Author Topic: Бежичен пренос на енергија  (Read 1674 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Бежичен пренос на енергија
« Opened on 07.11.2010, Sunday, 02:08:49 »




Повеќе на:
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/Wireless-Power-Transmission-Over-Short-Distances-U/
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Овој преоцес е познат како ИНДУКЦИЈА ! :D :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Oва е исти к*р со иновацијата на чика тесла ххх :D :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
На босански форум видов текст во кој се објаснуваше дека ова се прави со осцилатор како NE555 а во оваа шема тоа не е спомнато.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во принцип, секој приемник на било какви радио бранови (телевизор, радио, мобилен, лаптоп... што и да е) е конвертор на енергија, од еден вид во друг, само што приената е енергија е многу мала за да може да засвети било која диода (понекогаш да, особено на долги бранови должини, старите радиа имаа сијаличка врзана во серија со антената ако случајно наиде појак сигнал, да не изгори приемникот туку сијаличката да засвети).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
сијаличка да засвети??? аман бе, па што сигнали биле тие... бета зраци да не се случајно???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Одг: Бежичен пренос на енергија
« Reply #6 on 09.11.2010, Tuesday, 08:28:00 (Edited 09.11.2010, Tuesday, 08:32:13) »
Ако ова работи со индукција значи де ка јас можам да си крадам струја од под далеководот посто ми врви над куќата ова го имам и јас пробано ама со еден фазомер кога ќе излезам од дома одма почнува сам да свети  ;D  ;D Дали мозит неккао да се изведе тоа? Ако може тоа ке биде добро  ;D  ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Може но мислам дека ке имаш само неколку mA што е малце.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Ако ова работи со индукција значи де ка јас можам да си крадам струја од под далеководот посто ми врви над куќата ова го имам и јас пробано ама со еден фазомер кога ќе излезам од дома одма почнува сам да свети  ;D  ;D Дали мозит неккао да се изведе тоа? Ако може тоа ке биде добро  ;D  ;D

Имаше нешто такво испитуваа на "Mythbusters" ама искочи дека многу мала струја може да даде  ;)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Доближи сијалица во близина на аматерска антена со отприлика 100 вати на КТ и таа ке свети.Можеш таква антена за Нова година да ја накитиш како елка! :D :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
е гледате сликата погоре како е изведено , јас кога ќе правам POV дисплеј ќе го направам така ама малку појако ќе биде за да може да побудува се

ќе се монтира на кулер така поголем околу куќиште ќе намотам огромен калем, а на перката ќа направам засеци и таму ќе намотам калем после овај од перката само ќе го поврзам со напојувањето од мцу-то, ама ќе ми треба и некој поголем кондензатор за да нема несакани исклучувањња среде работа :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Доближи сијалица во близина на аматерска антена со отприлика 100 вати на КТ и таа ке свети.Можеш таква антена за Нова година да ја накитиш како елка! :D :D
Одлична работа!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
сијаличка да засвети??? аман бе, па што сигнали биле тие... бета зраци да не се случајно???

На поголеми бранови должини израчената моќност е многу поголема, па бидејќи производителите не знаат дали радиото ќе биде поставено во близина на предавател или не, се решиле да стават сијаличка за да не изгори приемникот (ова се разбира важело во времето кога се користеа и LW брановите должини) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
тие што живеат во близина на овчеполскиот предавател на Радио Скопје може да си користат бесплатна струја ЛЕД Лустер :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)