Author Topic: Стабилизатор на напон со LM723  (Read 2973 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
го оправив стабилизаторот, на излезниот транзистор C-E биле кусо споени и за тоа на излез се давал максималниот напон... и го сместив во кутијата кај што треба да е..еве некоја сликичка...









ете го цел хаос...во кутијата има:
2 стабилизатори со LM723 (направени според шемата погоре...)
1 конвертор на напон...од емитер некој го правев, ако сака некој нека праша, ке ја побарам шемата ке му ја дадам...
тие двете убави големи работи се 18000uF/63V филтерските кондензатори (Голема благодарност до LordZi за нив...)
едниот трансформатор е од одпад (туторијалот за премотување на трафо е пишуван со него..) другиот од бувљак...100 денари...
на предната маска едниот преклопник е за кој стабилизатор да го користи конвероторт на напон, другиот е за да си бираш кој напон да ти го покажува волтметарот (дали од едниот стабилизатор или од другиот...). ако имам пари кога ке си ја преместувам работилницата можеби ке направам 2 дигитални волтметри па и со нив да се фалам...

thats all folks...


Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа ај со среќа да си го користиш ;). А каде е дисплејот за волтметарот, не го гледам :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
сега за сега има аналогно волтметарче (на леткумот така седи, со жици поврзувано...) кога ке се направи и волтметарот ке му најдеме место и на него...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ааааааааа, значи надвор од кутијата е ;). ОК ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
нема место во „кутијата“ (поточно фиока е...)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ај со среќа да си го користиш :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Стабилизатор на напон со LM723
« Reply #21 on 10.08.2010, Tuesday, 01:19:54 (Edited 10.08.2010, Tuesday, 02:16:47) »
сега со среќа ке си го користам...ама па што работа ми отвори со тоа кондензаторите :)..у пм:)) ...ама па сега ке се ку*чам со толкави електролити...

Quote from: Администрација
Пази на речникот...

ок газда...претерав малце...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Sajko

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
  • Gender: Male
Ај ако може листата со делови, не се чита убаво  :P!
R135
└┼┼┤
  246

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Некој ќе каже досаден сум.. али кога би успеал да го приклучиш на некаков осцилоскоп да видиш каков брум има....

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
овој стабилизатор??? јас сега ке правам друг и (да се надеваме) последен стабилизатор...дека од овој не сум баш задоволен...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Стабилизатор на напон со LM723
« Reply #25 on 09.11.2010, Tuesday, 16:35:11 (Edited 10.11.2010, Wednesday, 20:13:59) »
Во електроника нема збор последен!! :D ;) >:( Има да правиш....ее,секој уред кој сакаш да биде ОК треба да има свој исправувач и да биде независен .Во електрониката има правило прво да ги научиш: трансформатор,диода,транзистор отпорник,кондензатор,па се друго  - за да можеш прво да си направиш прво исправувачсо стабилизатор. :o :o

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Стабилизатор на напон со LM723
« Reply #26 on 09.11.2010, Tuesday, 18:52:05 (Edited 17.11.2010, Wednesday, 22:54:51) »
па смачено ми е веќе од правење стабилизатори....сега овој ке го правам прекинувачки стабилизатор со струјна и напонска регулација, па и на него ако му фали нешто се одкажувам од стабилизатори и преминувам на поврзување на 1,5Vни батерии во серија за да добијам напон колку што сакам :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Sajko

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
  • Gender: Male
Како можам стабилизаторот од Бојан да го вметнам на оваа шема место LT1083?
Code: [Select]
http://www.shine7.com/audio/reg_PS.gif
R135
└┼┼┤
  246

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Бојан ,каква грешка имам? :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Нема повеќе грешка некни ја ти ја поправив ;)
имаше нешто печатна грешка, ама ако с еслучува луѓе сме

и вам не ви е срам бе да му се смеете на постари од вас ?!
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!