Author Topic: Соларни панели  (Read 21400 times)

Offline dimeski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
    • www.mfc-solar.webs.com
Одг: Соларни панели
« Reply #60 on 18.12.2011, Sunday, 13:10:53 »
Фала Devil , ама не „брка работа“ .Тука има општи работи, а мене ми треба конкретно за секој ден од годината , просечен број на сончеви часови , како и „јачината “ на сонцето , зошто не е исто летно и зимско сонце ...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Соларни панели
« Reply #61 on 18.12.2011, Sunday, 13:16:25 »
не верувам дека ќе најдеш такви информации, поединечно за секој ден
или контактирај го метео заводот па нека ти помогнат, доколку сакаат  или можат нека ти ги пратат тие информации
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline dimeski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
    • www.mfc-solar.webs.com
Одг: Соларни панели
« Reply #62 on 18.12.2011, Sunday, 13:23:32 »
Пробав да ги контактирам ,ама јавна администрација си е „јадна администрација„  ...
Нема аир по легални канали ... Дали некој може по „илегални “   :)  ?
Не сакам да ставам премногу општи  ( и погрешни ) податоци , затоа ги барам овие податоци ..

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Соларни панели
« Reply #63 on 18.12.2011, Sunday, 13:48:59 »
тешко по илегални канали едно време убаво се поднесуваше молба со таксена марка читај (шише добар виски + една бајадера) и се завршуваше работа по администативните лавиринти ама сега се исплашени од ’’калдрма,бришач,змиско око..... ;D сега или легално или убаво да си платиш оти кога ќе разберат дека од нивната информација Ти сакаш да заработиш одма проработува она ’’ма некој јас да му кажам а он да се збогати’’ жално но вистината е таа  :P

Offline dimeski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
    • www.mfc-solar.webs.com
Одг: Соларни панели
« Reply #64 on 18.12.2011, Sunday, 13:59:57 »
Zdravkovski , не се работи за моја или нечија друга заработка! Се работи за тоа што тие податоци се од ЈАВЕН КАРАКТЕР . Јас , ти и сите ние издвојуваме од нашите приходи , за да можат тие „џабалебароши “ да земаат на први плата . И на крај таа „јадна администрација “ се однесува према нас , обичните смртници , баш како Господ спрема обични смртници ..

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Соларни панели
« Reply #65 on 18.12.2011, Sunday, 14:09:31 »
абе брат ти си 100% во право, ама ти кажуваш како треба да биде а јас ти кажувам како е . жално ама вистинито нели ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Соларни панели
« Reply #66 on 19.12.2011, Monday, 02:20:13 »
Ехеееее, ова ништо ново не е. Сепак, не е лошо да пробаш, можеби ќе ги добиеш информациите, никогаш не се знае дур не се проба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Соларни панели
« Reply #67 on 19.12.2011, Monday, 04:33:07 »
Поздрав
Започнав со изработка на програмче , кое според внесените параметри за потрошувачка на одделни апарати во текот на 24 часа , ќе му помогне на купувачот , самиот да одреди колку соларни фотонапонски панели да постави.Но имам проблем со потребните податоци за сончеви часови и денови во Македонија.Знам дека во Метеоролошкиот завод на Македонија има податоци за секој ден ( последниве 10-30 години ), колку сончеви часа има во текот на секој ден во годината  за секој град . Ама не можам да дојдам до тој податок .Дојдов до некои податоци од Европска метеоролошка агенција , ама не ми се многу веродостојни , зошто го земаат во предвид т.н. максимален сончев час во текот на еден месец .т.е. не земаат колку сонце има во текот на еден ден, ами збир на најјаките сончеви часови во еден месец , спрема најјакото сонце во најдолгиот ден од годината . Може ли некој да помогне со податоци ?!
Благодарам

eve ti pomos

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7398.msg64738;topicseen#new
Z33MK

Offline dimeski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
    • www.mfc-solar.webs.com
Одг: Соларни панели
« Reply #68 on 19.12.2011, Monday, 10:50:29 »
Ова е уште една од многуте страни што сум ги прегледал во потрага по податоци...
Најтрагичното е што сите страни различни податоци даваат .Ке морам по метод средна вредност , ( од сите можни страни , а и мои мерења ) да одберам средна вредност и таа да ја ставам во мојот програм.
Благодарам до сите

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Соларни панели
« Reply #69 on 19.12.2011, Monday, 17:36:07 »
Фала Devil , ама не „брка работа“ .Тука има општи работи, а мене ми треба конкретно за секој ден од годината , просечен број на сончеви часови , како и „јачината “ на сонцето , зошто не е исто летно и зимско сонце ...
Што ќе ти е конкретно за секој ден,доволно е просек за секој месец,али што викаш и тоа тешко се наоѓа кај нас

Offline dimeski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
    • www.mfc-solar.webs.com
Одг: Соларни панели
« Reply #70 on 20.12.2011, Tuesday, 17:45:06 »
Поздрав
Најдов некои податоци , а дел и од мерењата на мојот систем есеноски и овие денови ..
И еве го производот  :) .
Пробајте го и кажете забелешки или сугестии ..
Фала

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Соларни панели
« Reply #71 on 20.12.2011, Tuesday, 18:05:08 »
Убаво е направена табелата, ама треба да се додадат уште некои работи, како на пример аудио опрема, мене аудио опремата ми троши многу повеќе одколку што троши едно радио (затоа и пишав дека имам повеќе компјутери, направив мала еквиваленција ;)). Останатото мислам дека е ОК ;). Само уште да се направи баш како програма и да има опција за додавање на нови потрошувачи и да се дефинира нивната потрошувачка ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dimeski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
    • www.mfc-solar.webs.com
Одг: Соларни панели
« Reply #72 on 20.12.2011, Tuesday, 18:24:23 »
Програмирањето ќе го оставам за некои идни времиња  ;)
Инаку имаш опција за додавање на неколку НОВИ апарати , но ќе мораш сам да додадеш која снага ја имаат ( ред 12 -15 )


Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Соларни панели
« Reply #73 on 20.12.2011, Tuesday, 18:25:23 »
imas greska vo  presmetkata kako moze stedliva lamba od 25w da trosi 30w i neonka od 40w da trosi 80w
Z33MK

Offline dimeski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
    • www.mfc-solar.webs.com
Одг: Соларни панели
« Reply #74 on 20.12.2011, Tuesday, 18:45:48 »
Не е грешка!!!
Означената снага НЕ СЕКОГАШ е онаа што ја троши , поготово ако е малку постара ламбата.Неонка , особено ако е потпоцрнета на краевите , троши и до 100 W .Проверено со инструмент...