сликата
Напомена: дисплеите се нацртани како да ги гледате од позади од кај жичките. Точката е h = H


Да, баш така е како што мислиш, иако се свртени дисплеите поврзувањето е исто (aaaa, bbbb,...), а софтверот последните два броја ги покажува обратно ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
супер, фала ти многу, имаш пер+  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Дигитален часовник со 16F628
« Reply #96 on 24.11.2010, Wednesday, 22:43:37 »
A може наместо PIC16F628,да се стави PIC16F628А?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Дигитален часовник со 16F628
« Reply #97 on 24.11.2010, Wednesday, 22:47:16 »
A може наместо PIC16F628,да се стави PIC16F628А?
да ќе работи и така!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Во шемава за часовникот, подоле има некоја модификација со LED драјвери и ги пише како 4050, па дали некој знае под кое име да ги барам овие чипови?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во шемава за часовникот, подоле има некоја модификација со LED драјвери и ги пише како 4050, па дали некој знае под кое име да ги барам овие чипови?

Па под 4050, 4000 фамилијата на логички кола се C-MOS фамилија на логички кола, а буквите напред само го означуваат производителот, така да барај ги само како „логичко коло 4050“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ok фала за одговорот, сега видов дека може да се користат и 74HC541
па према вас кои ЛЕД драјвери се подобри, овие или 4050?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ok фала за одговорот, сега видов дека може да се користат и 74HC541
па према вас кои ЛЕД драјвери се подобри, овие или 4050?

7000 серијата на логички кола е TTL, 4000 серијата е C-MOS, секој тип на фамилии си има свои предности и недостатоци. Мада мене лично ако ме прашуваш, барем кога станува збор за LED драјвер и за некој уред кој не бара голема брзина (такт) на работа, а треба да даде доволно голема излезна струја (како во случајот на LED диодите), би избрал TTL логичко коло, односно логичко коло од 7000 фамилијата. Не се осeтливи на статички електрицитет и можат да дадат поголеми излезни струи одколку C-MOS колата ;). Ако треба колото да игра клучна компонента во некое дигитално коло кое има висока фреквенција (такт) на работа, би избрал C-MOS логичко коло, побрзи се и имаат поголем излезен напон Vpp на сигналот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
пократко речено,од тебе зависи!Но ја да ти кажам земи ги тие од серијата C-MOS,тие мене ми се поквалитетни,дека кога правев јас за натпревар еден проект овие од TTL серијата одма ми прегоруваа. :D Одма да ти кажам стави CD4050!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: Дигитален часовник со 16F628
« Reply #103 on 14.12.2010, Tuesday, 13:58:09 (Edited 14.12.2010, Tuesday, 14:47:58) »
вака мене скоро ми е изработен часовников само нешто ме буни , дали сите децимални точки треба да бидат поврзани  ??? или само тие двет во средина ? и нашемата што ја има поставено DX-er пинот G не е паралелно поставен на сите 4 лед дисплеи туку првина  е G-G .....G-G така треба или несто му  е згрешено ?

Code: [Select]
http://pic.mk/?v=copyofledd.jpg
Quote from: Администрација
Кодирај линкови !!!

Како да кодирате линкови

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
се едно е, можеш и сите точки или само едната
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.