Author Topic: Каде можам да набавам 30 % хидроген  (Read 10681 times)

Offline malkjos

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 81
35% Хидроген 1Л е околу 350 денари кај нас во Ресен
инаку хемиска ознака е   H2O2

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Каде можам да набавам 30 % хидроген
« Reply #46 on 20.10.2010, Wednesday, 21:56:57 (Edited 20.10.2010, Wednesday, 21:58:35) »
Немора да се мачеш да тражеш 30% хидроген кога можеш со 12% (ќе ставиш пола хидроген пола солна киселина, ако сакаш побрзо да оди нагризувањето) , а него го имаш во секоја аптека и е околу 25денари 100мл  ;).

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
повеќе се исплати со 32% хидроген...јас правев 2 години и некој месец плочки за мене и за другари од школо...600mL ми траеа тогаш толку време...сега па имам купено 1L пред некое време и скоро ич немам потрошено...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
^Да, стави солна киселина колку да ја покрие плочката, после капи му хидроген и ќе ја забележиш реакцијата. На секое ново правење плочка, можеш да му капиш по неколку капки хидроген, подобро е да имаш поголема концентрација хидроген, бидејќи секогаш можеш да ја разредеш, а помалата концентрација, не можеш да ја „концентрираш“.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Jove

  • Guest
а дали постои хидроген  100% или 99% така нешто јас имам видено 70% најјак а поголеми постојат ли  ??? :-\
дали некој има видено ваков 100 или 99% хидроген ???????????

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
а дали постои хидроген  100% или 99% така нешто јас имам видено 70% најјак а поголеми постојат ли  ??? :-\
дали некој има видено ваков 100 или 99% хидроген ???????????
Jaс мислам дека со толку висока концентрација не даваат,а немам видено.Имам видено од 32%. ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
татко ми работеше едно време во Алкалоид Скопје и има видено Хидроген од 60%!Сакав да ми донесе но заббрането е да го видат а  не да ми донесе! :D
Инаку го разредуваат  со дестилирана вода и така се добиваат хидрогени од 12 и хидрогени со помал процент! ;)
ННешто да знаете ви кажав што татко ми го пренесе!

Offline TRAJKO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
фала Сколс за информацијата!А дали може да се купи од Алкалоид 30% хидроген т.е. дали има?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Според мене мислам дека вака иде скалата за концентрација на хидроген:3%,6%,9%,12%,32% и мислам,ама не сум сигурен дали има од 56% или 60%.Малце тешко да ти дадат од 30%,ама од 12% сигурно ќе ти дадат. ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
12 процентен хидроген можеш да најдеш во зегин под мостот  кај железничка на 5-ка автобус кај што се чека и мислам дека беше 28 денари  ;)
све ти пишува тука  ;)

Jove

  • Guest
јас имам видено 70 % хидроген

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
јас имам видено 70 % хидроген
Тоа да ти капне на рака има да ти направи болна хемиска изгореница :o,ако не ти ги избуши прстите т.е раката добро ќе биде :D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Jove

  • Guest
го имам видено во болница со него нешто лекуваат наркомани така јас кај што ми ставаа инекција сестрата зеде таков од 70 % и јас ја прашувам каде може да најдеме и таа ми вика го земав од собата за наркомани  ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Jaс знам со 3% чистат рани,и кога се помешува т.е настанува реакција помеѓу крвта и хидрогенот,почнува да излегува некоја пена хах,јас кога бев на шиење со раката така ми правеа ми ставаа хидроген од 3%  :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Што не зема малку за дома  ;D ;D ;D сори за офф топик  ;)