Author Topic: Изработка на плочка со фломастер  (Read 3380 times)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Тоа ти е премал процент.. Пробај со 12% хидроген, но секогаш прво со некое вишок парче да не ти летни цела плочка за џабе.. Ако растворот е силен стави му солна киселина.. Експериментирај, па ќе добиеш резултати. Само внимавај со хемикалиите! :)
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Тоа ти е премал процент.. Пробај со 12% хидроген, но секогаш прво со некое вишок парче да не ти летни цела плочка за џабе.. Ако растворот е силен стави му солна киселина.. Експериментирај, па ќе добиеш резултати. Само внимавај со хемикалиите! :)

Ова го најдов на нет:
Code: [Select]
Maker of Photo resis Positiv 20 besides normal ferric chloride formula also suggested for etching the following

200 ML hydrochloric acid (HCL 35%)
30 ML hydrogen peroxide (H2O2) 30%)
770 ML water (H2O2)

Искрено кога ја правев мојата плочка искористив 30% хидроген околу 20-30 милилитри и околу 180-200 милилитри солна киселина, единствено јас не ставив вода, ја изеде плочката за 8-10 минути некаде.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
Quote
Тоа ти е премал процент.. Пробај со 12% хидроген
Имаш право, пробав со 5% хидроген и ништо од бизнисо.
Ќе ми треба посилен хидроген.
Quote
Искрено кога ја правев мојата плочка искористив 30% хидроген околу 20-30 милилитри и околу 180-200 милилитри солна киселина, единствено јас не ставив вода, ја изеде плочката за 8-10 минути некаде.
Требало да ставиш вода како што ти пишува.
А колку постотна солна киселина кладе???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
нема да може така
треба да дојде до хемиска реакција сум пробал само со киселина и само со хидроген и не е тоа што треба
јас правам со обична солна киселина мислам дека е негде 15% и со хидроген 30% не турам ич вода туку само тие двете и така се прави за едно 5мин :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
Quote
нема да може така
треба да дојде до хемиска реакција сум пробал само со киселина и само со хидроген и не е тоа што треба
Можеби си во право, но 'cekaj' вели дека може да се прави плочка само со хидроген, изгледа нема тестирано.
Јас пробав и не ми успеа.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Во основно, одев на секција по електроника, и наставникот малку си „џиткаше“, и го прашувам како се прави растворот, ми вика ќе ставиш 50 % солна киселина и 50 % ВАРИКИНА... И јас дома радоесн ќе правам плочка, го правам растворот и ... за малце ќе отидев јабана :) многу е опасно и ако вдишиш случајно, една недела потоа нема да можеш да земеш воздух како што треба.
А плочката мислам дека ми испадна како што треба :)
Инаку на секцијата користевме ферихлорид за нагризување. Добра работа, ама не знам дали може да се купи сега негде.

Извинете за офф топик...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Мене за ова само со хидрогенот ми имаше кажувано еден човек, искусен електроничар, а јас лично сеупте немам пробано..

Инаку на секцијата користевме ферихлорид за нагризување. Добра работа, ама не знам дали може да се купи сега негде.

Гледав по нетот за тој феритхлорид и се заинтересирав дали е поефикасен начин на нагризување на плочката и дали е достапен кај нас..
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Гледав по нетот за тој феритхлорид и се заинтересирав дали е поефикасен начин на нагризување на плочката и дали е достапен кај нас..
За побрз, не е побрз затоа што треба негде околу 30 - 40  мин. да ти се нагризе плочката, ама многу е побезбеден (не се занимаваш со киселини).
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
како не е опасен хаха
на школо имаме и кога ќе работиш со него и ако застанеш над садот да ја нишаш плочата, после ќе си како предрогиран :)
опасен е ито како и тоа е некоја киселина нешто ...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Одг: Изработка на плочка со фломастер
« Reply #24 on 05.08.2010, Thursday, 10:49:51 (Edited 05.08.2010, Thursday, 11:33:18) »
Јас пак прочитав дека феритхлорид е побрз начин одколку солна киселина и хидроген.
Овие америве најмногу ја користат нејзе, инаку прочитав дека америте воопшто и не знаат за начинот со солна киселина и хидроген, имаат instructable за тој начин и таму во коментарите прочитав за ова.

Еве едно видео за тонер трансфер со феритхлорид. Инаку ова е едно од најдобрите видеа кои ги имам најдено, ако не е и најдоброто.
Code: [Select]
http://hotfile.com/dl/59939247/d773588/HighQualityPCBHome.flv.html
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
А колку пари е тој феритхлоридот и дали може да се најде кај нас???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
на школо имаме и кога ќе работиш со него и ако застанеш над садот да ја нишаш плочата, после ќе си како предрогиран :)

А легално е ова кај нас или треба по темни сокачиња да се бара, хахахаха ;D ;D ;D (joke). Па ваљда е легално чим кај го има по школиве ;). Само кај го има да се купи тоа е прашањето, а не е лошо да се проба, јас на пример морам да носам хируршка маска кога ги правам плочките, како дете имав хроничен случај на бронхопнеумонија, па осетлив сум на вакви работи :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Одг: Изработка на плочка со фломастер
« Reply #27 on 05.08.2010, Thursday, 13:01:05 (Edited 05.08.2010, Thursday, 13:03:17) »
А колку пари е тој феритхлоридот и дали може да се најде кај нас???

Друже, за феритхлорид немам поима дали може да се најде кај нас, немам побарано никаде.
Но ако го следиш видеото би ти препорачал место феритхлорид да ја икскористиш мешавината со солна киселина која е 30-тина денари литар во било која продавница (жолто шише) - 200 милилитри, потоа ќе ставиш 30 милилитри 30 процентен хидроген (мислам дека беше 50-60 денари) исто од продавница и ќе ја ставиш плочката.
Инаку гледај да не ја правиш во затворен простор пошо излегуваат токсични гасови, најдобро е надвор на отворен простор.
Инаку во оригиналниот состав влегуваат и 700 милилитри вода, но јас немам пробано со вода, па оставам на тебе ако сакаш да експериментираш со нејзе, ако ставаш почни со помалку милилитри некаде околу 200 па ако треба повеќе дотурај.

На крај кога ќе завршиш може да ја складираш во тегла или шише смесата, која ќе биде зелена кога ќе се изеде целата плочка, бидејќи може да се употреби уште неколку пати.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
потоа ќе ставиш 30 милилитри 30 процентен хидроген (мислам дека беше 50-60 денари) исто од продавница и ќе ја ставиш плочката.

Мислам дека не е баш толку евтин, а го има најчесто во аптеките, 35%-ен хидроген во Реплек е околу 200 денари ;).

Инаку во оригиналниот состав влегуваат и 700 милилитри вода, но јас немам пробано со вода, па оставам на тебе ако сакаш да експериментираш со нејзе, ако ставаш почни со помалку милилитри некаде околу 200 па ако треба повеќе дотурај.

Јас имам пробано со вода, не прави никаква разлика, освен што процесорт (хемиската реацкија) е помалку бурна, а со то и процесот на на нагризување е поспор, единствената разлика која ја имам забележано е оваа ;).

На крај кога ќе завршиш може да ја складираш во тегла или шише смесата, која ќе биде зелена кога ќе се изеде целата плочка, бидејќи може да се употреби уште неколку пати.

Да, ова е одлична идеја ;), ја имам практикувано, во принцип, можеш комотно да изработиш барем уште две плочки (завси од глемината, ама од прилика толку за помали плочки) со истиот раствор ;).

И на крај растворот се фрла во клозетска шоља, не во „садоперот“ во кујна бидејќи растворот ќе го нагризе металниот слој од „садоперот“ (не ми текува сега како се викаше тој слој). Кратко речено, ќе остави дамка (или дамки) на неговата површина (се имам зезнато така еднаш ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Мислам дека не е баш толку евтин, а го има најчесто во аптеките, 35%-ен хидроген во Реплек е околу 200 денари ;).

Мислам дека толку (50-60) го купив во тинекс, но беше одамна па можеби не се сеќавам баш најдобро.

И на крај растворот се фрла во клозетска шоља, не во „садоперот“ во кујна бидејќи растворот ќе го нагризе металниот слој од „садоперот“ (не ми текува сега како се викаше тој слој). Кратко речено, ќе остави дамка (или дамки) на неговата површина (се имам зезнато така еднаш ;D).

Да ова е точно, пошо се користи раствор што нагризува метали не се користи садопер за испуштање туку ВЦ шоља.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA