Author Topic: Ми треба DC DC конвертор од 12в на 36в  (Read 659 times)

Offline Darko D.

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Ми треба DC DC напојување за во кола од 12в да го крева на 36в и да е околу 500вати  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дарко,еден колега правеше ДЦ/ДЦ 12-37В по оваа шема и функционираше.Го немам целиот напис ,ама мислам дека доволно е добро да се разбере и направи.Еве,дадена е и  пресметката за трафото,а другите делови лево-десно се наоѓаат.

Offline Darko D.

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Дали ке можи некој поубаво да ми објасни како да го намотам трнсформаторот?  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Дај стварно некој нека објасни како оди ова со мотањето на трафото и мене ме интересира :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Се извинувам што сега немам многувреме да го објаснам мотањето! Вечер или евентуално во тек на утрешниот ден ке ве известам!

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Еве ти една шема само што не вади 37 туку 30В симетрично. Можеби оваа ќе ти користи

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ако го намота трафото соодветно би требало да даде 2х37 волти.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве еден .тхт документ во кој објаснив како се мота трафо.Внимавајте на смерот на мотање!

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
не мора трафото да биде торусно, може да биде и Е I  трафо од напојување од компјутер,
инаку ако употребувате торусно битно е да се знае дека не може да се употреби од она
жолто бело торусче што го има во напојување од ПЦ или може да се употреби како филтер.
Ако се дизајнира смпс со регулација на излезниот напон тогаш треба да се употреби индуктивитет во излезниот филтер, а ако смпс е без регулација (шемата од александар ) не мора да се користи индуктивитет