Author Topic: Купувам desktop конфигурација  (Read 1052 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Купувам desktop конфигурација
« Opened on 15.01.2013, Tuesday, 15:53:39 (Edited 17.01.2013, Thursday, 03:08:09) »
Како што кажува насловот, купувам desktop конфигурација. Во принцип, ми треба office машина. Ќе наведам што ми треба да има и нема конфигурацијата.



1. Матичната плоча треба да има Intel-ова on-board графичка картичка, еден PCI Express 16X слот на матичната плоча (за надградба по желба), LPT и RS-232 порти, IDE слот, како и барем еден обичен PCI слот. Пожелно е плочата да биде micro ATX.

2. Исклучиво Intel-ов процесор, се што е од 2 јадра па нагоре е прифатливо (околу тактот на работа, може да се дискутира).

3. 2GB RAM DDR2 или DDR3, не ми треба ни помалку ни повеќе од тоа.

4. HDD-то треба да биде SATA со големина од 160GB па нагоре (не мора да е преголем, на пример, доволно би било и до кај 250GB HDD, што не значи дека не би прифатил и повеќе или помалку, во зависност од останатите спецификации).

5. Нема никаква потреба од било каков оптички уред (CD/DVD-ROM, режач...).

6. Нема никаква потреба од било каков екран/монитор.

7. Куќиштето може да биде буквално било какво (да не биде ептен излупано, но може да биде далеку од сочувано).

8. Напојувањето може да биде било какво.



Понудите може да ги доставувате во темава, но и на PM, како сакате ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Интересно побарување,особено околу матичната плоча 8) Двојадрен процесор и паралелен и сериски порт .... Имам некој плочи ,ама без паралелен и сериски портови.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Интересно побарување,особено околу матичната плоча 8) Двојадрен процесор и паралелен и сериски порт .... Имам некој плочи ,ама без паралелен и сериски портови.

Има и нови плочи, за socket 1155 и 1366 со LPT и COM порти и on-board AGP ;). Не се чести, но ги има ;). Се разбира, по една LPT и COM порта имаат, не повеќе ;).

Инаку, намерно се поставени овие спецификации поради компатибилност со определена постара опрема која треба да се приклучи на PC-то.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сааш ли нова плоча или постара? Тука не те разбирам.Може некоја нова Асрок да се најде,ако сакаш нова,ама без IDE,само SATA портови има
Проблем е со матичната,друго ке најдеш лесно.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сааш ли нова плоча или постара? Тука не те разбирам.Може некоја нова Асрок да се најде,ако сакаш нова,ама без IDE,само SATA портови има
Проблем е со матичната,друго ке најдеш лесно.

Барам конфигурација на старо. Само плоча не ми врши работа. И да, ќе ми треба да има и IDE конектори на плочата. Не мора да има два master/slave конектори, доволно е и еден, само да го има ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам desktop конфигурација
« Reply #5 on 16.01.2013, Wednesday, 01:20:50 »
Па плочата е проблем.Новите МВ  што ги кажуваш немаат IDE,само  SATA .Ке ти треба среќа да најдеш такво нешто како што бараш половно.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Купувам desktop конфигурација
« Reply #6 on 16.01.2013, Wednesday, 01:42:22 »
за неколку дена ќе имам повеќе компоненти кои ќе ги продавам, малку постари се, гарант ќе имаат паралелен и сериски порт, ИДЕ конектор за хард дискот, 3 слотови за рам ....толку сум информиран :D
ако не ти се брза почекај некој ден  ;)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Купувам desktop конфигурација
« Reply #7 on 16.01.2013, Wednesday, 05:59:55 »
Па плочата е проблем.Новите МВ  што ги кажуваш немаат IDE,само  SATA .Ке ти треба среќа да најдеш такво нешто како што бараш половно.

Јас имам дома плоча со Core2Duo на неа, поддржува и Core2Quad, LGA775, со LPT и COM порти и еден IDE слот. За LGA1155 и 1366 малку потешко се наоѓаат, ама за LGA775, ги има ;).

за неколку дена ќе имам повеќе компоненти кои ќе ги продавам, малку постари се, гарант ќе имаат паралелен и сериски порт, ИДЕ конектор за хард дискот, 3 слотови за рам ....толку сум информиран :D
ако не ти се брза почекај некој ден  ;)

Не ми требаат стари компоненти, ми треба цела конфигурација... и не стара, треба да е прилично нова (2007, 2008, 2009-та година), постари не ми вршат работа. Имам еден куп постари конфигурации дома, од PI до P4, не ми врши тоа работа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам desktop конфигурација
« Reply #8 on 16.01.2013, Wednesday, 16:16:24 »
Види конфигурација на овој линк

Code: [Select]
www.trend.con.mk
имаме една интел офис конфигурација.може да ти ја склопиме без додатни звучници,тастатура,глувче.во твое куќиште ,ако треба и ке дојде околу 9000 денари со LG 775  МВ

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Купувам desktop конфигурација
« Reply #9 on 16.01.2013, Wednesday, 22:43:01 »
Оваа е конфигурацијата?

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,само таа плоча мислам нема паралелен и сериски порт,треба да ти најдам друга за тие пари ;D ;D

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Деновиве ми стигна лга775 плоча ама е со ддр1 рам 1гб . Доколку ти треба со ддр1 пиши па да барам графичка да ја тестирам. За комплетирање не  е проблем . Нема да те кошта над 3000 ден.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Купувам desktop конфигурација
« Reply #12 on 17.01.2013, Thursday, 03:04:26 (Edited 17.01.2013, Thursday, 03:10:31) »
Да,само таа плоча мислам нема паралелен и сериски порт,треба да ти најдам друга за тие пари ;D ;D

Не, оваа конфигурација не ми врши работа, бидејќи:

2. Исклучиво Intel-ов процесор, се што е од 2 јадра па нагоре е прифатливо (околу тактот на работа, може да се дискутира).

Овој што е во понудата е еднојадрен, а и Celeron е. Знам дека на ново за толку пари, тоа може да добијам... затоа барам на старо ;D.

Деновиве ми стигна лга775 плоча ама е со ддр1 рам 1гб . Доколку ти треба со ддр1 пиши па да барам графичка да ја тестирам. За комплетирање не  е проблем . Нема да те кошта над 3000 ден.

Не, благодарам за понудата, но треба да е:

3. 2GB RAM DDR2 или DDR3, не ми треба ни помалку ни повеќе од тоа.

Може да се „погодиме“ околу големината, но мора да е DDR2 или DDR3. DDR1 е веќе престар, а конфигурцијава треба да тера барем 6 или 7 години без надградби (или без сериозни надградби). Ќе се користи за контрола на индустриски машини (затоа и ми се потребни LPT и COM портите, како и IDE слотот), така да, софтверот нема премногу редовно да се надградува, но за неколку години веќе и двојадрените процесори ќе бидат „кнап“ со моќ за дел од алатките кои ќе се користат (и овие софтвери се се повеќе и повеќе CPU demanding).

Освен тоа потребно е да има on-board Intel-ов GPU, поради компатибилност со определени драјвери и уреди, така да, ATI или nVidia графичка карта не би ми свршила работа.

Знам, доста специфично е тоа што го барам, но не се брзам премногу, ова може да почека и некој месец ;). Кога тогаш, ќе најдам нешто што ми одговара во ценовниот опсег кој го планирам. Понудете нешто (на старо) што е во рамките на спецификациите наведени во првиот post, па ќе видиме дали може да се погодиме за цена ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Купив конфигурација, темата ја заклучувам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."