Author Topic: Ми треба помош за поправка на радио GE MODEL NO. 3-5219B  (Read 763 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Ми треба помош за поправка на радио GE MODEL NO. 3-5219B
« Opened on 20.08.2011, Saturday, 22:00:47 (Edited 20.08.2011, Saturday, 22:04:01) »
Фирма: GENERAL ELEKTRIC
MODEL NO. 3-5219B

Значи имам едно радио како горенаведеното и нешто е расипано т.е. не свири, се напојува со адаптер на 6v DC и има опција за батерии да се стават од назад 4 батерии од по 1,5 v, го отворив му ги извадов 2-те плочки едната за радиото другата за касетите. Кога го пуштам на адаптер на 6 v почнува само мноогу тивко да прави (рррр) а докрај попуштено е, а на батерии кога го пуштив не го прави тоа (рррр) инаку другите функции видов дека чинат оние што се за play, pause, stop.. тие чинат односно електромоторчето ги врти,стопира,потерува тие за касетата... само што не почнува да свири ни на (фм) ни на (ам).
Што да почнам прво да правам ? Што може да е зафркнато ? ПОМОШ  :D

Еве некои слики:







Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Moжно е да е до аудио засилувачот,види отвори го радиото и види што интегралец има...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Ми треба помош за поправка на радио GE MODEL NO. 3-5219B
« Reply #2 on 20.08.2011, Saturday, 22:19:03 (Edited 20.08.2011, Saturday, 22:20:58) »
Да, има и тоа под снопот од жици на 3-та слика
T916BI - H
83L4

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Да, има и тоа под снопот од жици на 3-та слика
T916BI - H
83L4
За ниедно од овие не дава даташит,барем јас не најдов :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Многу муабети,а ништо не си кажавте! :D :D прво.очигледно Бобан нема никакво искуство и многу тешко * напамет*  нешто да направи. Вака: направи еден сигнал трасер ( Гига Ват имаше некој пост!) и започни од звучник кон антена .Прво види до каде имаш или немаш сигнал,Но прво измери ги напоните,колкави се, има ли во напонските водови некој поцрнет отпорник,некоја *расцветана* диода  и сл. Потоа може да преавиме некој поозбилен муабет.По Форумиве се врти книгата *Мала школа електронике* 4 и 5 дел и не е лошо да ја побараш и прочиташ некој основни работи за почеток.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Каде да го најдам тој сигнал тастер, за што служи ?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Каде да го најдам тој сигнал тастер, за што служи ?
Не е сигнал тастер,него сигнал трасер ;D ;D.Иначе еве ти линк http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6351.0
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Каде да го најдам тој сигнал тастер, за што служи ?
Не е сигнал тастер,него сигнал трасер ;D ;D.Иначе еве ти линк http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6351.0
аа се извинувам не сум прочитал убо

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вака, од искуство некое што го имам собрано со поправање на вакви мини касетофончиња, би го советувал она што го има посочено batka ;). Почни од тоа ;). А инаку, во скоро 90% од случаите, ако не е проблем механиката за касетникот, проблемот е во напојувачката секција ;). Или нема доволен напон за напојување, или некоја компонента прави пад на напон од адаптерот, или нешто трето. Како и да е, Прво почни од напојувачката секција и мери ;). Исто така ознаките на ППК-то би требало да ти помогнат за откривање на проблемот ;) (ако има такви ознаки, некои радиа имаат ознаки и за напоните во некои точки од колото бидејќи најчесто нема сервисни шеми за вакви прости уредчиња).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Според староста сигурно нема интегралец како засилувач за звукот, туку е со две трансформаторчиња, ако сакаш направи слика од страна на компонентите, на касетофонот, каде е поврзан и преклопникот за репродукција -снимање.
па ќе видиме ... :)