Author Topic: Помош за принтер - запечена главица!  (Read 2373 times)

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
јас ти препорачувам да си купиш izopropil alkohol, составот му е поразличен од обичниот алкохол што се продава по аптеките. инаку во составот на комерцијалните средства за чистенње на глави од принтери што користат обични и пигментни бои се користи токму овој алкохол. Јас го купував од галафарм по нарачка и со цена е некаде како обичниот 96% .Можеш да пробаш и со чистач на пареа ако ти се наога нешто такво или инпровизирај  :). Најверојатно главата ти е веке оштетена (не запечена) ама сепак пробај  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
јас немам нигде најдено, во сите аптеки чудно ме гледаат кога барам алкохол и хидроген пероксид, мислат бомба ќе правам :P

Знам, и јас имам барано, не можам никаде да најдам повеќе од 70%-ен :S. А инаку, и мене чудно ме гледаат кога ќе побарам повеќе од 70%-ен алкохол ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас немам нигде најдено, во сите аптеки чудно ме гледаат кога барам алкохол и хидроген пероксид, мислат бомба ќе правам :P

Знам, и јас имам барано, не можам никаде да најдам повеќе од 70%-ен :S. А инаку, и мене чудно ме гледаат кога ќе побарам повеќе од 70%-ен алкохол ;D.

дојди до кај мене некој ден на гости ке те прошетам ке најдеме 96% алкохол ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Одг: Помош за принтер - запечена главица!
« Reply #18 on 20.05.2013, Monday, 22:19:52 (Edited 21.05.2013, Tuesday, 14:15:10) »
Тешко во Крушево да се најде таков алкохол, иначе главата беше запечена, сега пред малце пробав со шприц со алкогол во дупчињата да му прснам, и само плавата прави малце проблем, од едно дупченце прска вода накосо, сите друѓи дупчиња се одзатнати, црната не можам да ја сетам дали е цела одпечена бидејќи има преку 30 тина дупчиња, али колку што можев да забележам прскаше вода од сите дупчиња.

Споено мислење: [time]20 Мај 2013, 21:23:03[/time]
јас немам нигде најдено, во сите аптеки чудно ме гледаат кога барам алкохол и хидроген пероксид, мислат бомба ќе правам :P

Знам, и јас имам барано, не можам никаде да најдам повеќе од 70%-ен :S. А инаку, и мене чудно ме гледаат кога ќе побарам повеќе од 70%-ен алкохол ;D.

дојди до кај мене некој ден на гости ке те прошетам ке најдеме 96% алкохол ;D

Хех, фала бате на понудата, али дур да дојдам до Скопје, принтеров има да лета низ пенџере.

Споено мислење: 21.05.2013, Tuesday, 14:15:09
Известување!!

Принтерот профункционира, не се расипа главицата!!

Подобрување има 70%, спрема тоа што беше предходно сега е каде каде подобар!
Требаше да му прснам и разреѓивач, али не можев да најдам.
Друг пат кога ке ме фати иштав ке го отворам и ке му клам малце и разредувач!

Offline MARK123

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
значи разредувач  нитро или улјани дефинитивно НЕ! секоја млазница е поврзана со тенко цевче,ќе се стопат односно одлепат од разредувачот и после има да штампа као неуротичен.Ако ги  извалкаш рацете со бојата од штампачот пробај дали ќе ги измиеш со разредувачот? 
 не,бојата е на водена база, јас сум отпушувал на пареа со вода ја местиш некако главата да стои над садот со вода и едно пола час, или пак со АРИС средство ќе ставис во тацна толку колку да ја натопи плочката од долниот дел на главата кај сто ја прска бојата, нека стои цела ноќ,а потоа со шприц и топла дестилирана вода да се продува секоја комора. Пробај мислам дека ќе ти успее.

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
значи разредувач  нитро или улјани дефинитивно НЕ! секоја млазница е поврзана со тенко цевче,ќе се стопат односно одлепат од разредувачот и после има да штампа као неуротичен.Ако ги  извалкаш рацете со бојата од штампачот пробај дали ќе ги измиеш со разредувачот? 
 не,бојата е на водена база, јас сум отпушувал на пареа со вода ја местиш некако главата да стои над садот со вода и едно пола час, или пак со АРИС средство ќе ставис во тацна толку колку да ја натопи плочката од долниот дел на главата кај сто ја прска бојата, нека стои цела ноќ,а потоа со шприц и топла дестилирана вода да се продува секоја комора. Пробај мислам дека ќе ти успее.
Тоа и го направив, но ете за среќа разредувач не ставив.
Е сега како не ми текна да ја оставев главицата да одстои во АРИС, али јас зедов со арис, и со шптицот прснав во дупчињата.
Друг пат, ке ја ставам во арис да одстои!

Offline MARK123

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
Арис не вбризгувај во главата и тој е агресивен