Author Topic: Ми терба шема за звучен прекинувач на удар  (Read 1484 times)

Offline filipbc

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Ми терба шема за звучен прекинувач на удар
« Opened on 07.02.2013, Thursday, 01:05:36 (Edited 07.02.2013, Thursday, 11:39:09) »
Ми треба сензор звучен (прекинувач)  за ламба на 220 в кога ќе удриш со раце или тропнеш да се пали и гаси. Давајте шема :).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова се вика звучен прекинувач. Шема... немам, ама ќе ти кажам дека имам видено неколку вакви уреди изработени... немој да се дереш или да пушташ малку погласна музика во собата, инаку, ќе имаш light show ;D. Дури и подобрите изработки (со задршка, откако ќе се изгаси, во наредени, на пример, 5 секунди не може пак да се пушти сијалицата) имаа проблеми и реагираа на било какви звуци.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline filipbc

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
И  јас имам видено вакво мојот чичко има изработено но нема шема ако има некој шема нека пиши

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
И мене ми треба една ваква шема, ама јас сакам да се уклучуваат еден уред со лед диоди, кога ке мавнам со прсти да се укучи, кога ке мавнам уште еднаш да се исклучи. Ако има некој таква шема нека постави, ако не ке се обидам со димерот да направам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако не сакаш голема осетливост место електретски или кондензаторски микрофон стави телефонски ( јаглен) микрофон.И тој бара преднапон,па нема потреба да ја менуваш шемата.Ако сакаш да нема голема осетливост можеш уште малку тој предотпор да го зголемиш.Еве две три шеми со транзистори ,со 4017 како Шмит-тригер (еден удар пали,друг гаси итд.