Author Topic: Појачало за телефон со TDA1562Q  (Read 25912 times)

Offline DEJAN4394

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
Одг: појачало за телефон со tda1562q
« Reply #150 on 15.06.2012, Friday, 21:32:22 (Edited 15.06.2012, Friday, 21:34:18) »
Го пратев сигналот со звучник од влез па натаму.До пиновите 1 и 2 доага сигнал но многу ослабен (веднаш после кондензаторите 470nf) за разлика од влезот и е ист таков на излезите, но звучникот врзан една жица на влез +, а другата на еден од излезите.
 Значи звучникот врзан со двете жици на излезите + и - , (пинови 7 и 11) нема никаков звук.???
 Интегралното грее доста многу.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
провери да не имаш проблем направено со распоредот на пиновите од интегралецот, јас овај што го имам не грее многу прилично нормално млако се држи со рака без проблем
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас не сватив како си го врзал звучникот и како си следел сигнал со него ???. Нормално дека ќе биде слаб сигналот ако директно звучник си врзал, нормално е без засилувач сигналот да биде слаб.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DEJAN4394

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
Одг: Појачало за телефон со TDA1562Q
« Reply #153 on 19.06.2012, Tuesday, 22:19:45 (Edited 19.06.2012, Tuesday, 22:46:59) »
Го сменив интегралното и почна да работи добро но по кратко време престана. Го исклучив од напон по кратко време пак го вклучив пак пропеа но за неколку секунди повторно престана
Инаку диагностичката диода нонстоп свети.???

појачалото го правев по оваа шема

Code: [Select]
http://www.reber.si/TDA/TDA1562Q.htm

Во иднина кодирај линкови!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Најверојатно заштитата го исклучува, имаш некоја грешка во поврзувањето или во некој од деловите, провери уште еднаш.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DEJAN4394

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
Одг: Појачало за телефон со TDA1562Q
« Reply #155 on 19.06.2012, Tuesday, 23:48:25 (Edited 20.06.2012, Wednesday, 01:47:16) »
Пинот 16 не ми е врзан да не е тоа проблемот, ама гледам и во шемата не е врзан.
А stand-by жицата ми е слободна, ама и таа на сликата е слободна.

Споено мислење: [time]20 Јуни 2012, 00:18:52[/time]
А гледам и овие кондензаторите што треба да бидат 470 nf , едниот има ознака 470 nM а другиот 470nJ.
А тој што треба да е 100 nf има ознака 104 Ј. ( така ми ги дале).

Па викам да не е тоа нешто проблем. Дали се тие, тие што треба ?

Споено мислење: 20.06.2012, Wednesday, 01:47:16
се е точно врзано а диодата светнува веднаш кога ке го приклучам на напон??? пропејува неколку секунди и прекинува

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Појачало за телефон со TDA1562Q
« Reply #156 on 20.06.2012, Wednesday, 02:05:47 (Edited 20.06.2012, Wednesday, 02:09:17) »
А гледам и овие кондензаторите што треба да бидат 470 nf , едниот има ознака 470 nM а другиот 470nJ.
А тој што треба да е 100 nf има ознака 104 Ј. ( така ми ги дале).

Па викам да не е тоа нешто проблем. Дали се тие, тие што треба ?

Добри се ознаките, ОК се ;).

Пинот 16 не ми е врзан да не е тоа проблемот, ама гледам и во шемата не е врзан.
А stand-by жицата ми е слободна, ама и таа на сликата е слободна.

Мери напон на пинот stand-by на самото интегрирано коло коло (во datasheet е означено како mode пин, мислам дека беше пинот 4). Ако е напонот под 4.2V, имаш некоја грешка во градбата на засилувачот. Провери си ја градбата и искористените делови.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
се е супер и сега само уште да го стабилизираш напонот на 12 волти и ќе нема проблем :) гарант работиш со напон над 15 волти затоа ти се гаси засилувачот

Offline DEJAN4394

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
Засилувачот го пробав на акумулатор и истото се случува пее неколку секунди и се исклучува а диодата свети веднаш од самото приклучување на напон. Потоа го исклучувам од напон и ја чекам диодата да изгасне неколку секунди и понатаму при секое вклучување не запејува ни секунда.
Значи само по пауза од неколку саати пее десетина секунди а при секое наредно само стотинка :)

Имам еден пријател мајстор електроничар ми предложи да го отсечам пинот 4 бидејки тој ми го исклучува интегралното и ја вклучува диодата да свети цело време или да го приклучам на маса.

 Па незнам дали да го послушам да не го шекнам интгралното бидејки сигурно нешто не е во ред па 4ката го исклучува ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Измери напон на пинот 4 од интегрираното коло?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
истиот проблем го имав и јас со ова TDA јас ја правев шемата од форумов  за woofer работи неколку секунди и после го нема.. за да не чекам како тебе со саати.. на кондензаторите им правев спој за да се испразнат и после тоа пак кога ке го уклучам пак си работи неколку секунди и го нема после интегралното коло го ставив на предходната шема што ја правев си работи без проблем.. јас ја однесов целата шема на електроничар и кој ми рече дека интегралното не е во ред е сега јас планирам за некој сааат да тргнам за ск и планирам да земам ново TDA па ке пробам да видам до што е проблемот оти веке 2 недели така ми стои плочката не направена ке видам што ке направам и ке пишам  :) :) :)

Offline DEJAN4394

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
Одг: Појачало за телефон со TDA1562Q
« Reply #161 on 21.06.2012, Thursday, 03:31:20 (Edited 21.06.2012, Thursday, 04:06:24) »
A која ти е претходната шема што работи?  :) . остави линк ако имаш или слика.
Инаку мене интегралното ми е ново прв пат го употребувам и од прва почна вака да се однесува  :)
можеби е нешто до шемата



Споено мислење: [time]21 Јуни 2012, 02:39:53[/time]
Измери напон на пинот 4 од интегрираното коло?

Напон на маса има околу1 до 2 волти

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
uhaaa..celo vreme e toj napon?'?mislam I koga raboti kako sto treba I koga zafrkava???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Напон на маса има околу1 до 2 волти

Епа ете каде е проблемот ;). Тој напон треба да биде минимум 4.2V за да работи засилувачот како што треба ;). Мери напон на кондензаторот C4, треба да ја добиеш истата вредност (1 до 2V). И мери за време на пуштање, по пуштање и 10-тина секунди по пуштање, па пиши како и дали се менува вредноста ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DEJAN4394

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
Одг: Појачало за телефон со TDA1562Q
« Reply #164 on 22.06.2012, Friday, 01:57:56 (Edited 22.06.2012, Friday, 02:02:53) »
Напон на маса има околу1 до 2 волти

Епа ете каде е проблемот ;). Тој напон треба да биде минимум 4.2V за да работи засилувачот како што треба ;). Мери напон на кондензаторот C4, треба да ја добиеш истата вредност (1 до 2V). И мери за време на пуштање, по пуштање и 10-тина секунди по пуштање, па пиши како и дали се менува вредноста ;).


Вака  денеска пред да го вклучам убаво ги испразнив кондензаторите потоа го приклучив на напон од 17 волти и мерев на пин 4, најпрво покажа напон околу 8.5 волти и пагаше се додека не се исклучи( период од 5-6 секунди) и застана на 1,2 волти.

Значи
-напон при вклучување 8,5 волти и паѓа, (засилувачот работи)
-се исклучи некаде на 3,5 волти мислам беше
-после исклучување напонот застана на 1,2 волти и не се менува

Веке кажав за диодата, свети уште од вклучување напон :)
Тоа е тоа :)