Author Topic: Има ли некој прилепчанец и од каде зема делови  (Read 2125 times)

Offline filipbc

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
има ли прилепчанец и дали има во прилеп некаде продавница за електроника во прилеп

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако не се лажам во прилеп нема продавница за делови, во битола има алфа електроник што е прилично добро снабдена и евтино е таму се :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Filip, samo AlfaElektronik Bitola po kargo ekspress do Prilep.

od tablet sum

Offline filipbc

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Има ли некој прилепчанец и од каде зема
« Reply #3 on 06.02.2013, Wednesday, 21:41:37 (Edited 07.02.2013, Thursday, 00:32:37) »
во ред ии јас мислев дека нема ама јас земам од ка еден човек (шуплино)го викаат но нема бурксни, кутии за исправувачи на лагер такви работи ама можиш да порачаш ок благодарам  :-[

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
filipbc и јас сум од пп,земав делови од кај него ама неколку пати ми задавале проблеми(нови но неисправни) така да не бев задоволен и сега се си набавувам об битола

Offline filipbc

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
ДО сега се што имам земано од кај него  не ми има излезено проблем аа ти одиш битола ВОВО или пак порачуваш и ти носат  ???  ???

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Од Алфа се порачува преку телефон и тие делови ќе ти стигнат во сервис SONY во близина на тринаесеттокатницата, таму ги плаќаш и земаш.
Од кај шуплино може да си земаш ама како што кажа предходниот член може да ти направи проблем некое делче, обично оние со повисок работен напон (транзистор на пример) го нема истиот па ти дава некоја замена за него инаку другото нема проблем ако сакаш да правиш некои мали и евтини склопови слободно земај од кај него.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Од алфа испорачуваат каде сакаш и како сакаш, не само до фиксни локации, ги праќаат по карго така да ти си плаќаш кога ќе ја добиеш робата..
ако сакаш дома до врата ќе ти ги донесат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Луѓе во Прилеп има каде да се најдат поголем дел од компонтни, јас сум од Крушево и од кај него сум нашол све што сум побарал до сега. локацијата каде може да се најде е позади гимназијата во Прилеп, Шуплинот го викаат човекот продавницата и воедно сервисот му се наоѓаат дома. Улицата и број незнам никогаш тоа не сум го забележал но кој и да се праша во Прилеп го знаат посебно таксистите, прашајте директно ке ве упатат кај него.

Offline kolongoski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Има еден човек продава од дома седи кај гиманазијата се вика Валентин

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Да така му беше името инаку се работи за истиот човек.

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
За истиот правиме  муабет,живеам премногу со човекот.Значи не реков дека буквално се нечини туку се случило некое серии кога ќе донесе да не се во ред (посебно електролити или високо напон. транз. кои греат). Од Алфа ги носат со сервис Сајо (Sony) и барем мене до сега не ми зеле за карго а сум порачувал и по 2 транз. на пример.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
За истиот правиме  муабет,живеам премногу со човекот.Значи не реков дека буквално се нечини туку се случило некое серии кога ќе донесе да не се во ред (посебно електролити или високо напон. транз. кои греат). Од Алфа ги носат со сервис Сајо (Sony) и барем мене до сега не ми зеле за карго а сум порачувал и по 2 транз. на пример.
Не ти зеле за карго, како е тоа можно кажи да знам (: ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
еми си плаќа тој од сервисот за карго, покрај неговата нарачка и за овај нарачката иде
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Многу добро објаснето. :)