Author Topic: Правилно проектирање и изработка на кутија за ТL-линија!  (Read 3993 times)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Ги имам купено W100 S  = 1500 денари отприлика
и W200 S =3000 денари отприлика
Твојов ќе биде некаде помеѓу.

Добри се даваат чист јасен звук во однос на деталите

Незнам колку Висатон излажал за тие 35 Хз 

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Правилно проектирање и изработка на кутија за ТL-линија!
« Reply #31 on 15.06.2011, Wednesday, 07:00:43 (Edited 15.06.2011, Wednesday, 07:06:45) »
Ги имам купено W100 S  = 1500 денари отприлика
и W200 S =3000 денари отприлика
Твојов ќе биде некаде помеѓу.

Добри се даваат чист јасен звук во однос на деталите

Незнам колку Висатон излажал за тие 35 Хз  

Посетија веб страницата што ја препорачав па ќе ги видиш ТS-параметрите за W170S 4OHM !! ;)
Резонантната фреквенција му е Fs=36Hz!!
Не ми се верува дека овој парамтар не е точен, бидејќи оваа фирма VISATON има светско реноме !! :)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Ќе ги измериш ТС па ќе ни кажеш. ;)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Ќе ги измериш ТС па ќе ни кажеш. ;)

Што??  има отстапување!!
Секогаш има отстапување од fs=36 (+/-3)Hz ?!
Moжеби се лажам,...но ќе видиме!?
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Moжеби се лажам,...но ќе видиме!?

Баш така, измери и ќе видиме ;). Можеби си во право, можеби и не ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Правилно проектирање и изработка на кутија за ТL-линија!
« Reply #35 on 16.06.2011, Thursday, 06:49:14 (Edited 17.06.2011, Friday, 14:32:12) »
Здраво дечки!
VISATON e ViSATON!!?  :) ;) држи цена и квалитет!  ;)

Долу се дадени комплет звучниците (бас и високотонец) за проектот ТL-кутија со вистинска свртница за нив!!  ;) :) Свртницата е со резна фреквенција од 3500Hz со стрмнина од 12dB ! 8)
Должината на тунелот од ТL-кутијата е околу 192cm, предна плоча со ширина од 20cm, со отвор за басот од 150mm. Пресекот на горниот дел од тунелот 160cm2 (Оваа површина се добива кога ефективната површина на мембраната од басот Sd ќе се зголеми за okолу 20...25%, а ефективната површина за овој бас W170S 4OHM - Visaton во дадениов случај е Sd=129cm2). Односoт на почетен и краен пресек нa тунелот е 1,25:1 - според Rogers ;)
Значи од овој однос произлегува пресекот на крајот на тунелот треба да биде 128cm2 !! ;)
Кутијата треба убаво подеднакво да се издампира со вештачка волна ЛИО!! Тоа се прави експериментално се додека не се добие најдлабок бас!!? ;) :)
Ajде поздрав,....

Споено мислење: [time]16 Јуни 2011, 11:11:01[/time]
Другари !!!
Должината на тунелот од ТL - кутијата се пресметува според формулата: L= 6900/fs вo [cm]
Каде што: L - е должина на тунелот од ТL-кутијата во cm!! ;)
fs - резонантна фреквенција на бас звучникот во Hz ;) :).
Оаа формула за должината важи ако тунелот од кутијата се дампира со вештача волна т.н. "ЛИО"!!? ;) :D, за природна волна (најдобро решение!!) или друг абсорбционен материјали на звук има друга формула,....ајде да не мешаме баби и жаби!!??? >:(
Да кажам на крај со два збора!!!
Ова вака изложено за правилно проектирање на ТL-кутија го нема на никој форум низ ЦЕЛ СВЕТ!!!! ;) ??? :o
Прашувам: Кој продава денеска наука зa џабе!!??? >:( ;D
Поздрав,.... ;)

П.С.
Прашувам: Младинци и окорелци борци дали ја свативте темава за правилно проектирање на ТL-звучник??!! ??? :o
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Правилно проектирање и изработка на кутија за ТL-линија!
« Reply #36 on 16.06.2011, Thursday, 16:14:42 (Edited 16.06.2011, Thursday, 17:49:27) »
Не го гледам јајцето.... ;D Абе , како да не сме виделе звучници?!?!?!?!  Висатон и квалитет - ниво на ЕИ Ниш басовите од AZ... епохата.А и свртницата е за жалење. Подобро барај друга комбинација,пред се за компресиона или бас рефлекс кутија,за ТЛ... .. Побарај некој каталог од Конрад,таму ги има Висатонот во голем број комбинации,па прво разгледај,има и готови китови.И не ставај премногу ЛИО,да не ја отепаш кутијата!
Инаку,во написот на една страна стои дека овој бас е погоден за бас рефлекс кутии,само ме буни што неговата фреквентна карактеристика оди до 8000 Хз ,значи премногу е широк и не верувам дека ке даде  некој добар бас во ТЛ .Басот ке биде мек и разлеан претпоставувам со она свртница поготово.
Погледајте на
Code: [Select]
http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/tiefton/w170s_4.html

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Басот ке биде мек и разлеан претпоставувам со она свртница поготово.
Погледајте на
Code: [Select]
http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/tiefton/w170s_4.html
У добра ТЛ кутија или компресиона басот нема да биде мек.
Што везе има квалитет на бас со скретница која е на 3500 Хз?  ???

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Правилно проектирање и изработка на к
« Reply #38 on 17.06.2011, Friday, 06:18:04 (Edited 18.06.2011, Saturday, 08:39:01) »
Басот ке биде мек и разлеан претпоставувам со она свртница поготово.
Погледајте на
Code: [Select]
http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/tiefton/w170s_4.html
У добра ТЛ кутија или компресиона басот нема да биде мек.Што везе има квалитет на бас со скретница која е на 3500 Хз?  ???

Браво Maki се гледа дека нешто си чачкал на оваа тема!!?

А сега да бидам поконкретен:
Бас звучниците со голем Qts најдобро свират во компресиона кутија,...но да знаеш Маки,... уште подобо свирт во ТL-кутија!!!? ;)
Сето тоа доѓа отаму што факторот Qtc кај компресиона кутија е многу поголем од ТL-кутија!!
Помал фактор гарантира поцврст и подефиниран басс!!
На пример за ист бас звучник кај компресиона кутија ако е Qtc=9, кај ТL-кутија ќе биде приближно Qtc=7!! (видлива е разликата)
Qtc-кој фактор е и што улога игра кај звучните кутии,....прочитајте во литературата!?
Од ова произлегува дека за ист бас звучник кај ТL-кутија се добива поцврст и подефиниран бас со долна фреквенција издигната за 1...2dB во однос на компресиона кутија!!?? ;) :D :D ???
Резната фреквенција на свртницата исклучиво зависи од употребените звучници во звучната кутија, односно од изобличувањата кај нив (во проценти %) од вториот и третиот хамоник!!? (мерења, мерења и само мерења,...друго се е на жими мајка и на увце!??)
Малку нејасно-се рабира за почетници и аматери!???
Ајде поздрaв,...

П.С.
Мислам сега ви стана појасно зошто во скапи звучници се употребуваат еден куп драјвери, или пак два или три драјвери ептем квалитетни!!!
Под квалитетни демек се знае на што се мисли !? (следи одговор во некоја друга тема!!)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Басот ке биде мек и разлеан претпоставувам со она свртница поготово.
Погледајте на
Code: [Select]
http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/tiefton/w170s_4.html
У добра ТЛ кутија или компресиона басот нема да биде мек.
Што везе има квалитет на бас со скретница која е на 3500 Хз?  ???

Басов е доста широкопојасен,дури до 8000 Хз иде.Погоден е за гитара,вокал ( иако има само 40-50 W) ,добро ке оди и како среднотонец,ама за ТЛ или некоја поозбилна комбинација не го бидува. И бадијата ти се параметри и се друго,промашен ти е ТЛ проектот со него.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
И така,...проектов ни остана недозавршен !!? >:(
Наместо сите сили да ги насочиме кон него,...ние се фативме за споредни работи,... ??? :o :o
Поздрав
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
И така,...проектов ни остана недозавршен !!? >:(
Наместо сите сили да ги насочиме кон него,...ние се фативме за споредни работи,... ??? :o :o
Поздрав

Нас не ни остана ништо незавршено,веројатно тебе нешто ти фали да го довршиш .И зошто ние да се насочиме...??? :D :D
Купи си звучници и направи го !!!  :o

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Правилно проектирање и изработка на кутија за ТL-линија!
« Reply #42 on 07.09.2011, Wednesday, 19:49:19 (Edited 07.09.2011, Wednesday, 20:16:00) »
Ќе искористам еден цитат од еден колега:

Quote
На форумите на интернет секој си има право да си каже што сака, независно дали е стручњак во електрониката или е почетник, и дали тоа што го кажува (или шемата што ја нуди) е во согласност со науката. Електрониката како наука не е фиктивна работа само за млатење празна слама. Електрониката е спој на теорија и пракса - не може да постои теорија без пракса ниту пак пракса без теорија. Само нивниот спој и меѓусебно уважување може да дадат најдобри резултати!!

Ајде поздрав
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да не е оној истиот колега твој што вели: * Во Електрониката е исто како во војската...* !? Гига Ват ке ме разбере веројатно. :o

Offline van

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Правилно проектирање и изработка на кутија за ТL-линија!
« Reply #44 on 10.09.2011, Saturday, 17:02:56 (Edited 10.09.2011, Saturday, 17:15:14) »
Здраво дечки!
Препорачливо е да ја посетите веб странава:
Code: [Select]
http://www.parts-express.com//pe/pshowdetl.cfm?&DID=7&Partnumber=295-305
Па кој ТS-параметри ги има 6,5" (инчни) вуфер (басс). Резонантна фреквенција од само Fs=34Hz!!! ;) :D :D
Цена 20 долари-багателна!! :o :o
Е овој бас ми треба за проектов ТЛ-кутија!! ;) >:(
Јас баш од parts-express.com нарачував дел од драјверите (и некои ситници) за 4.1 озвучувањето што го правам. Таму можеш да најдеш добар дил или два, во главно со поекономски опции се бави продавницата.
Инаку, квалитетните работи ги земав од:
Code: [Select]
http://www.madisound.com/Ако добро разбрав, тебе во принцип те интересира како да ги донесеш драјверите во Македонија?
Јас овој проблем го решив преку фирма посредник:
Code: [Select]
http://www.shoppingusa.mkИскуствата со набавката ми се движат од осредни до релативно добри. Она од што не сум задоволен се некои додатни давачки што излегоа -најмногу заради недетални упатства/предупредувања на сајтот на посредников. Ако си заинтересиран, можам да те посоветувам како да не те „олеснат„ повеќе од што е неопходно (основните информации ги имаш на сајтот).

Во иднина кодирај линкови!
- DIY проекти досега: 41Hz Audio AMP9 појачало