Author Topic: Како да го проверам вуферот дали работи без да го приклучувам на засилувач!  (Read 1716 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Аман бе Маки со тие твои параметри! Абе RCF или EV или некој JBL не се мотаат со одмотана бакарна жица од трафо! Имам машина бре ,дигитална е со три мерачи и васер ваги по x и y оската.За мотање користам правоаголен пресек на проводник и не мотам Симсоник или некој Монакор, ами само профи звучници, батка.И давам година дена гаранција!! И батали ги тие твои параметри ,оти на 200- 300 - 400  вати важат други параметри !!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Мислам дека премотан звучник никогаш нема да биде ист како пред тоа, ама разликата ќе биде 0,0001% така да никој нема да примети дека е премотан. Секако и 2 исти звучници не се 100% исти...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво,проблемот е дали да се премотува звучник? Ако е 500-600 ден не се исплати- купи си нов.Ама ако звучникот кошта 100-150ЕУ се исплати итекако ! Прво, на уво тешко да познаеш дали еден звучник е премотан! Мислам на професионално мотање,Отворањето и лепењето на звучникот не се прави со ацетон и НЕОСТИК лепак! Има други хемикалии и лепаци за таа работа .И постојат машини за мотање шпулни.Ако е многу оштетен звучникот постојат и КИТ форми со спајдер,мембрана,шпулна,гума за овес итн. Сега шпулни има и *рефус*,значи готови намотани,само да ја * замениш* со оригиналната. Секако цената зависи што ке ставиш.Ама 30 ЕУ за RCF 15-ка не е цена што нема да си ја дозволиш,кога нов ке те чини 165 ЕУ без царина!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
за поскапи звучки ми беше зборот, инаку за звучник од 30 еу мојш и на рака д а го премоташ не ти треба мн теманиње- секако нема некој си кој знае каков звук :) ако нема што да прајш, инаку да има и китови готови останува само корпата и магнетот, секако ова се исплаќа за посаглам звучник, инаку за звучник од 500 денари поќе ќе те фати лепаци ацетони разредувачи...

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Аман бе Маки со тие твои параметри! Абе RCF или EV или некој JBL не се мотаат со одмотана бакарна жица од трафо! Имам машина бре ,дигитална е со три мерачи и васер ваги по x и y оската.За мотање користам правоаголен пресек на проводник и не мотам Симсоник или некој Монакор, ами само профи звучници, батка.И давам година дена гаранција!! И батали ги тие твои параметри ,оти на 200- 300 - 400  вати важат други параметри !!

Аман бе Batka со твоето непризнавање на ТС парамтрите,ти си едини у цел свет што не ги признаваш ТС параметрите а RCF, EV, JBL и цел свет ги користи!
Џабе тие е дигитална машина со васер вага и правоаголен пресек на жица кога прво мораш да ги удавиш спајдерот и гумата за овес у хемикалии да ги одлепиш,после тоа ако го вратиш истиот издрогиран спајдер назад на шасија нема шанси да свири исто,батали гаранција,свирката не е иста. Едино признавам комплетно мењање со оригинален комплет кит.

Прво, на уво тешко да познаеш дали еден звучник е премотан!

Тешко како за кого, мене ми е лесно.

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
може да е и откачена жицата шо носи струја од конекторот до мембраната...

Не нема никаде преќин од конектор до мембрана! а внатре изгорен е не е незнам и неможам да видам ако може некој да ми каже како да го отворам па да проверам што му е!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Не нема никаде преќин од конектор до мембрана! а внатре изгорен е не е незнам и неможам да видам ако може некој да ми каже како да го отворам па да проверам што му е!
Не го отварај сам,не ни покушавај,ќе го расипеш ептен! Дај го на мајстор да се премота,нема да е ко ново али ќе работи.

Прво,проблемот е дали да се премотува звучник? Ако е 500-600 ден не се исплати- купи си нов.Ама ако звучникот кошта 100-150ЕУ се исплати итекако
За ефтин бас звучник од 600 денари стварно не се исплати да се премотува, али овој бас звучник е нешто боље,има дупла намотка и е специјално правен за субвуфер, премотувањето ипак се исплати. За звучник од 150 евра најбоље е комплетно мењање со оригинален кит и онда опет имаш звучник од 150 евра,а со премотување добијаш звучник не од 150 евра него од 50 евра.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Аман бе Маки со тие твои параметри! Абе RCF или EV или некој JBL не се мотаат со одмотана бакарна жица од трафо! Имам машина бре ,дигитална е со три мерачи и васер ваги по x и y оската.За мотање користам правоаголен пресек на проводник и не мотам Симсоник или некој Монакор, ами само профи звучници, батка.И давам година дена гаранција!! И батали ги тие твои параметри ,оти на 200- 300 - 400  вати важат други параметри !!

Аман бе Batka со твоето непризнавање на ТС парамтрите,ти си едини у цел свет што не ги признаваш ТС параметрите а RCF, EV, JBL и цел свет ги користи!
Џабе тие е дигитална машина со васер вага и правоаголен пресек на жица кога прво мораш да ги удавиш спајдерот и гумата за овес у хемикалии да ги одлепиш,после тоа ако го вратиш истиот издрогиран спајдер назад на шасија нема шанси да свири исто,батали гаранција,свирката не е иста. Едино признавам комплетно мењање со оригинален комплет кит.

Прво, на уво тешко да познаеш дали еден звучник е премотан!

Тешко како за кого, мене ми е лесно.

Веројатно имаш ултразвучни уши и специјални сензори за Тс параметри! Абе,Маки,да завршиме еднаш со тебе и да се знае : батали ти што си направил 5-6 пара кутии и тврдиш дека се знаеш за звучниците.Не е само мое мислење,сум го проверил и потврдил со  многу луѓе на кои тоа им е професија(тебе веројатно не ти е )- звучниците се делат на звучници (кутии) за професионална и за аматерска намена.И се разликуваат многу меѓусебно. Ако направиш некоја кутија за себе ( а повеќето од нас се аматери во тоа иако некој повеке или помалку знаат како се прават звучни кутии) таа треба да те задоволува пред се тебе лично,или барем оној кој ја нарачал да му ја направиш ! Постојано тоа го повторувам.Тоа е исто како да влезеш во селска кафеана и да пуштиш класика на звучници од 5000 ЕУ! Од глава ке ти ги удрат!
Значи,не ме убедувај со менување или неменување на параметри и звук,која барем цело Повардарие и малку понатаму ги користи моите услуги ( барем музичарите!) и никој нема замерки за работата на мотаните звучници. Јас и моите соработници не сме во тоа аматери,а располагаме и со алат и материјал ( само лепакот е 28 ЕУ пакување од 60 гр!) и верувај ми работиме веке 24 години со JBL,RCF,Eminence.Случајно сум бил во Канада во фабриката на Еминенс и во УСА во Altec Lansing и сум го видел и научил целиот процес на изработка на звучници.И ти ми кажуваш оти имаш уши за слушање! ? Во Канада таа работа за слушање и проверка на готови производи од лента им е доверена само на млади Кинескињи до 22-23 години! Велат имале најдобар слух! Веројатно има тука нешто,а ваму ни параметри знаат ни јазик знаат.Ама вели слуша 21 Кхз и точно може да ти каже секој момент со која сила работи звучникот.
И како што реков на почеток - секоја роба има своја цена и квалитет.Можеби оние звучници кои биле мотани ,а кои ти си ги слушал, биле мотани од тотални почетници,со жица вадена од трафо и лепени со неостик.За такви гаранција не давам!

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Не нема никаде преќин од конектор до мембрана! а внатре изгорен е не е незнам и неможам да видам ако може некој да ми каже како да го отворам па да проверам што му е!
Не го отварај сам,не ни покушавај,ќе го расипеш ептен! Дај го на мајстор да се премота,нема да е ко ново али ќе работи.

Прво,проблемот е дали да се премотува звучник? Ако е 500-600 ден не се исплати- купи си нов.Ама ако звучникот кошта 100-150ЕУ се исплати итекако
За ефтин бас звучник од 600 денари стварно не се исплати да се премотува, али овој бас звучник е нешто боље,има дупла намотка и е специјално правен за субвуфер, премотувањето ипак се исплати. За звучник од 150 евра најбоље е комплетно мењање со оригинален кит и онда опет имаш звучник од 150 евра,а со премотување добијаш звучник не од 150 евра него од 50 евра.
Колку фаќа комплет мењење со оригинален кит и дајте кажите ако знаете некој што може да го намота некој проверен мајстор!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колку фаќа комплет мењење со оригинален кит и дајте кажите ако знаете некој што може да го намота некој проверен мајстор!

Оригинален кит за овој звучник не верувам дека ќе најдеш, а и да најдеш, повеќе ќе те кошта одколку да купиш нов 100W или 200W woofer. Така да, не ти се исплати.

Кој мота звучници, не знам, но еве batka се понуди да ги премота, консулирај се до него ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Прво,проблемот е дали да се премотува звучник? Ако е 500-600 ден не се исплати- купи си нов.Ама ако звучникот кошта 100-150ЕУ се исплати итекако ! Прво, на уво тешко да познаеш дали еден звучник е премотан! Мислам на професионално мотање,Отворањето и лепењето на звучникот не се прави со ацетон и НЕОСТИК лепак! Има други хемикалии и лепаци за таа работа .И постојат машини за мотање шпулни.Ако е многу оштетен звучникот постојат и КИТ форми со спајдер,мембрана,шпулна,гума за овес итн. Сега шпулни има и *рефус*,значи готови намотани,само да ја * замениш* со оригиналната. Секако цената зависи што ке ставиш.Ама 30 ЕУ за RCF 15-ка не е цена што нема да си ја дозволиш,кога нов ке те чини 165 ЕУ без царина!
batka колку ќе ме кошта овој ако го моташ ти??

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Колку фаќа комплет мењење со оригинален кит и дајте кажите ако знаете некој што може да го намота некој проверен мајстор!
Оригинален кит за мењање нема да најдеш,а ако си од Скопје добар мајстор за премотување има спроти Католичката црква,до ветеринарната амбуланта.

Споено мислење: 28.10.2011, Friday, 13:54:54
Оригинален кит за овој звучник не верувам дека ќе најдеш, а и да најдеш, повеќе ќе те кошта одколку да купиш нов 100W или 200W woofer. Така да, не ти се исплати.
Оригинален кит комплет стално кошта точно пола од цената на бас звучникот,така да ипак се исплати,ако го најдеш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Оригинален кит комплет стално кошта точно пола од цената на бас звучникот,така да ипак се исплати,ако го најдеш.

Звучникот е од 90-ти модел (мислам барем), не верувам дека ќе најде ;). А и да го најде, дупла цена сигурно ќе им бидејќи е стар модел, па дур го нарача, па дур го донесе, па царинење, па ова, па она... на крај пак прескапо ќе го фати :S.

Плус, не е некој врвен модел... најобично малечко woofer-че за кола... со таа разлика што има две намотки место една. Ништо посебно според мене.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Веројатно имаш ултразвучни уши и специјални сензори за Тс параметри! Абе,Маки,да завршиме еднаш со тебе и да се знае : батали ти што си направил 5-6 пара кутии и тврдиш дека се знаеш за звучниците.Не е само мое мислење,сум го проверил и потврдил со  многу луѓе на кои тоа им е професија(тебе веројатно не ти е )- звучниците се делат на звучници (кутии) за професионална и за аматерска намена.И се разликуваат многу меѓусебно.
 
Значи,не ме убедувај со менување или неменување на параметри и звук,која барем цело Повардарие и малку понатаму ги користи моите услуги ( барем музичарите!) и никој нема замерки за работата на мотаните звучници. Јас и моите соработници не сме во тоа аматери,а располагаме и со алат и материјал ( само лепакот е 28 ЕУ пакување од 60 гр!) и верувај ми работиме веке 24 години со JBL,RCF,Eminence.Случајно сум бил во Канада во фабриката на Еминенс и во УСА во Altec Lansing и сум го видел и научил целиот процес на изработка на звучници.И ти ми кажуваш оти имаш уши за слушање! ? Во Канада таа работа за слушање и проверка на готови производи од лента им е доверена само на млади Кинескињи до 22-23 години! Велат имале најдобар слух! Веројатно има тука нешто,а ваму ни параметри знаат ни јазик знаат.Ама вели слуша 21 Кхз и точно може да ти каже секој момент со која сила работи звучникот.
И како што реков на почеток - секоја роба има своја цена и квалитет.Можеби оние звучници кои биле мотани ,а кои ти си ги слушал, биле мотани од тотални почетници,со жица вадена од трафо и лепени со неостик.За такви гаранција не давам!

Немам ултразвучни него обични уши,а специјални сензори за ТС параметри не постојат,ТС парамтрите ги мерам као и цел нормален свет со софтвер за тон генератор,унимер и појачало. Не знам све за звучниците,али барем не тврдам ко тебе дека ТС параметрите немаат везе и дека постојат некои бољи од нив,а тие бољите ти не кажа кои се,а и не можеш да ги кажеш зашто такви не постојат.
Нема везе дали звучниците се професионални или аматерски,разликата измеѓу премотан и оригинален звучник одма се слуша со споредба,не ми требаат млади кинескињи за тоа.Сум слушал премотани од разни мајстори,вероватно и од тебе,никогаш не е како оригиналот.
Не те убедувам тебе дали твојата самореклама и самопофалба за твоето премотување е точна, него ги убедувам другите дека по потопување на спајдерот у хемикалии за да се одлепи,му се мењаат својствата.
А ти кога веќе си бил у фабриките на Еминенс и Алтек,кажи дали е тачно ова:
-Дали спајдерите у фабриката на Еминенс ги потопуваат у разреѓивач пред да ги монтираат на мембраната и шасијата! НЕ!
-Дали ти за да одлепиш мембрана од прегорен звучник прво го одлепуваш спајдерот и овесот со разреѓивач? ДА!
Дали после премотувањето го враќаш истиот тој спајдер назад на шасијата? ДА!
Дали тој спајдер сега има исти својства како оригиналот? НЕ!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе не си ти прв да му се саморекламирам! Веке 15-тина години ,и тоа верувале или не повекемина се од Скопје, ме *бомбардираат* со секакви неаргументирани и скептични изјави и констатации од типот* не може ова,ами ова кај нас не е вака...* ,а кога еднаш ке видат и чујат како се работи,доаѓаат кај мене по 2-3-4 пат. Веројатно во Ск постојат многу надри-стручњаци ( голем град е ,има свашта!) кои на секој начин сакаат лесно да заработат па поттураат се и сешто,така да лугето се разочарани и скептични.Според моја евиденција ,јас и моите двајца помагачи имаме досега премотано,преправено или ајде да се изразам средено преку 450 звучника од врвни класи од 8-18 инчи.За овие неименувани звучници немам евиденција.За секој звучник имам запишано датум ,сопственик  и што е направено.Купувам исклучиво професионални материјали кои коштаат,ама даваат резултати.За спајдери и  мембрани употребувам спреј кој одлепува за 30 секунди се што можеш да залепиш .Нити нешто топам,натопувам или оставам да кисне.
Во фирмите каде сум бил НЕ премотуваат звучници!! Тие прават звучници.А овие прашања што самиот си ги постави и смиот си ги одговори не паѓаат на тестот кај мене,така што поени не добиваш. И за крај - пошто веројатно имаш суперсоничен слух,како што велиш,можам да ти организирам еден слеп слушен тест - пред тебе ке растурам и повторно ке составам еден звучник ,ќе го обележам,а потоа парот ке ги приклучам, а ти слободно мери параметри и кажи од прва кој звучник е отваран! Ако го погодиш,макар и случајно ,јас ке те наградам со пар звучници.Ако не погодиш или пак параметрите не покажат разлика,односно нема драстична разлика од почетните,ке ме почастиш 100 евра.Бидува ли?????