Author Topic: PIC18F2550 аудио плеер  (Read 1973 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PIC18F2550 аудио плеер
« Reply #15 on 31.03.2011, Thursday, 21:18:04 »
За да се направи добар плеер од ова ке треба да му се преработи софтверот и тоа, да може да репродуцира стерео на два канали а и да се додаде уште некое коло па во комбинација со друг софтвер да пушта и MP3. Ке треба да се додаде и некое појачало оти вака не ми е баш сигурно. Софтверот како ASM којзнае дали може да се најде.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: PIC18F2550 аудио плеер
« Reply #16 on 31.03.2011, Thursday, 21:18:47 »
иди по продавнициве за електроника не верувам да е повеќе од 30-40 ден(иначе памтам имаше вакви во електроинвест а во другиве треба да побараш) :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: PIC18F2550 аудио плеер
« Reply #17 on 31.03.2011, Thursday, 21:19:42 »
Купувате на бувлјак,кај мене е со гаранција и ЦД! :D :D :D Треба драјвер да се инсталира!!За тоа можеби не работи или е фалсификат !

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PIC18F2550 аудио плеер
« Reply #18 on 31.03.2011, Thursday, 21:20:35 »
Купувате на бувлјак,кај мене е со гаранција и ЦД! :D :D :D Треба драјвер да се инсталира!!За тоа можеби не работи или е фалсификат !
Мартин и Малечко мислат за СД држач.Оној за на плочка што се леми.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PIC18F2550 аудио плеер
« Reply #19 on 31.03.2011, Thursday, 21:21:23 »
За да се направи добар плеер од ова ке треба да му се преработи софтверот и тоа, да може да репродуцира стерео на два канали а и да се додаде уште некое коло па во комбинација со друг софтвер да пушта и MP3. Ке треба да се додаде и некое појачало оти вака не ми е баш сигурно. Софтверот како ASM којзнае дали може да се најде.
Mислиш за овој проект?Види во тоа рар архивата спаковано е се,има таков асм фајл мислам ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PIC18F2550 аудио плеер
« Reply #20 on 31.03.2011, Thursday, 21:22:16 »
мислам дека е во Ц пишувана програмата!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: PIC18F2550 аудио плеер
« Reply #21 on 31.03.2011, Thursday, 21:23:55 »
ја од тие ц ц++ јави и асемблери нема диплома ....  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PIC18F2550 аудио плеер
« Reply #22 on 31.03.2011, Thursday, 21:59:01 »
Биејќи не е некој Hi-End плеер (или барем Hi-Fi), јас барем мислам дека само трошење на време е, барем за мене :S. Да имаше некој поквалитетен D/A конвертор на излез од PIC-от, да би го правел, но бидејќи нема, не, не би го правел :S.

Имам идеја за нешто слично, но сеуште немам доволно големо познавање од програмирањето на микроконтролерите за да можам да го направам. Мене идејата ми беше да има USB порт и да може да се стави било каква flash меморија, да има квалитетен Burr Brown D/A конвертор (како PCM1798 или PCM1789, искрено, моментално не ми текнува на кодот на колото ;D) и да има поголем LCD дисплеј, не мора да е во боја, доволно е да монохроматски, но да има можност да пушта FLAC, MP3, WV, WAV, итн., што реално гледано, малку тешко ќе се изведе само со меморијата на микроконтролерот, ќе треба и некаков си додатен EEPROМ ;). Како и да е, поентата е дека ќе биде нешто како многу квалитетен и многу добар портабилен плеер, но во моментов, не можам да го изведам :S. Така да, останува чисто како идеја за понатаму ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PIC18F2550 аудио плеер
« Reply #23 on 31.03.2011, Thursday, 22:04:24 »
Оставете на мене ;D,кога ќе го направам ќе го сликнам,и ќе снимам некои клипче да видите,мада и мене ми изгледа дека звукот ќе биде за нигде,али тоа е ќе видиме,дур не го направам ;D.Штом не е комплицирано,значи не го бива(и звукот ;D) ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PIC18F2550 аудио плеер
« Reply #24 on 05.04.2011, Tuesday, 21:27:33 »
што направи Малечко?Го направи ли,нешто ти фали ли?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PIC18F2550 аудио плеер
« Reply #25 on 05.04.2011, Tuesday, 21:28:59 »
што направи Малечко?Го направи ли,нешто ти фали ли?
Не го направив за жал...Море ќе го направам само ми фали адаптерот за микро сд картицата,тоа да го имам и одма го правам. ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PIC18F2550 аудио плеер
« Reply #26 on 05.04.2011, Tuesday, 22:02:40 »
што направи Малечко?Го направи ли,нешто ти фали ли?
Не го направив за жал...Море ќе го направам само ми фали адаптерот за микро сд картицата,тоа да го имам и одма го правам. ;D
Сакаш идеа? Иди купи SD од 1GB за 150-200 денари и ке имаш адаптер. За цената не ме земај за збор
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PIC18F2550 аудио плеер
« Reply #27 on 05.04.2011, Tuesday, 22:04:29 »
што направи Малечко?Го направи ли,нешто ти фали ли?
Не го направив за жал...Море ќе го направам само ми фали адаптерот за микро сд картицата,тоа да го имам и одма го правам. ;D
Сакаш идеа? Иди купи SD од 1GB за 150-200 денари и ке имаш адаптер. За цената не ме земај за збор
Имам картица,не ми се фрлаат пари за нова...Да видам овие логинг дали имаат,ама сигурно имаат,и кога ќе ми кажат некоја цена со 3-4цифри косата ќе ми се крене ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: PIC18F2550 аудио плеер
« Reply #28 on 05.04.2011, Tuesday, 22:09:16 »
Абе земи купи ја најевтинта картица што ќе ја најдеш, напуни ја со музика и залеми жички на неа, што ќе ти е адаптер... ;) ;D 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PIC18F2550 аудио плеер
« Reply #29 on 05.04.2011, Tuesday, 22:14:08 »
Абе земи купи ја најевтинта картица што ќе ја најдеш, напуни ја со музика и залеми жички на неа, што ќе ти е адаптер... ;) ;D 8)
Ќе видам,уште ќе орам дома,случајно да не ја најдам ;D.Ќе видам овие денови ќе им пишам на логинг дали имаат таков адаптер,можеби и имаат и оној специјален со се ноџиња за на плочка ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker