Author Topic: Помош за промена на позадина на слика  (Read 814 times)

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
ми треба помош за да ја променам позадината на сликата во бела а се друго да остане како што е; па дали знаете како да го направам тоа и со која програма, со фотошоп пробував но не успеав  ???


admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

stefanjanevski

  • Guest
Ќе кажев со пент, ама изгледа повеќе нијанси се од жолта боја на позадината.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Другар, Фотошоп и се е можно.

Ќе пробам да ти објаснам како да си го направиш самиот во Photoshop CS5 (и другите верзии се 90% исти).

Отвори си нов проект и напиши си ги сите информации како посебни text леери. На пр: Взаемни средства 0.26% да биде самостоен леер и така сите останати податоци.
Откако ќе ги напишеш сите, отвори ја сликата и со алатката Clone Stamp избриши ги веќе постоечките податоци. Треба да ти остане само жолтата позадина. Кога ќе ги избришеш сите податоци, со алатката Magic Wand (толеранција 30) селектирај ја жолтата позадина. Додека ти е селектрина оди во менито Image/Adjustements/Levels и смени ја позадината во бела боја. Откако ќе ја смениш позадината во бела боја, почни да си ги редиш текст леерите (од претходниот почнат проект) на истото место како што беа.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680