Author Topic: Проблем со звучната карта...  (Read 1441 times)

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Проблем со звучната карта...
« Opened on 14.07.2013, Sunday, 15:22:33 »
Имам еден проблем со звучната карта ( не сум сигурен дали е таја ) имам суроунд 2.1 на ПС, си свиреа убаво звучниците но сега ми откажа едната страна т.е десната страна не свири... Ги провеив звучниците на двд си работат убаво кладов слушалки на компијутерот пак само левата страна свири десната страна ја нема.. сите Setings во компијутерот ги прегледав не е исклучена десната страна. Можно ли е да има изгорено едната страна или има лабав лем?
P.S не можам без музика  :-\  :-[
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Понекогаш се случува и внатре во самиот конектор на звучната да се набие и измести некој контакт и да престане да работи.Не верувам дека е прегорена звучната.Пробај со игла  да ги *размрдаш* внатре контактите,ако не бива замени го целиот конектор ( зелениот)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас би препорачал замена на целиот конектор... ако имаш опрема и заменски конектор ;). Патем, тешко дека ќе ги начекаш тие конектори во продавница, се наоѓаат, но само од други плочи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со звучната карта...
« Reply #3 on 14.07.2013, Sunday, 20:48:33 (Edited 14.07.2013, Sunday, 21:48:59) »
Ги има од стари матични,стари PC звучници,радија,вокмени......Еве вака изгледа


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Овие се како за лаптоп, радио, систем, PC front panel. На него му требаат како за матични плочи, 5.1 или 7.1, еве вакви.





It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Да така изгледаат но го отворив јас компијутерот го кладов кабелот ( џекот ) и со инструмент го проверив колку што разбирам ми изваде дека е соодветен т.е не е никаде прекинат (минус и двата плусови )..
Конекторите не се исти исти се како што постави GigaWat со 3 влезови и во цело едно кукиште..
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Не е до бичкијата до сечачот е:) провери во менито на соунд бластерот или виндовс саунд дали ти е наместено само на еден звучник.

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Проблем со звучната карта...
« Reply #7 on 14.07.2013, Sunday, 22:59:50 (Edited 14.07.2013, Sunday, 23:37:14) »
Не е до бичкијата до сечачот е:) провери во менито на соунд бластерот или виндовс саунд дали ти е наместено само на еден звучник.
 

Све е проверено све е на центар...
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а драјвери да преинсталираше??? може звучи глупо али подобро тоа да пробаш одколку да менуваш конектори па да испадне тоа да е проблемот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
а драјвери да преинсталираше??? може звучи глупо али подобро тоа да пробаш одколку да менуваш конектори па да испадне тоа да е проблемот...
Се слагам со тебе, можно е да е до драјверот, п.с јас би му препорачал доколку е до конекторите, да не гиба ич, да си купи една звучна нова ефтини се и да си ужива...

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Проблем со звучната карта...
« Reply #10 on 15.07.2013, Monday, 11:34:37 (Edited 15.07.2013, Monday, 19:56:27) »
а драјвери да преинсталираше??? може звучи глупо али подобро тоа да пробаш одколку да менуваш конектори па да испадне тоа да е проблемот...


Во право си мене ич не ми текна за драјверите.. сега ќе видам ке ги преинсталирам :)

Споено мислење: 15.07.2013, Monday, 19:56:27
Дечки не можам никако да ги најдам драјверите за звукот... Ке може некој линк да Download driver fix или да најдам драјвери кои недостигат?.....
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За кој оперативен систем? Win7 или WinXP?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За која матична бараш драјвери и кој оперативен??

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Џабе дечки све пробав изгледа едниот излез е изгорен... тоа е ќе си земам нова  :)
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)