Author Topic: Ми треба помош за TV PHILIPS 21GR1251/22B  (Read 4246 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Е да :D. Како и да е, една намотка му е во прекин, и тоа оној крај што оди на маса, колку што знам најчесто таа и гори кај овие трафа, знае некој зошто?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е да :D. Како и да е, една намотка му е во прекин, и тоа оној крај што оди на маса, колку што знам најчесто таа и гори кај овие трафа, знае некој зошто?

Можеби бијдејќи е најоптеретена, сепак, таа го врзува целото коло со маса, низ неа тече целата струја ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе стави посебно трафо за 9V и немај гајле! :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Абе стави посебно трафо за 9V и немај гајле! :D :D

Треба да биде прилично јако :S. Според сервисната шема, треба да може да даде 10A струја :S. Не верувам дека ќе најде толку јако трафо :S.

Плус, изгледа има два проблеми. Еден е со нискиот напон од 9V-ниот излез, а друг проблем има со високонапонскот трафо (каскадата). Како и да е, можно е проблемот во напојувачката секција да го има предзивикано оној во високонапонската, кој знае, треба подетално да се разгледа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ги откачив C2635, BYD33D и C2636 од плочката и ги залемив заедно во воздух, напонот рипна на 11V, под оптеретување со отпорник е точно 9V,  значи напојувањето 9V е во ред, нешто после него го руши напонот, јас пак мислам дека е до линиското ;) :D трафо, што ќе кажете вие како поискусни?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ми треба помош за TV PHILIPS 21GR1251/22B
« Reply #20 on 03.01.2012, Tuesday, 20:07:58 (Edited 03.01.2012, Tuesday, 20:12:10) »
дали ги провери околните компоненти, да не има некој пробиен кондензатор
да не има негде некој микроспој
едит
стави поголем потрошувач дали ќе паѓа многу напонот, мери колкава струја влече сега кога ќе ги споеш тие елементи со остатокот од плочата не би требало многу голема да влече
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба помош за TV PHILIPS 21GR1251/22B
« Reply #21 on 03.01.2012, Tuesday, 20:16:03 (Edited 03.01.2012, Tuesday, 20:17:34) »
Ги откачив C2635, BYD33D и C2636 од плочката и ги залемив заедно во воздух, напонот рипна на 11V, под оптеретување со отпорник е точно 9V,  значи напојувањето 9V е во ред, нешто после него го руши напонот, јас пак мислам дека е до линиското ;) :D трафо, што ќе кажете вие како поискусни?

Ти реков дека не е изгорено, тоа толку ретко се случува, скоро никогаш ;) ;D.

Види кои модули се напојуваат од тој напон. Јас гледав, ама видов само модули кои се напојуваат од +12V и +12А (што и да значи тоа, не ми е јасно, не верувам дека значи дека модулите трошат 12A струја, најверојатно е некоја ознака за некој напојувачки пин ;)). Дај лик да видам според која шема работиш бидејќи јас најдов многу различни шеми, сите беа скенови, но некои беа подобри, некои беа плоши. Симнав една што е скен во боја, а мислам дека и во темава ставив линк од неа. Според неа се ориентираш? Колку што видов на шемата, повеќето модули се напојуваат со напон од +12V, затоа се зунив, не знам зошто му е тогаш напонот од +9V ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Еве според оваа:
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
стави поголем потрошувач дали ќе паѓа многу напонот, мери колкава струја влече сега кога ќе ги споеш тие елементи со остатокот од плочата не би требало многу голема да влече

Па тоа е проблемот, кога се сите на плочата, напонот паѓа драстично, околу 4 или 5V мислам дека пиша LordZi дека е. Со толку низок напон, модулите не можат да работат, ако воопшто се напојуваат од тој напон бидејќи на шемата е означено дека се напојуваат со напон од 12V. Можеби ТВ-то на LordZi е некоја ревизија од оваа шеасија со помал напоно на напојување на модулите ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,па те разбрав дека веке си пробал без оптоварување и не одело!! Е сега пробај откачи ја и онаа диода на хоризонталниот осцилатор и пак врзи ги сите елементи.Оди по чемата и види каде секаде имаш 9V,па можеби и визулено ке имаш некој дел видливо променет. Кај овие Филипсиве има слаби електролити,види да не имаш понатаму во линија 9В некој пробиен ,истечен или ослабен.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ме чуди, пошто сите се рубикон кондензатори. Имаше еден отиден, баш на 9V линија, ознака 2523, беше скроз отиден, капацитет нула, еср 130, го сменив ама пак напонот паѓа (иначе едино тој бил мењан претходно и не беше рубикон ;)).
Ја откачив диодата, напонот е сега 9V, ќе ги проверам елементите после неа па ќе пишам...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба помош за TV PHILIPS 21GR1251/22B
« Reply #26 on 03.01.2012, Tuesday, 20:37:33 (Edited 03.01.2012, Tuesday, 20:40:15) »
Ништо, вака не можам да видам :S. И на твојата шема пишува +12A или +12F (а и на таа што ја имам јас исто е). Не знам што значи тоа :S. Најверојатно е тоа тој напонот од 9V, ама не сум сигурен :S. Ќе мора „пешки“ да одиш :S. На сите интегрирани кола провери со beep-ер дали се врзани за тој напон од 9V. Потоа, со посебна жица, со веќе одлемени пинови на C2635, BYD33D и C2636 и споени заедно (како што направи претходно, кога проверуваше), ќе го носиш тој напон до секој од напојувачките пинови на интегрираните кола кои се покажало дека се поврзани за напонот од 9V. Пред да го направиш тоа, ќе го одлемиш пинот за напојување од интегрираните кола и ќе го остаиш да виси во воздух, а за тој пин ќе ја залемиш жицата со која екстерно ќе го носиш напонот од 9V. Исто така, не е лошо да го направиш ова и со околните компоненти за стабилизација на напонот за напојување на интегрираните кола, односно со кондензаторите за стабилизација. Значи, паралелно им го носиш напонот на сите компоненти за стабилизација на напојувањето на интегрираното коло и на самото интегрирано коло, па гледаш дали ќе падне напонот. Ако падне, значи тука е проблемот ;). Гледаш да не е некој пасивен елемент прво проблематичен (калем, отпорник, кондензатор), а ако е се во ред, на ред оди на тест само интегрираното коло, ако напонот паѓа кога е само на него врзан пинот од 9V, значи тоа коло е неисправно ;).

Споено мислење: [time]03 Јануари 2012, 20:39:01[/time]
Ме чуди, пошто сите се рубикон кондензатори. Имаше еден отиден, баш на 9V линија, ознака 2523, беше скроз отиден, капацитет нула, еср 130, го сменив ама пак напонот паѓа (иначе едино тој бил мењан претходно и не беше рубикон ;)).
Ја откачив диодата, напонот е сега 9V, ќе ги проверам елементите после неа па ќе пишам...

Епа тука може да бил проблемот, можно е сувиот кондензатор да зезнал некоја друга компонента, па дури и интегрирано коло ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Рубикон- не рубикон почни да вадиш еден по еден и да гледаш каде паѓа напнот.Мораш прво сите кондензатори да ги провериш,па другото.Не верувам дека е до ИК.И уште нешто - кога ги отспои елементите звукот се смени ли?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Рубикон- не рубикон почни да вадиш еден по еден и да гледаш каде паѓа напнот.Мораш прво сите кондензатори да ги провериш,па другото.Не верувам дека е до ИК.И уште нешто - кога ги отспои елементите звукот се смени ли?

Да да, во право е batka, би требало звукот да се смени по одлемување на C2635, BYD33D и C2636 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Па немаше некој звук ни претходно, освен тој тивкиот брум на звучникот кој го има цело време. Промена е тоа што откако го сменив кондензаторот, оди во стенд бај и свети лед диодата, ама не се стартува, порано само трепнуваше. .
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio